Chci si koupit plochou HD televizi. Bude se na co koukat?

aktualizováno 
Koupit televizi, která dokáže zobrazit signál ve vysokém neboli HD rozlišení, není problém. Slabší už je výběr toho, co si na ní pouštět.

Z čeho doma sledovat HD obraz? | foto: Václav Nývlt - Technet.cz

Nejperspektivnějším zdrojem obrazu ve vysokém rozlišení je satelit. Bohužel při pohledu na nabídku to zatím není úplně zřejmé. První z českých stanic, televize Nova, zahájila experimentální vysílání ve vysokém rozlišení ze satelitu koncem loňského roku, ale ukončila ho letos v lednu.

Nova se ve vysokém rozlišení šířila z družice Astra, odkud vysílá také UPC Direct a DigiTV, přičemž ani jedna ze stanic odtud HD programy zatím nešíří.

Ani další nabídka není příliš slavná. Kromě zkušebního HD kanálu, který slouží pouze pro posouzení kvality vysílání, jsou nekódovaně šířeny pouze tři německé programy Anixe HD, Pro7 a Sat1, přičemž první jmenovaný občas přenáší sportovní zápasy, což by mohlo být pro českého diváka zajímavé. Kromě toho vysílají na Astře také britské stanice Sky, ale programy jsou placené a navíc oficiálně nabízené pouze na ostrovech.

"Z českých kanálů momentálně vysílá ze satelitu pouze filmový kanál Nonstop Kino HD na družici Hot Bird. Kanál vysílá také polsky, ale toto vysílání je bohužel určeno pouze pro polské občany," říká Martin Vyleťal z odborného serveru Parabola.cz.

HD z Německa

Podobně vysílá v HD také německá Premiere. Oficiálně stojí jeden kanál Premiere v HD 10 eur na měsíc, SkyHD Plus 10 liber za všechny kanály plus k tomu předplatné. Navíc ani jeden kanál není možné v ČR oficiálně nabízet.

Na internetu se dají dohledat návody, jak uvedené stanice pirátsky zprovoznit. Je k tomu potřeba programovatelná karta Fun nebo Gold, programátor a počítač. A samozřejmě také základní kód do karty, přičemž odkódování probíhá online pomocí počítače.

Programovatelná karta stojí asi 300 korun, dekódovací modul do CI slotu potom 1500. Programátor Dynamite Plus pro naprogramování karty vás vyjde na 1600 korun

Po kabelu to půjde taky

Nejen pozemní a satelitní vysílání se digitalizuje. Také UPC zahájila digitalizaci svého kabelového vysílání. To dosahuje vyšší kvality než analogové a navíc nabízí také stanice ve vysokém rozlišení. "Projekt jsme spustili 13. února," potvrzuje generální ředitel UPC Václav Bartoň.  

Za příjem HD signálu nejsou žádné extra poplatky, pouze je nutné si pořídit nebo pronajmout HD set top box, což přijde na 150 korun měsíčně. Běžný set top box to nedokáže, ten pouze umožňuje přijímání digitálního signálu, který je však jen tak kvalitní jako starší analogový.

Zatím jsou k dispozici anglické kanály National Geographic Channel HD a Voom HD. Ale od dubna by měly přibýt další jeden až dva kanály ve vysokém rozlišení, přičemž zřejmě půjde o filmové stanice.

"Také máme zájem o stanice, které budou schopny nabídnout v HD kvalitě nejlepší sportovní podniky tohoto roku: fotbalový šampionát Euro 2008 a letní olympijské hry," komentoval při spuštění služby situaci Bartoň. Oba dostupné kanály jsou v základní nabídce Standard.

IPTV bude také následovat

Také v nabídce IPTV, neboli na poli internetových televizí, se vysílání ve vysokém rozlišení rozjíždí poměrně pomalu. Zatím ho má v nabídce pouze nejstarší provozovatel Mattes AD, který provozuje televizi 802.tv. V základní nabídce za 95 korun měsíčně má čtyři vlastní, převážně zpravodajské kanály v HD kvalitě a dokonce Novu HD.

K základní nabídce lze přikoupit ještě filmovou nabídku, ve které jsou tři normální filmové kanály a navíc Nonstop Kino HD ve vyšší kvalitě, celou nabídku za 290 korun měsíčně navíc k základní nabídce. Ke sledování 802.tv je třeba zakoupit set top box za 7 000 korun, Mattes AD ho nepůjčuje.

Zaměřte se hlavně na Blu-ray

Posledním zdrojem HD vysílání jsou pružné kotoučky, jeden z nástupců klasických DVD. Donedávna probíhal souboj formátů HD DVD versus Blu-ray, ale podle posledních zpráv to vypadá, že do budoucna můžeme definitivně počítat pouze s tím druhým, Blu-ray. Od HD DVD se totiž zřejmě odvrací i jeho největší zastánce Toshiba - více zde. Potom už stačí jenom běžný přehrávač Blu-ray disků, nová televize a najednou máte místo rozmazaného obrazu spoustu detailů. Můžete si tak snadno přečíst texty na železničních zastávkách v nejnovější bondovce, natáčené v Česku - více zde.

K dispozici je téměř 100 Blu-ray titulů s českým dabingem nebo českými titulky, přičemž cenově se pohybují od 800 do 1 000 korun za disk. "Měsíčně přidáváme asi tři filmy, ale od půlky roku by mohly přibývat rychleji," říká Kristina Maixnerová z Bontonfilmu.

"Plánujeme také české filmy, přičemž prvním bude Gympl Tomáše Vorla, který přijde v březnu," dodává.

Na letošní rok má Bontonfilm naplánované pouze filmy na Blu-ray discích. "Starší filmy uvádíme většinou pouze s českými titulky, nové filmy naopak většinou s dabingem," říká Maixnerová.

Ale Bontonfilm zatím zůstává ve svém snažení osamocen. Jak nám potvrdil Lukáš Vedral ze společnosti Disney, pro letošní rok je naplánovaná pouze produkce disků DVD. Podobně hovoří i Pavel Borowiec z právě vznikající organizace BD Promo Group, že i ostatní distributoři zatím s uvedením disků ve formátu Blu-ray otálejí.

Podle Borowiece by mělo do konce roku na tomto formátu vyjít až patnáct českých filmů. Dalších pět zahraničních snímků se chystá pro české lokální vydání. Mezi zvažovanými tituly je například Tmavomodrý svět, aktuální filmový hit Jiřího Vejdělka Václav a legendární Pulp Fiction. Filmy na Blu-ray však bude během roku možné koupit i mimo klasickou distribuci.

Vysoké rozlišení v časopise

Časopis Stereo a Video se podle svého šéfredaktora Luboše Horčice stal prvním magazínem v Evropě, který vydává filmové Blu-raye jako přílohu papírového periodika. Čtyřikrát ročně si budou moci diváci koupit za 299 Kč speciální číslo časopisu s filmem na BD. "Vysoké rozlišení je motor celého audiovizuálního odvětví. Naší přílohou chceme čtenářům přiblížit možnosti a zdroje vysokého rozlišení," vysvětluje Horčic.

Na Blu-ray ve Stereu a Videu dosud vyšel vynikající sci-fi thriller Kozoroh 1 (Capricorn One). Americký film vypráví o spiknutí v pozadí zfalšovaného letu lidské posádky na Mars. V hlavních rolích mimo jiné O. J. Simpson a Telly Savalas (Kojak). V březnu se objeví film Bobby, ve kterém se mihne celá plejáda hvězd:  Anthony Hopkins, Lindsay Lohan, Demi Moore, Sharon Stone, Elijah Wood, Laurence Fishburne, Heather Graham, Helen Hunt, Shia LaBeouf a další - více zde.

Autoři:
 

Nejčtenější

Jednosměrná letenka na rudou planetu se odkládá. Mars One krachuje

Ilustrace základny na Marsu, jak si ji představují v organizaci Mars One...

Firma Mars One, která slibovala soukromý let na Mars už v roce 2024, zkrachovala. Plány dostat na Mars lidské obyvatele...

Lokální předpověď počasí se razantně zpřesní, možná pomáhá i váš telefon

GRAF

Nejpřesnější lokální předpovědi počasí dnes nabízejí aplikace v našich telefonech - i proto, že s nimi samy pomáhají....

Tančík pro vnuka poručíka Grubera. Němci ho nasadili i proti Tálibánu

Lehké obrněné vozidlo Wiesel s 20mm kanonem

V množině bojových vozidel Bundeswehru nalezneme s trochou štěstí i malé, ale o to více zajímavé tančíky Wiesel. Do...

V Perském zálivu spustili největší baterii světa. Virtuální a bez lithia

Sodíko-sírové bateriové systémy japonské firmy NGK. Systém, který se vejde do...

Ve Spojených arabských emirátech byla připojena do sítě největší „virtuální“ baterie světa s obřím výkonem a úctyhodnou...

Našel na půdě 35 let starý Apple II, zapnul ho a dohrál uloženou hru

Spoustu let ležel na půdě, po zapnutí funguje „jako zamlada“.

Newyorský učitel našel u rodičů na půdě starý počítač Apple II. Zkusil ho zapnout a překvapivě mohl pokračovat ve hře,...

Další z rubriky

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

Ze studií do obýváku: vyzkoušeli jsme prototyp českého zvukového procesoru

Aural Neuronics Exquisite

Má zlepšovat zvukovou kvalitu při tichém poslechu, zmírňovat následky nešetrné digitální komprese a oživovat staré...

Citroën C4 Picasso 1,6 VTi...
Citroën C4 Picasso 1,6 VTi...

r.v. 2009, naj. 173 166 km, benzín
109 990 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz