Nejprve se podíváme na zajímavý automatický kompakt Sanyo Xacti VPC-E60 EX, který patří do šestimegapixelové kategorie, ovšem potencionální zájemce zaujme asi především obrovským třípalcovým barevným LCD displejem na zadní straně, který má navíc vysoké rozlišení 230 tisíc pixelů.
Abychom se však vrátili k tématu nakousnutému v úvodu, tak se musíme zmínit o rozsahu citlivosti snímače – pro statické snímky to ještě je jen šedivý průměr (od 50 do 400 ISO), ovšem při natáčení ozvučeného videozáznamu (v maximálním rozlišení 640 x 480 rychlostí až 30 snímků za sekundu) můžete nastavit citlivost až na (kompakt) neuvěřitelných 3600 ISO. Ovšem tato parametrová ekvilibristika vyvolává hned několik otázek – proč tedy nenatáhl výrobce citlivost i u fotografií alespoň na osmistovku a hlavně jak bude záznam při zmíněných 3600 ISO vypadat? To je však obecný problém, citlivost se zvyšuje a hodnota 800 ISO začíná být i u automatických kompaktů standardem, ovšem problémy se šumem se daří řešit velice sporně (často pouze zásluhou brutální softwarové redukce která likviduje kresbu snímku). Co se týká optiky, tak běžný trojnásobný optický zoom by měl být stabilizovaný, ovšem pouze digitálně.
Specifikace
Specialitka pro fajnšmekry
Také Epson se rozhodl přispět se svou troškou do kolotoče novinek v digitální fotografii a před několika dny představil model Epson R-D1s Digital Rangefinder. Ten je decentním upgradem modelu R-D1 a je spíš opět raritním kouskem pro fajnšmekry, což souvisí především s jeho předpokládanou cenou, která se vyšplhá až přes tři tisíce dolarů. Jinak je tento kousek vybaven CCD snímačem APS-C, který obsahuje šest milionů obrazových buněk. Citlivost můžete v duchu přechozích tvrzení nastavit až na 1600 ISO.
Snímky lze ukládat nejenom v JPEGu, ale také v RAWu. Model vyhlížející jako klasický filmový fotoaparát nabízí možnost využít při fotografování různé objektivy Leica (bajonet M a L). Samozřejmostí je manuální nastavení parametrů expozice, tedy clony a času.
Specifikace