DVB-T2 je technicky dokonalejší verzí standardu pozemského digitálního televizního vysílání DVB-T. V tom se dnes vysílá i v České republice, ale pro budoucí nároky televizní zábavy přestává stačit. Má ho nahradit právě DVB-T2. Použitím vyspělejších technologií nabízí až o 60 % větší přenosovou kapacitu.
Díky tomu bude možné vysílat v plném vysokém rozlišení, s prostorovým zvukem, s výběrem jazykových mutací a titulků, nebo také 3D obraz. Vysoká přenosová kapacita otevírá možnosti vysílání multimediálních doplňkových aplikací nebo třeba placených služeb "pay-per-view", respektive "near video on demand".
Od středy testují České Radiokomunikace DVB-T2 vysílání v Praze a části Středních Čech. Signál vysílá žižkovský vysílač a zachytit lze až u Mladé Boleslavi.
DVB-T2 set-top-box Humax HD-FOX T2 byl zakoupen v Anglii za 100 liber, tedy v přepočtu zhruba za 3000 Kč. To je přibližně dvojnásobek ceny DVB-T set-top-boxu s podporou HD vysílání.
Současné v Česku prodávané televizory a set-top-boxy si s ním však neporadí, vysílání tak na prezentaci přijímaly anglické verze televizorů Panasonic Viera a set-top-boxů Humax. V Anglii se totiž ve standardu DVB-T2 běžně vysílá už několik týdnů.
V hotelu Corinthia Towers na Vyšehradě byla na konferenci Svět televizní budoucnosti poprvé předvedena projekce živého televizního vysílání v DVB-T2 v ČR. Vlevo je standardní SD (2,5 Mbit/s), vpravo plné HD (11 Mbit/s).
V České republice by se mohlo v DVB-T2 pravidelně vysílat v létě 2012, signál by měl být dostupný pro 8,5 milionu obyvatel. V roce 2013 by mělo být pokryto 95 % obyvatel. Vše samozřejmě záleží na rozdělení kmitočtů mezi operátory. Český Telekomunikační Úřad s tím však začne až po kompletním vypnutí analogového vysílání, které je naplánované na 11. 11. 2011.
Živé vysílání Televizních novin ze Žižkova zajistila kódovací technologie od společnosti Cisco, vysílač Rohde&Schwarz a horizontální antény Katherein. Ostatní ukázky nemohly být z licenčních důvodů puštěny do éteru, vysílání tedy zajišťovala lokální smyčka. Zdrojem HD obsahu byl rekordér Rohde&Schwarz, o odbavení se staraly DVB-T2 modulátory Screen Service (na obrázku).
Přechod z DVB-T an DVB-T2 bude podstatně snazší a levnější než přechod z analogu na DVB-T. Je totiž možné využít stávající infrastrukturu vysílačů a antén, prakticky bude nutné vyměnit jen modulátory signálu.
40 megabitů v jednom multiplexu
DVB-T2 je dnes vrcholným standardem přenosu audiovizuálních dat do domácností. Podle Jiřího Vykydala, manažera rozvoje a strategie služeb společnosti České Radiokomunikace, v sobě spojuje to nejlepší z DVB-T, DVB-S2 a DVB-H.
Přenosová kapacita DVB-T2 kanálu je až 40 Mbit/s, v reálném provozu se však počítá spíše s 30 Mbit/s. Vejdou se do něj zhruba 4 kanály v plném HD rozlišení (8-11 Mbit/s), nebo kolem 12 kanálů v rozlišení standardním (cca 2,5 Mbit/s). Obraz bude kódován v MPEG 4 AVC, zvuk v AAC.
Zatím není rozhodnuto, kolik DVB-T2 multiplexů bude vytvořeno a zda bude vysílat jen HD obsah, nebo i běžný SD. Jisté však je, že několik let bude vysílat paralelně s DVB-T, výměna set-top-boxu za DVB-T2 model tedy bude otázkou volby, nikoli nutnosti.
Zatím to však vypadá, že televizní stanice budou mít o vysílání v DVB-T2 velký zájem. Podle Iva Ferkla, ředitele úseku techniky TV Nova, má společnost připraveny projekty na spuštění dvou až čtyř tematických kanálů. Chtějí je vysílat v HD rozlišení a ve spolupráci s rumunskou stanicí ProTV chtějí testovat i 3D vysílání na českém trhu.