Pondělí 2. srpna 2021, svátek má Gustav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 2. srpna 2021 Gustav

Digitální fotografie - kde, jak a za kolik? Zjišťovali jsme ve fotolabech

Jaký je sortiment služeb digitálních minilabů? Každá laboratoř nabídne úpravy jasu či odstranění červených očí. Rozdíl je především v cenách a způsobu objednávek. Fotografie můžete přinést osobně, ručně zadat do firemního systému nebo poslat přes internet. Kde se vyplatí vyvolat snímky z digitálu?

Provozovny s digitálními minilaby u nás rostou jako houby po dešti, ale ještě donedávna bylo vyvolání snímků z digitálních fotoaparátů víceméně problematické. Uživatelé moderních přístrojů měli jedinou volbu: inkoustovou tiskárnu. Vezmeme-li v úvahu jen cenu fotografického papíru, dostaneme se bez problémů pod pět korun za foto formátu 10x15 cm. Připočítáme-li však také mnohasetkorunové částky za inkoustové náplně a samotnou pořizovací cenu tiskárny, nejlépe s šestibarevným fototiskem, peněženka zapláče.

Jak pracují digitální minilaby?

Značkové fotolaboratoře používají vlastní přístroje, v obchodě s logem Fuji, Kodaku či Konicy najdeme minilab stejné značky. V ostatních jsou velmi rozšířené laboratoře Noritsu. Digitální minilaby v sobě zpravidla kombinují jak konzoli pro načítání snímků z digitálních médií, tak i filmový skener s vysokým rozlišením. Zpracování obou typů snímků pak probíhá stejnou cestou, operátor tak může kontrolovat kvalitu všech zakázek na monitoru a provádět korekce na konzoli minilabu.

Korekce jasu a kontrastu provádějí některá pracoviště automaticky. Zákazník si může naporoučet řadu dalších prací, například retuš červených očí, ladění barev, výřezy, rámečky nebo vložení textu. Komu by to bylo málo, může si nechat udělat kompletní kalendář. Za poplatek obdržíte své snímky zazálohované na CD.

Terminál pro vypalování fotografií z karet
Terminál pro zálohování fotografií z karet na CD

Pozor na formáty

Digitální minilaby jsou schopné zpracovat digitální fotografie všech běžných rozměrů. Podle možností digilabu je to obvykle od 9x13 až po 20x30 cm, někde si ale můžete objednat i zvětšeniny o velikosti 30x45 cm. "Ty ale dodáváme do několika dnů, takové zakázky totiž musíme posílat na centrálu do Fomei. Nemáme na ně kapacity," vysvětluje pan Nádeník z prodejny F-Foto.

Při zadávání zakázky musí zákazník pamatovat na odlišný formát digitálních fotografií. Zatímco políčko kinofilmu má poměr stran 3:2, většina digitálních kompaktů má obraz 4:3. Na klasických formátech tak bude oříznut vršek a spodek snímku. Řešením je fotografie nezvětšovat na celou délku papíru, kolem obrázku zůstanou bílé okraje. Některé laboratoře nabízejí i zpracování na speciální digitální formáty, na nichž bude snímek celý, bez okrajů - např. 10x13, 13x17 apod.

Terminál Fujifilm v UltraLabu
Terminál Fujifilm v provozovně UltraLab

Fotky i z diskety

Žádná platforma nemá dveře zavřené, laboratoře přijímají všechny typy médií. Uspějete s CD, ZIP a prakticky všemi paměťovými kartami. "Problémy jsou jenom s některými typy Memory Sticků od Sony, čtečka umí jen jednu specifikaci," zjistili jsme v provozovně Kodak Hauf na pražské Vinohradské třídě. Digilabům rovněž nevoní české názvy souborů či adresářů. Velká cedule varuje před použitím diakritiky na paměťovém médiu.

Když chybí některé sloty přímo na minilabu, nahradí je redukce na PC-Card nebo počítač. Například Konica QD21 Plus pracuje v síti s PC, kam jsou připojeny klasické čtečky paměťových karet, s nimiž minilab nespolupracuje. Konica je vybavena i archaickou disketovou mechanikou. "Není tu jen tak, spousta lidí stále nosí soubory na disketách," směje se sympatická operátorka v obchodě FotoFinishing v Krakovské. "Většinou se pak se diví, že něco nejde načíst, nebo že je snímku jen polovina, protože se na disketu nevešel."

Digilab Konica QD21Plus
Digitální minilab Konica QD21 Plus

Terminál a internet usnadňují práci

Pokud si nejste jistí, zda se všechny snímky povedly, a nechcete zbytečně platit za zkažené fotografie, poslouží vám terminál pro zadávání digitálních zakázek. Takové stojany jsou instalovány například v prodejně Foto Škoda nebo v UltraLabu, zaštítěném značkou Fuji. Stačí vložit paměťovou kartu nebo CD, na monitoru s dotykovou obrazovkou vybrat záběry, zvolit formát a typ papíru a odeslat ke zpracování. Obsluha tak vůbec nepřichází do kontaktu se zdrojovým médiem, čímž je eliminován manipulační poplatek, který si některé fotolaby účtují. Zakázka je druhý den připravena.

Terminál Noritsu ve Foto Škoda
Terminál Noritsu v prodejně Foto Škoda

Šíří se také internetové sběrny digitální fotografie. Rozhraní pro zaslání fotografií má na svých stránkách například laboratoř FotoStar. Zákazník po registraci získá přístup k vlastní galerii, kam může uploadovat obrázky a připravovat zakázky. Na výběr jsou formáty od 9x13 po 30x45, matné nebo lesklé papíry Kodak Royal, obrázky s bílými okraji nebo zvětšené a oříznuté podle formátu. Systém zvládne také panoramatické fotografie. Na snímky mohou být aplikovány korekce expozice a barev nebo nikoliv. Pokud jste si svými snímky jisti, bez úprav jsou fotografie levnější. Zakázku si můžete vyzvednout v libovolné sběrně kdekoliv v ČR. FotoStar nabízí ke stažení klientskou aplikaci, s níž fotografie připravíte v teple domova, a po internetu odešlete již kompletně hotovou zakázku.

Systém odesílání souborů přes internet provozuje také další velká síť Fotolab, ale i klasické "kamenné" laboratoře. Do provozovny tak budete muset jen jednou - pro hotové snímky.

Za kolik?

Digitální fotografie jsou ve značkových fotolabech zpracovány za stejnou cenu jako snímky z klasického kinofilmu, bývají ale také o něco dražší. Je to pochopitelné, pořízení digilabu znamená velké finanční zatíčení a vynaložené peníze se musí vrátit. Ceny ale přece jen klesají. S nabídkami sítě drogerií se sice srovnávat nedají, ale jsou znatelně nižší než při nástupu technologie na trh. Kolik tedy zaplatíte za digitální fotografie?

Minilab / cena za rozměr

9x13 cm

10x15 cm

13x18 cm

15x21 cm

F-Foto

6,50

8,--

13,--

25,--

FotoFinishing

6,90

7,90

12,90

24,--

Fotolab*

6,90

7,90

14,90

 29,90

FotoStar**

7,90

7,90

10,90

 24,90

Foto Škoda***

6,--

7,--

14,--

19,--

Kodak (Hauf, Axio)

7,--

8,--

14,--

16,--

UltraLab

7,--

9,--

15,--

20,--

* - od 25 ks + transfer poplatek 15,- Kč
** - ceny bez úprav
*** - vložení zakázky z terminálu

Rozlišení vs. velikost

V článku, který otevíral celou přílohu Digitální léto, jsme uveřejnili tabulku rozlišení digitálních fotoaparátů ve vztahu k fotografickým formátům. Na základě zkušeností a testovacích výstupů, který nám poskytly společnosti FotoStar a F-Foto, ji můžeme prakticky potvrdit. Pro formát 10x15 cm jsou postačující megapixelové snímky, 2mpix již zajišťuje vysokou kvalitu. Platí zde přímá úměrnost, tedy pro nejvyšší kvalitu snímků 13x18 cm jsou vhodné 3 mpix, pro 15x21 cm pak 4 mpix atd. Čtyřmegové rozlišení lze s úspěchem použít i na fotografie o velikosti 20x30, jemné prokreslení detailů zůstává. Pokud ale nehodláte obrázek zkoumat lupou, stačí už dva megapixely! Je tedy pravda, že rozlišení není vše, důležitá je především optika.

Témata: Kamera, Kodak, zakázka
  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

V létě roku 1866 byl po několika neúspěšných pokusech položen na dno Atlantiku první dlouhodobě fungující telegrafní...

Příběh nejslavnější vzducholodě. Před 90 lety byla na arktické expedici

Vzducholoď LZ 127 Graf Zeppelin má na kontě několik položek ve fiktivní tabulce nejvýznamnějších úspěchů v historii...

Deset tipů pro Word. Praktické funkce, o kterých jste možná ani nevěděli

Premium Microsoft Word je jedním z nejčastěji používaných textových editorů. Je funkční, flexibilní a pohodlně se používá....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní vesmírná stanice se rozšířila o ruskou laboratoř Nauka

Víceúčelový laboratorní modul nazvaný Nauka byl úspěšně připojen k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Z kosmodromu...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Není levný, ale je velmi dobrý. Maličký reprák od Sonosu umí překvapit

Umí hrát přes wi-fi i Bluetooth, samostatně i ve skupině, připojený do zásuvky i jen tak položený u bazénu. Neublíží mu...

Test: Nový televizor od Samsungu potěšil hromadou diod i dobrými nápady

Vyzkoušeli jsme televizor QN95A, který je osazen novým neoQLED zobrazovačem. Umí si rozdělit práci s firemními...

Kde sledovat olympiádu? Víme, kde bude nejlepší obraz a nejvíc přenosů

Letní olympijské hry začnou za pár dní, takže máte poslední příležitost se nachystat na jejich sledování. Zjistili...

Apple Music dohání konkurenci, nově uspokojí i náročnější posluchače

Bylo to trochu legrační. Loni Apple na trh uvedl drahá sluchátka pro náročné posluchače, jejich vlastní hudební služba...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Dubrovník se konečně připojil ke zbytku země, most se vyhýbá Bosně

Připevněním posledního segmentu budovaného mostu na poloostrov Pelješac se ve čtvrtek spojila dosud oddělená oblast...

Britney Spears se ukázala nahoře bez. Prý na protest proti otci

Britney Spears (39), která s otcem bojuje u soudu kvůli opatrovnictví a správě jejího majetku, zveřejnila na sociálních...