Ceny digitálních fotoaparátů v dohledné době zřejmě vzrostou. Na vině však nebude rozhodnutí obchodníků a ani výrobců, nýbrž Evropské unie. Brusel se totiž chystá vyspělejší modely fotoaparátů formálně přeřadit do skupiny videorekordérů, na něž platí dovozní cla ve výši 4,9 procenta. ČTK o tom dnes informoval důvěryhodný zdroj.
Poměrně neobvyklý krok minulý týden dokonce posvětili obchodní experti EU.
Evropská komise by jej měla posvětit během několika měsíců. Rozhodnutí se však nedotkne všech fotoaparátů. Některé z nich nadále z pohledu Bruselu zůstanou fotoaparáty v případě, že uživatelům nedovolují nahrát v kuse více než 30 minut videozáznamu o rozlišení větším než 800 x 600 pixelů. Záznam navíc nesmí překročit 23 snímků za sekundu.
Přestože stanovená kritéria nepřekračují všechny přístroje, nárůst cen by byl patrný. Všechny digitální fotoaparáty se totiž do Evropské unie dovážejí a na území unie údajně není továrna, kde by se oblíbené přístroje vyráběly.
Proti uvalení cel se staví výrobci fotoaparátů, mimo jiné například jejich sdružení Photo Imaging Council, které již k celé situaci vydalo prohlášení.
Upozorňuje v něm, že snaha Evropské unie není v souladu s politikou Světové obchodní organizace (WTO). V roce 1996 v Singapuru se totiž členové WTO dohodli na uvalení výjimky z dovozních cel na produkty, které souvisí s informačními technologiemi, a mezi ně výrobci řadí i digitální fotoaparáty.
Dovozní cla na elektroniku se však netýkají jen digitálních fotoaparátů.
Jde o značně spornou oblast a spotřebitelé se mohou dočkat i řady dalších "nemilých" překvapení. Podobný problém se totiž týká například LCD monitorů. Na monitory s úhlopříčkou větší než 19 palců v současnosti platí 14procentní dovozní clo, které by se však mohlo brzy rozšířit na všechny modely monitorů, včetně těch s menší úhlopříčkou.
Přinejmenším "podivuhodný" systém platí i u takzvaných set-top boxů na příjem digitální televize. Ty jsou zdaněny 14procentním clem. Ovšem v případě, že jsou vybaveny interním modemem, clo se u nich neplatí.
Digitální fotoaparáty v současnosti patří mezi nejvíce oblíbené zboží u spotřebitelů. Zájem o tyto přístroje přitom výrazně roste i na českém trhu.
V prvním letošním čtvrtletí stoupl jejich prodej o 16 procent. Loni Češi za digitální fotopřístroje podle odhadu společnosti IDC utratili bezmála tři miliardy korun.