Čína bude mít olympiádu ve vysokém rozlišení. Novinky ze světa HD

aktualizováno 
Formát budoucnosti Blu-ray má první potíže. Zatímco filmy jdou na odbyt, přehrávače se neprodávají. V Číně začal vysílat olympijský televizní kanál ve vysokém rozlišení. Sony Playstation 3 nově podporuje i zvuk v DTS-HD. Máme pro vás přehled novinek ze světa vysokého rozlišení.

Olympiáda bude v HD

Vysoce kvalitní video HD (High Definition čili vysoké rozlišení) se začíná rozmáhat jak v oblasti televizního vysílání, tak filmové distribuce. Co přináší? Především dokonale detailní a ostrý obraz. Tentokrát se dočtete také o prolomení další ochrany Blu-ray disků, miniaturním Home Theater PC nebo o příchodu revolučních OLED televizorů na trh.

Blu-ray bojuje sám se sebou

Sony se svým formátem Blu-ray Disc (BD) sice již vyhrálo boj o nástupnictví po DVD, ale vítězství to minimálně v tomto roce ještě nebude tak slavné. Důvodem je nechuť uživatelů kupovat zatím výrazně dražší přehrávače BD.

Blu-ray sice přináší viditelně kvalitnější obraz (vyšší rozlišení) a může poskytovat i lepší zvuk, ale někteří uživatelé jsou spokojeni s tím, co jim nabízí stávající DVD. V ČR je situace o to komplikovanější, že značná část potenciálních zájemců přešla teprve relativně nedávno z VHS na DVD. Tato změna znamenala obrovský kvalitativní skok doprovázený výrazným zvýšením uživatelského komfortu (žádné přetáčení, stále stejná kvalita atd.).

Situaci nepomáhá ani skutečnost, že ceny BD přehrávačů začaly po vyhrané bitvě s HD-DVD (která ceny nemilosrdně tlačila dolů) dočasně stagnovat a někde se dokonce zvýšily.

Blu-ray navíc možná bude muset pomalu začít odrážet i útok obsahu na objednávku šířeného prostřednictvím internetu, kabelových rozvodů a dalších "beznosičových" cest. Někteří odborníci BD považují pouze za mezikrok předtím, než bude veškerý obsah v HD distribuován po internetu apod..

Podtrženo a sečteno: mezi lednem a únorem letošního roku zjistili analytici, že se prodej nových Blu-ray přehrávačů zpomalil. Podle údajů NDP Group klesl dokonce o 40 procent. A mezi únorem a březnem byl předběžně zaznamenán nárůst pouze o dvě procenta. Nadále pochopitelně roste prodej filmů na BD.

Jediným vítězem na BD poli je tak konzole Playstation 3 (PS3), která bude v tomto roce podle odhadů ABI Research ovládat 85 % trhu a bude mu vévodit až do roku 2013.

Nový firmware pro Sony Playstation 3 - Mumie bude řvát v DTS-HD

Aktuální verze firmwaru s číselným označením 2.30 přináší výrazné vylepšení, co se zvuku týče. Playstation odteď podporuje DTS-HD Master Audio a DTS-HD High Resolution Audio výstup. Výrazných vizuálních změn se dočkal i Playstation Store.

V této souvislosti není bez zajímavosti, že studio Universal chystá na červenec vypuštění série o Mumii (Mumie, Mumie se vrací). Všechny filmy budou vybaveny audio stopami v Dolby Digital 5.1 a DTS-HD Master Audio.

Nový Xbox 360 (ne)bude mít Blu-ray mechaniku 

Na internetu se opět objevily zprávy o tom, že nový Xbox by měl již být vybaven mechanikou pro přehrávání Blu-ray disků. Podle serveru DigiTimes se "modrý Xbox" objeví na trhu ve třetím kvartálu tohoto roku (zřejmě již v září). Zakázku na výrobu Xboxu s BD ROM mechanikou prý obdržela firma Asustek Computer (konkrétně OEM výrobce Pegatron Technology). Server vychází z informací čínských novin Economic Daily News. Informace nebyly oficiálně potvrzeny.

Čína má HD televizi s HD olympiádou

Od prvního května by měl v Číně vysílat televizní kanál ve vysokém rozlišení. Diváci v osmi městech, kde by měl být program provozovaný státní China Central Television (CCTV) k vidění, se mohou těšit na přímé přenosy z olympijských her ve vysokém rozlišení.

V současnosti běží na kanálu 24 hodin denně dokumety, hudební videoklipy a sportovní přenosy. V červnu by měly následovat přímé přenosy z fotbalového šampionátu EURO 2008. V době konání her bude kanál přejmenován na Olympic HD Channel a bude se plně věnovat přenosům sportovních klání, včetně úvodního a závěrečného ceremoniálu.

Do roku 2015 plánuje čínská diktatura ukončit analogové a zavést v celé zemi HDTV vysílání. Schopno přijímat by jej mělo být během několika let cca. 90 % populace. 

V souvislosti s olympiádou spustila svoji reklamní kampaň také společnost Panasonic, která HD technologie pro tuto událost zajišťuje. "Buďte připraveni na první olympiádu ve vysokém rozlišení (HD)," zní reklamní slogan.

Další úder SlySoftu - Blu-ray disky půjdou kopírovat

Vyřazení sekundární ochrany Blu-ray disků nazývané BD+ jsme se v minulém čísle věnovali a podobné téma nakousneme i dnes. Společnost SlySoft, která "neprolomitelné" BD+ nakonec prolomila a implementovala crack do své aplikace AnyDVD HD, totiž opět zabodovala. Pár dnů po BD+ se vrhla na nejnovější verzi ochrany AACS, která šifruje obsah všech Blu-ray i HD DVD disků. Její nejnovější verze MKBv7 má být v reálu nasazena až v průběhu května, jenže SlySoft už ji prorazil. Na možnost kopírování nejnovějších filmových titulů ve vysokém rozlišení proto uživatelé programu AnyDVD HD, vyvíjeného právě SlySoftem, nebudou muset čekat ani den. Aktualizace byla vydána v první polovině dubna, a všichni uživatelé programu si tedy nasazení nové verze AACS nejspíš ani nevšimnou.

Pro organizaci AACS LA je to další rána, navíc poměrně nečekaná, protože na cracknutí předchozích verzí ochrany potřeboval SlySoft zpravidla několik dnů či týdnů. Zdá se, že zaměstnanci největšího nepřítele Hollywoodu nabírají stále více zkušeností a jsou schopni si s různými inovacemi systému poradit mnohem rychleji než dřív. Z toho v AACS LA určitě nemají radost…

Další podrobnosti naleznete v článku Nejdokonalejší ochrana Blu-ray disků proražena – definitivně

Home Theater PC od Shuttlu

Multimediální domácí počítače (HTPC, Home Theater PC) mohou být elegantní, ale často se jedná o zařízení větší, než je běžný DVD přehrávač. Desktopové skříně, byť v odpovídajícím designovém provedení, si zkrátka nějaký prostor žádají. Pokud specializovaný domácí počítač nemáte nebo z jakékoliv důvodu jste zatím nebyli ochotni se HTPC věnovat, možná vás zaujme novinka v nabídce společnosti Shuttle.

Známý výrobce miniaturních barebone systémů nabízí rovněž kompletní sestavy a mezi nimi se objevil i model XPC G5 6801M, který disponuje procesorem AMD Athlon 64 X2 4200+, 2GB DDR pamětí, 320GB pevným diskem, grafickou kartou ATI HD 3450 s 256MB pamětí (hardwarová akcelerace videa) a 7.1kanálovou zvukovou kartou. Tento černý krasavec je ale především vybaven multiformátovou mechanikou LG GGC-H20L - tedy čtečkou Blu-ray a HD DVD disků a vypalovačkou DVD a CD. Současně v nitru nového Shuttlu dřímá DVB-T tuner pro příjem a nahrávání digitálního televizního vysílání, univerzální čtečka paměťových karet a gigabitová síťová karta. O konektivitu se také bát nemusíte, protože ji jistí několik USB portů, eSATA rozhraní pro superrychlé připojení externích harddisků a DVI výstup (HDMI redukce přibalena). To vše vás bude stát zhruba 1 100 eur. Při současném kurzu to není vzhledem k velikosti počítače, jeho výkonu a kvalitě skříně nijak přehnaná suma.

OLED displeje příští rok nastupují

Takovou představu má společnost Samsung, která patří mezi největší producenty zobrazovacích panelů na světě. Z jejích linek míří LCD displeje k mnoha výrobcům televizí i monitorů a nyní se zdá, že se k nim přidají také OLED panely. Revoluční technologie nabízí mnohonásobně kvalitnější obraz s omračujícím kontrastem 1 000 000:1, jenže náklady na výrobu takovýchto displejů jsou velmi vysoké. Není proto divu, že kupříkladu cena OLED televizoru Sony XEL-1 s úhlopříčkou 11 palců (28 cm) činí úctyhodných osmatřicet tisíc korun.

Samsung ovšem předpokládá, že by v roce 2009 mohl vyrábět zhruba tři miliony OLED panelů ročně a v roce 2010 rovný dvojnásobek tohoto počtu. Je tedy klidně možné, že se už za dva či tři roky na vašem stole objeví úplně nový monitor s obrazem, o jakém se vám dosud ani nesnilo. A za pár let přibude snad i pořádný televizor.

Další informace naleznete v článku OLED televizory brzy zaplaví obchody. Chystají je Sony, Samsung, Panasonic.

Test prvního komerčně prodávaného OLED televizoru naleznete v článku První v Evropě: Otestovali jsme televizor budoucnosti

Paramount nabídne Blu-ray v květnu

Filmové studio Paramount, které podporovalo HD DVD, předposlední dubnový den odhalilo své plány přechodu na formát Blu-ray. Už 20. května vydá své první tituly, jimiž budou akční filmy Tváří v tvář a Next (už vyšly na HD DVD) a Pan včelka (na HD DVD měl být vydán v březnu, ale na pulty už se nedostal). Hned 3. června pak budou následovat úspěšné Monstrum, Až na krev a Kronika rodu Spiderwicků.

K diskům nejsou zatím dostupné žádné specifikace, i když se dá očekávat, že je Paramount uveřejní v příštích dnech. U filmů již vydaných na HD DVD k nějakým výrazným změnám v obsahu asi nedojde. S největší pravděpodobností se bude jednat jen o konverze vydané tak nějak z principu, aby byl film dostupný na "živém" formátu. Současně je jasné, že náklady na převod HD DVD do BD jsou minimální a pro Paramount je tedy uvedení těchto titulů výhodné. Změnit formát disku dokážou dokonce běžní uživatelé a na internetu naleznete pro tato digitální kouzla návody.

Universal přejde na Blu-ray až v létě

Jedno ze studií, které stálo pevně po boku HD DVD od počátku až do jeho posledních dnů, byl Universal. Vedení studia rychlý konec formátu Toshiby zjevně vůbec nečekalo. Přestup do modrého vláčku Sony jim totiž trvá už několik týdnů a podle nedávného oficiálního prohlášení ještě pěkných pár týdnů potrvá.

První Blu-raye vydá tento hollywoodský gigant až 22. července, ale nebude se jednat o žádné novinky, ale o kousky již dříve vypuštěné na HD DVD (Mumie, Mumie se vrací a Král Škorpion). Na BD se posléze objeví například Americký gangster či Zbouchnutá, opět se jedná jen o konverze z HD DVD. Na konec srpna chystá Universal ovšem jednu lahůdku pro milovníky kvalitních seriálů. Na pulty obchodů vyšle druhou sérii populárních Hrdinů (Heroes), a aby neměli zákazníci ve formátech zmatek, první série vyjde na Blu-rayi také. Z nových filmů zaujme dokončovaný Neuvěřitelný Hulk či Hellboy II. Celkově by mělo od Universalu letos vyjít kolem čtyřiceti BD.

Flashová kamera s 1080i záznamem

Relativně malá kamerka (75 x 74 x 126 mm) je vybavena třemi CCD snímači s rozlišením 520 tisíc pixelů a ukládá prokládané video ve full HD na rychlé SDHC karty. Flashka o velikosti 16 GB pojme zhruba dvě hodiny záznamu v nejvyšší kvalitě (formát AVC HD). Oko HDC-SD9 tvoří kvalitní optika značky LEICA s 10násobným zoomem. Podle prvních ohlasů uživatelů na internetu to vypadá, že však tři CCD s relativně nízkým rozlišením nejsou pro HD záznam nejlepší volbou. Kvalita videa je podle nich průměrná, nicméně dodávají, že na HD televizi vypadají záběry o něco lépe než z kamery s nízkým rozlišením. HDC-SD9 se prodává zhruba za dvacet tisíc korun i u nás.

Společnost Samsung v loňském roce představila jednu z prvních kamer pořizujících záznam v 720p rozlišení (720 vertikálních linek neprokládaně) na flashovou paměť, v tu chvíli bylo jasné, že se vytváří nová kategorie domácích kamkodérů. Jednou z novinek, která je zajímavá na první pohled, je model HDC-SD9 od Panasonic s 1080i záznamem.

 

Nejčtenější

Sexuálně nejvýkonnější vyzvědače přebrali československé rozvědce Sověti

Býval agent československé rozvědky v USA Karel Köcher

Československým komunistickým rozvědčíkům se ve špionáži proti Spojeným státům dlouho nedařilo. Nakonec ale zaznamenali...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

Další z rubriky

Revoluční technologie pro televize od Samsungu má šanci převálcovat OLED

Televizory se zobrazovací technologií microLED budou zcela bez rámečků a...

Skvělá obrazová kvalita a škálovatelná velikost i modularita, díky které si budete moci sami složit čtvercový...

Vyzkoušeli jsme nejlepší způsob, jak sledovat televizi. Poradíme i vám

Test set-top-boxů pro televizi přes internet

Nezajímá vás kdy pořad jde, ani kolik je v něm reklam. Pustíte si jej kdykoli během i po odvysílání a reklamní bloky...

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?
Tělocvik děti nebaví a pohybová gramotnost klesá. V čem je problém?

Studie Mezinárodní zdravotnické organizace potvrdila, že za posledních 13 let se počet sportujících dětí značně snížil. Až třetina se omlouvá z tělocviku, a dokonce i někteří rodiče ho považují za zbytečný předmět. Jak to změnit?

Najdete na iDNES.cz