Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 4. prosince 2022 Barbora

Digitální fotografie - kde, jak a za kolik? Zjišťovali jsme ve fotolabech

Jaký je sortiment služeb digitálních minilabů? Každá laboratoř nabídne úpravy jasu či odstranění červených očí. Rozdíl je především v cenách a způsobu objednávek. Fotografie můžete přinést osobně, ručně zadat do firemního systému nebo poslat přes internet. Kde se vyplatí vyvolat snímky z digitálu?

Provozovny s digitálními minilaby u nás rostou jako houby po dešti, ale ještě donedávna bylo vyvolání snímků z digitálních fotoaparátů víceméně problematické. Uživatelé moderních přístrojů měli jedinou volbu: inkoustovou tiskárnu. Vezmeme-li v úvahu jen cenu fotografického papíru, dostaneme se bez problémů pod pět korun za foto formátu 10x15 cm. Připočítáme-li však také mnohasetkorunové částky za inkoustové náplně a samotnou pořizovací cenu tiskárny, nejlépe s šestibarevným fototiskem, peněženka zapláče.

Jak pracují digitální minilaby?

Značkové fotolaboratoře používají vlastní přístroje, v obchodě s logem Fuji, Kodaku či Konicy najdeme minilab stejné značky. V ostatních jsou velmi rozšířené laboratoře Noritsu. Digitální minilaby v sobě zpravidla kombinují jak konzoli pro načítání snímků z digitálních médií, tak i filmový skener s vysokým rozlišením. Zpracování obou typů snímků pak probíhá stejnou cestou, operátor tak může kontrolovat kvalitu všech zakázek na monitoru a provádět korekce na konzoli minilabu.

Korekce jasu a kontrastu provádějí některá pracoviště automaticky. Zákazník si může naporoučet řadu dalších prací, například retuš červených očí, ladění barev, výřezy, rámečky nebo vložení textu. Komu by to bylo málo, může si nechat udělat kompletní kalendář. Za poplatek obdržíte své snímky zazálohované na CD.

Terminál pro vypalování fotografií z karet
Terminál pro zálohování fotografií z karet na CD

Pozor na formáty

Digitální minilaby jsou schopné zpracovat digitální fotografie všech běžných rozměrů. Podle možností digilabu je to obvykle od 9x13 až po 20x30 cm, někde si ale můžete objednat i zvětšeniny o velikosti 30x45 cm. "Ty ale dodáváme do několika dnů, takové zakázky totiž musíme posílat na centrálu do Fomei. Nemáme na ně kapacity," vysvětluje pan Nádeník z prodejny F-Foto.

Při zadávání zakázky musí zákazník pamatovat na odlišný formát digitálních fotografií. Zatímco políčko kinofilmu má poměr stran 3:2, většina digitálních kompaktů má obraz 4:3. Na klasických formátech tak bude oříznut vršek a spodek snímku. Řešením je fotografie nezvětšovat na celou délku papíru, kolem obrázku zůstanou bílé okraje. Některé laboratoře nabízejí i zpracování na speciální digitální formáty, na nichž bude snímek celý, bez okrajů - např. 10x13, 13x17 apod.

Terminál Fujifilm v UltraLabu
Terminál Fujifilm v provozovně UltraLab

Fotky i z diskety

Žádná platforma nemá dveře zavřené, laboratoře přijímají všechny typy médií. Uspějete s CD, ZIP a prakticky všemi paměťovými kartami. "Problémy jsou jenom s některými typy Memory Sticků od Sony, čtečka umí jen jednu specifikaci," zjistili jsme v provozovně Kodak Hauf na pražské Vinohradské třídě. Digilabům rovněž nevoní české názvy souborů či adresářů. Velká cedule varuje před použitím diakritiky na paměťovém médiu.

Když chybí některé sloty přímo na minilabu, nahradí je redukce na PC-Card nebo počítač. Například Konica QD21 Plus pracuje v síti s PC, kam jsou připojeny klasické čtečky paměťových karet, s nimiž minilab nespolupracuje. Konica je vybavena i archaickou disketovou mechanikou. "Není tu jen tak, spousta lidí stále nosí soubory na disketách," směje se sympatická operátorka v obchodě FotoFinishing v Krakovské. "Většinou se pak se diví, že něco nejde načíst, nebo že je snímku jen polovina, protože se na disketu nevešel."

Digilab Konica QD21Plus
Digitální minilab Konica QD21 Plus

Terminál a internet usnadňují práci

Pokud si nejste jistí, zda se všechny snímky povedly, a nechcete zbytečně platit za zkažené fotografie, poslouží vám terminál pro zadávání digitálních zakázek. Takové stojany jsou instalovány například v prodejně Foto Škoda nebo v UltraLabu, zaštítěném značkou Fuji. Stačí vložit paměťovou kartu nebo CD, na monitoru s dotykovou obrazovkou vybrat záběry, zvolit formát a typ papíru a odeslat ke zpracování. Obsluha tak vůbec nepřichází do kontaktu se zdrojovým médiem, čímž je eliminován manipulační poplatek, který si některé fotolaby účtují. Zakázka je druhý den připravena.

Terminál Noritsu ve Foto Škoda
Terminál Noritsu v prodejně Foto Škoda

Šíří se také internetové sběrny digitální fotografie. Rozhraní pro zaslání fotografií má na svých stránkách například laboratoř FotoStar. Zákazník po registraci získá přístup k vlastní galerii, kam může uploadovat obrázky a připravovat zakázky. Na výběr jsou formáty od 9x13 po 30x45, matné nebo lesklé papíry Kodak Royal, obrázky s bílými okraji nebo zvětšené a oříznuté podle formátu. Systém zvládne také panoramatické fotografie. Na snímky mohou být aplikovány korekce expozice a barev nebo nikoliv. Pokud jste si svými snímky jisti, bez úprav jsou fotografie levnější. Zakázku si můžete vyzvednout v libovolné sběrně kdekoliv v ČR. FotoStar nabízí ke stažení klientskou aplikaci, s níž fotografie připravíte v teple domova, a po internetu odešlete již kompletně hotovou zakázku.

Systém odesílání souborů přes internet provozuje také další velká síť Fotolab, ale i klasické "kamenné" laboratoře. Do provozovny tak budete muset jen jednou - pro hotové snímky.

Za kolik?

Digitální fotografie jsou ve značkových fotolabech zpracovány za stejnou cenu jako snímky z klasického kinofilmu, bývají ale také o něco dražší. Je to pochopitelné, pořízení digilabu znamená velké finanční zatíčení a vynaložené peníze se musí vrátit. Ceny ale přece jen klesají. S nabídkami sítě drogerií se sice srovnávat nedají, ale jsou znatelně nižší než při nástupu technologie na trh. Kolik tedy zaplatíte za digitální fotografie?

Minilab / cena za rozměr

9x13 cm

10x15 cm

13x18 cm

15x21 cm

F-Foto

6,50

8,--

13,--

25,--

FotoFinishing

6,90

7,90

12,90

24,--

Fotolab*

6,90

7,90

14,90

 29,90

FotoStar**

7,90

7,90

10,90

 24,90

Foto Škoda***

6,--

7,--

14,--

19,--

Kodak (Hauf, Axio)

7,--

8,--

14,--

16,--

UltraLab

7,--

9,--

15,--

20,--

* - od 25 ks + transfer poplatek 15,- Kč
** - ceny bez úprav
*** - vložení zakázky z terminálu

Rozlišení vs. velikost

V článku, který otevíral celou přílohu Digitální léto, jsme uveřejnili tabulku rozlišení digitálních fotoaparátů ve vztahu k fotografickým formátům. Na základě zkušeností a testovacích výstupů, který nám poskytly společnosti FotoStar a F-Foto, ji můžeme prakticky potvrdit. Pro formát 10x15 cm jsou postačující megapixelové snímky, 2mpix již zajišťuje vysokou kvalitu. Platí zde přímá úměrnost, tedy pro nejvyšší kvalitu snímků 13x18 cm jsou vhodné 3 mpix, pro 15x21 cm pak 4 mpix atd. Čtyřmegové rozlišení lze s úspěchem použít i na fotografie o velikosti 20x30, jemné prokreslení detailů zůstává. Pokud ale nehodláte obrázek zkoumat lupou, stačí už dva megapixely! Je tedy pravda, že rozlišení není vše, důležitá je především optika.

Témata: Kamera, Kodak, zakázka
  • Nejčtenější

Velký meteorit ukrýval dva minerály, které jsme doposud na Zemi neviděli

Doposud jsme podobné nerosty mohli najít jako uměle vyrobené v laboratoři nebo v teoretických pracích. Díky poslu z...

„Svatba“ letounu L-39NG. Ve Vodochodech se po letech opět sériově vyrábí

Po osmi letech vývoje vyvrcholila práce na letounu L-39NG. Moderní následník slavného Albatrosu vstupuje do sériové...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

PODCAST: Vodu z Dněpru nepijte. Utopilo se v něm hodně ruských vojáků

Podcast Náš spolupracovník Tomáš Kolařík se vypravil do ukrajinského Chersonu záhy po jeho osvobození. Během týdne pobytu ve...

Letectví se mění k nepoznání. Historie ukazuje, že rozhodně ne poprvé

Premium Civilní letectví prochází obdobím obřích změn. Na jedné straně letecké společnosti bankrotují a zanikají, na druhé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Starlink od SpaceX chystá druhou fázi konstelace a zavádí limity

Výstavba satelitní konstelace Starlink začala přesně před třemi roky. Nyní SpaceX připravuje první misi pro nejnovější...

Rozsáhlé zotročování lidí v Česku. Gang vydělal na práci bezdomovců miliony

Premium Na Ústecku roky mizeli bezdomovci a sociálně slabí žijící na ulici, jako by dostali „druhou šanci“. Končili v domě na...

Janečkova zpověď: vězení, alkohol, život bez domova. A kam zmizel Maradonův dres?

Premium Když ho konečně doženete, musíte zbystřit, jestli vás smysly neklamou. Jak může člověk, který se už patnáct let...

Vydělali za covidu, nakupují nemovitosti. Pandemie zrodila nové milionáře

Premium Zatímco většině podnikatelů v Česku způsobil covid ztráty, některým naopak poskytl životní příležitost ke zbohatnutí....

Malý OLED televizor jako skvělý monitor? Vyzkoušeli jsme novinku LG

Vyzkoušeli jsme malý OLED televizor v roli počítačového monitoru. A bylo to až překvapivě příjemné soužití. Chápeme...

Nenechte se napálit při výběru levného televizoru, je to docela snadné

Premium Logo Tesla na televizoru kdysi měla většina českých domácností. To by se určitě líbilo i dnešnímu obchodnímu...

Vyzkoušeli jsme nový set-top-box O2TV, překvapil konfigurací i cenou

Podsvětlený dálkový ovladač s pohybovým čidlem, možnost připojit bluetooth sluchátka a dostatek USB portů. To jsou...

Slováci umějí. Vyzkoušeli jsme aktivní reprosoustavy z kaktusu a brambor

Otestovali jsme aktivní regálové reprosoustavy „8 eight“ s vestavěným streamerem od slovenské společnosti Truune Audio....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Žena už nemohla vystát obří ňadra, rozhodla se pro operativní zmenšení

Kylie Perkinsová, čtyřiadvacetiletá dvojnásobná matka z Aljašky, podstoupila zmenšení poprsí, aby se zbavila...

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Známý český stylista Jan Pokorný spáchal ve 39 letech sebevraždu

Jeden z nejuznávanějších českých stylistů Jan Pokorný spáchal ve čtvrtek ve svých devětatřiceti letech sebevraždu...

Pavel Nedvěd se dostal do potyčky v domě partnerky, zasahovala policie

Bývalý reprezentační kapitán a donedávna místopředseda fotbalového Juventusu Turín Pavel Nedvěd se dostal do potyčky s...

Otec zavelel, šetříme! Rodina vypnula elektřinu a topí jednou týdně

Zvyšování cen energií nutí lidi k nečekaným rozhodnutím. Jedna rodina z Londýna se rozhodla vrátit do minulosti. Šetří,...