Čtvrtek 5. srpna 2021, svátek má Kristián
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 5. srpna 2021 Kristián

Chcete opravdové domácí kino? Bez projektoru to nepůjde

Pokud se chcete i doma cítit při sledování filmu jako v kině, pořiďte si projektor. Poradíme vám, jaký si vybrat, co od něj očekávat a kolik vás to bude stát. Máme pro vás i konkrétní příklady.

Sony VPLHS50-60-6

S nástupem nových formátů HD DVD a Blu-ray se otázka kvalitní zobrazovací techniky dostává do popředí více než kdy v minulosti. Budou stačit ploché televizory? Najdou si projektory své místo na trhu? A co vůbec nabízí?

Pokud pořizujete domácí kino, ať už založené na čistokrevném počítači, HTPC (Home Theater PC) nebo klasickém DVD, případně HD DVD či Blu-ray přehrávači, je potřeba vyřešit jednu zásadní otázku. Jaké zobrazovací zařízení si pořídit? „LCD televize či plazma?“ řeší většina z nás.

Ačkoliv už se dnes dají pořídit obrazovky o úhlopříčce nad 150 centimetrů, na projektor žádná nemůže dosáhnout, a to jak velikostí, tak cenou. Zatímco úžasná Viera TH-65PV600E-SET od Panasonicu nabízí nádherných 165 cm velký obraz za úctyhodných tři sta tisíc (na e-shopech se cena pohybuje kolem dvou set padesáti), projektor dokáže vytvořit obraz klidně dvojnásobný při pořizovací ceně mnohem nižší (i když většinou ne tak kvalitní). Pravda, vlajková loď Panasonicu má full HD rozlišení, tedy 1920x1080 bodů, ale už i na českém trhu se objevují projektory nabízející tento neuvěřitelně ostrý a detailní obraz.

Poznámka redakce:

Tento článek není odborným pojednáním o projekční technice, ani podrobným rozborem technologií jednotlivých výrobců, ale pouze základním informačním zdrojem pro laiky, kteří touží po skutečném domácím kině s obrovským obrazem.

LCD vs. DLP - Dva nesmiřitelné tábory

Jestliže v oblasti televizorů zápasí o přízeň spotřebitele LCD a plazma, u projektorů je to LCD a DLP. Dva tábory, které mají zastánce i odpůrce vedoucí dlouhé debaty o „své pravdě“. Nelze jednoznačně říci, která technologie je pro domácí kino lepší. Bez dalších vylepšení je to bezesporu DLP, u které nevzniká takzvaný „mřížkový“ efekt, ale doby, kdy byli spotřebitelé nuceni pořizovat datové LCD projektory i k domácímu kinu jsou dávno tytam.

DLP projektory jsou v současnosti vybaveny řadou technologií, které nedostatky této technologie eliminují či opravují. Na druhou stranu v neprospěch DLP hovoří méně ostrý obraz (u videa nelze poznat, pouze při projekci prezentace s texty) a horší barevné podání u levných přístrojů s jedním panelem. Ve výsledku tedy nelze říci, která technologie je vhodnější. Volit byste měli především mezi jednotlivými modely, ať už DLP či LCD, a nikoliv čistě mezi technologiemi.

Pro LCD nicméně nahrává fakt, že cena náhradních lamp pro projektory tohoto typu je většinou o něco nižší.

Na co se soustředit při výběru

Při výběru byste se měli soustředit především na projektory, které jsou označené jako „Home Cinema“. Tyto přístroje jsou často vybaveny technologiemi vylepšujícími kvalitu pohyblivého obrazu, nabízejí lepší barevné podání a také mají širokoúhlé rozlišení. Právě rozlišení je druhým důležitým kritériem při výběru projektoru.

Jelikož se mílovými kroky blíží HD DVD a Blu-ray disky (na náš trh budou uvedeny v 2. čtvrtletí tohoto roku), které nabízejí obraz v kvalitě 1080p (1920x1080), měli byste se určitě poohlížet minimálně po přístroji s rozlišením 1280x720 bodů. Pokud chcete, nebo můžete investovat do projektoru větší sumu, jasnou volbou je přístroj nabízející full HD, čili oněch zmiňovaných 1920x1080 bodů.

V současně době však mají nejlepší poměr mezi výkonem a cenou projektory s 1280x720. Navíc, pokud pořídíte kvalitnější přístroj tohoto typu, uděláte s největší pravděpodobností lépe, než když koupíte ten nejlevnější full HD. Dražší 1280x720 projektory totiž dokáží lépe přepočítat vyšší či nižší rozlišení zdrojového videa, navíc mohou mít i lepší optiku. Na levném full HD projektoru proto může vypadat paradoxně obraz s rozlišením 1920x1080 hůře než na velmi kvalitním přístroji, který má nativně 1280x720.

Zcela zásadní vliv na obraz má také svítivost projektoru. Mnoho lidí si myslí, že čím více ANSI lumenů, tím lépe, což je v případě domácího kina naprostý nesmysl. V nezatemněné přednáškové místnosti je vysoká svítivost potřeba, ale u filmového promítání nikoliv. Při večerní projekci v temném pokoji by totiž velká svítivost dělala obraz příliš jasným – například tmavé scény by byly přesvětlené. Projektory pro domácí kino se proto dělají většinou se svítivostí kolem 1200 ANSI lumenů. Samozřejmě musíte počítat s tím, že za bílého dne budete muset místnost zatemnit, aby byl obraz skutečně kvalitní a jasný.

1080p – plnou parou vpřed

Panasonic PT-AE1000E
Na českém trhu není projektorů s full HD nijak mnoho. Jedním z nich je tento model, jenž naleznete v katalogu Panasonicu. Na internetových obchodech po něm však budete pátrat marně, protože ho japonský gigant dodává jen vybraným prodejcům. Oficiální doporučená cena činí sto dvacet čtyři tisíc korun českých. Základní specifikace jsou tyto: 1100 ANSI, 11.000:1 kontrast, systém 3LCD a samozřejmě rozlišení 1920x1080.

Panasonic

Sony VPLVW50
S doporučenou cenou sto čtyřicet dva tisíc a reálnou tržní o nějakých dvacet tisíc méně patří tento projektor do vyšší třídy. Jedná se o přístroj založený na LCOS technologii. Nabízí plné HDTV rozlišení 1920x1080, velmi vysoký kontrast 15.000:1 a chlubí se třemi panely Sony SXRD™. Samozřejmě u něho lze posouvat vertikálně i horizontálně objektiv, takže nemusíte tuto úžasnou mašinku postavit přímo proti plátnu. Vzhledem ke svým větším rozměrům je však jeho místo pod stropem či v rozměrné polici.

Sony VPL-VW50


720p – za málo peněz hodně muziky

Hitachi PJ-TX300
Jedním z nejlevnějších a současně nejlepších 3LCD projektorů připravených na HD video na našem trhu je model PJ-TX300 společnosti Hitachi. Na internetu ho koupíte už za šestatřicet tisíc s daní. Přístroj má rozlišení 1280x720 bodů, kontrastní poměr 10.000:1, zobrazuje až jednu miliardu barev, vybaven je HDMI vstupem i klasickými analogovými vstupy jako D-sub (VGA), cinch, S-video či komponentními vstupy. Příliš nehlučí a při projekci HD videa nabízí opravdu perfektní obraz. Ani DVD na něm však nevypadá vůbec špatně a jako jeden z pilířů domácího kina střední cenové kategorie ho můžeme vřele doporučit. Důležitou funkcí je i horizontální korekce obrazu, vertikální je samozřejmostí. Potěšující je také cena náhradní lampy, pohybuje se okolo šesti tisíc, takže se nemusíte vůbec zabývat aktivací ekonomického módu.

 Slovníček pojmů

LCD  (Liquid Crystal Display) – obvykle obsahují tyto projektory tři skleněné panely starající se o tři základní barvy, z nichž se skládá obraz – červenou, modrou a zelenou. Světlo procházející těmito panely je ovlivňováno jednotlivými pixely, které se otevírají nebo zavírají a pouštějí na projekční plochu každou barvu v určité míře. Ve výsledku vzniká na plátně obraz.

DLP (Digital Light Processing) – systém vyvinutý společností Texas Instruments funguje na zcela odlišném principu než LCD. Místo skleněných panelů je vybaven DLP čipem s reflexním povrchem. Povrch je tvořen obrovským množstvím miniaturních zrcadel odpovídajícím jednotlivým pixelům. Světlo z lampy je namířeno přímo na tento čip, kde se zrcadélka naklánějí – buď ho odrazí na plátno nebo pryč. Tímto způsobem vzniká obraz z DLP projektoru.

1080p – obraz v rozlišení 1920x1080 bodů, projektor s tímto nativním (přirozeným) rozlišením dokáže zobrazit HDTV vysílání i Blu-ray a HD DVD filmy v plné kvalitě.

720p – obraz v rozlišení 1280x720, projektor je schopen zobrazit obraz z HDTV, Blu-ray i HD DVD disků, ale ne v plné kvalitě. Snižováním rozlišení může dojít k výraznější degradaci obrazové kvality – záleží na technologické vyspělosti projektoru.

HDMI - High-Definition Multimedia Interface – rozhraní, kterým lze spojit přehrávač se zobrazovací jednotkou pomocí jediného kabelu, přičemž je přenášen obraz i zvuk. V případě projektoru jím vedeme jen obraz. Zvuk má na starosti zpravidla AV receiver s dekodéry. Přehrávač či počítač s ním spojíme pomocí optického či digitálního koaxiální kabelu. Při nejhorším analogově každý kanál zvlášť.

DVI – Digital Video Interface – lze jím vést signál z počítače či jiného zařízení vybaveného DVI výstupem do projektoru či LCD/plazmové televize. Doporučujeme si dát pozor při koupi kabelu. Pro zobrazení HDTV signálu v plné kvalitě vám bude stačit kabel typu single link, ale nemělo by se jednat o typ DVI-A.

VGA (Video Graphics Array) – klasický d-sub je stále rozšířeným rozhraním, kterým jsou vybaveny především starší či méně výkonné grafické karty. Na starších či aktuálních levnějších projektorech ho nalezneme prakticky vždy. Současné projektory pro domácí kino jím už však většinou vybaveny nejsou.

HDCP – ochranný systém, který neumožní zobrazit chráněné video (např. HD DVD či Blu-ray) přes projektor, který nemá digitální vstup s HDCP. HDMI je HDCP vybaveno automaticky, ale některé DVI porty u starších přístrojů ho mít nemusí.

Komponentní vstupy/výstupy – nejkvalitnější analogové spojení, které umožňuje zobrazit video ve vysokém rozlišení v plné kvalitě. Některé disky nové generace ho však z bezpečnostních důvodů nemusí podporovat.

Lampa – aby mohl projektor promítat obraz na vaše plátno, potřebuje zdroj světla, jímž je speciální lampa. Její životnost se pohybuje okolo dvou až třech tisíc hodin. Obrazová kvalita však bývá už po první tisícovce nižší. Výměnu lze provést i doma, i když těm méně zručným doporučujeme servis. Vysvícená lampa se velmi snadno rozpadá, ostré střípky vás mohou pořezat nebo poničit projektor.

Vertikální a horizontální posun– ne vždy je možné mít projektor přímo proti plátnu. Díky vertikálnímu a horizontálnímu posunu objektivu ho lze postavit i do rohu místnosti či vedle sedačky, aniž by byl obraz zkreslený. Ne všechny projektory jsou touto funkcí vybaveny.


Panasonic PT-AX100E
Alternativou k PJ-TX300 je projektor Panasonicu, model PT-AX100E, jenž je aktuální novinkou na trhu. Jeho cena byla stanovena na necelých osmačtyřicet tisíc. Nabízí stejné rozlišení jako Hitachi, má však nižší kontrast 6.000:1, ale to ještě automaticky neznamená horší obraz. Projektor jsme zatím neměli možnost vyzkoušet, takže si ho nedovolujeme hodnotit. Technické specifikace jsou jedna věc, subjektivní pocity při reálné projekci druhá. Vybírat projektor, ale i monitor, LCD či plazmovou televizi podle tabulek s pár čísly rozhodně nedoporučujeme. Vše je dobré vidět na vlastní oči a to nejlépe v předváděcí místnosti (velké elektro řetězce mají techniku často instalovanou v přesvětleném prostředí). Na internetu pořídíte PT-AX100E už za třicet devět tisíc s daní, což z něho dělá opravdu přímého konkurenta Hitachi.

Panasonic PT-AX100

Sony VPLHS60
Na první pohled trošku podivně vyhlížející kousek, který však skrývá pod kapotou opravdové dělo. Specifikacemi prakticky kopíruje PJ-TX300, takže nabízí také 1280x720, 10.000:1 kontrast a svítivost 1200 ANSI lumenů. Nechybí mu samozřejmě ani celá řada technologií pro vylepšení obrazu, o který se stará systém 3LCD. Obraz lze upravit horizontálním i vertikálním posunem. Cena projektoru na e-shopech nepřesahuje hranici čtyřiceti tisíc a dokonale tak sedne do naší výběrové 720p party.

Sony VPLHS50-60-6

Epson EMP-TW700
Přestože s domácím kinem by si společnost Epson známé hlavně výrobou tiskáren a skenerů spojil jen málokdo, nalezneme v její nabídce hned několik projektorů vhodných pro promítání filmů. Vlajkovou lodí těchto modelů je EMP-TW700 s rozlišením 1280x720, kontrastem 10.000:1, svítivostí 1600 ANSI lumenů a technologií 3LCD. Výrobce se ještě chlubí novou čočkou Fujijon, která prý vytváří dokonale ostrý obraz. Jediným handicapem tohoto modelu je cena, která dosahuje i na internetu téměř hranice padesáti tisíc. Starší model EMP-TW620 s nižším kontrastem a bez nové čočky je zhruba o deset tisíc levnější.

BenQ PE7700
Jediným DLP projektorem v této kategorii je přístroj od známé společnosti BenQ. Pracuje v nativním rozlišení 1280x720, disponuje kontrastem 2.500:1 a nabízí svítivost 1100 ANSI lumenů. Díky použití DLP je schopen promítat obraz s obnovovací frekvencí až 100 Hz. Nevýhodou je u něho nemožnost odpovídajícím způsobem upravit geometrii obrazu při projekci ze strany. Je tedy vhodnější pro instalaci pod strop, kde může být přímo proti plátnu. K nějakému přenášení či postavení na stolek vedle sedačky ho rozhodně nedoporučujeme.

BenQ

Kino s DVD přehrávačem– stačí WSVGA

Pokud nechcete pořizovat přístroj s vyšším rozlišením, protože HD video stejně příštích pár let nevpustíte do svého domova, můžete se poohlédnout po velmi levných projektorech pro domácí kino s rozlišením 854x480 bodů. Vzhledem k tomu, že se dají pořídit už za patnáct tisíc, těší se tyto modely v současnosti velké popularitě.

Acer PH112
Tento DLP projektor společnosti Acer je určen speciálně pro domácí kino. Přirozené širokoúhlé rozlišení 854x480 bodů to jasně potvrzuje. Disponuje svítivostí 1700 ANSI lumenů a kontrastem 2000:1, přičemž na internetu se prodává za necelých patnáct tisíc. To je cena, která se pro mnohé stane důvodem k jeho koupi. Méně náročného diváka PH112 uspokojí a za pár tisícovek mu nabídne několikanásobně větší, i když nikoliv kvalitnější obraz než stejně drahé televizory.

Acer PH112

BenQ W100
Základní model pro domácí kino od BenQ působí na první pohled mnohem lépe než předchozí Acer. Nejenže má vyšší kontrast, 2500:1, ale je vybaven i digitálním DVI rozhraním pro spojení s počítačem. K projekci používá technologii DLP a jeho nativní rozlišení je samozřejmě 854x480 bodů. Pořídit ho lze už za necelých osmnáct tisíc.

BenQ W100

Epson EMP-TW20
Širokoúhlé nativní rozlišení 854x480 bodů, kontrast 1000:1 a svítivost 1200 ANSI lumenů zajišťují slušnou podívanou při přehrávaní DVD i DivXů. Prodáván je za velmi příjemných devatenáct tisíc, takže akorát sedne do domácího kina nižší kategorie (nižší kategorií není myšlen all-in-one komplet z hypermarketu za dva tisíce).

Datové projektory vhodné pro domácí kino

Přestože jsou datové projektory přednostně určeny pro prezentace, řada výrobců některé své modely mírně upravuje, aby byly schopné ve slušné kvalitě promítat i film. Smířit se však musíte s poměrem stran 4:3.

V případě datových projektorů by naše volba měla padnout asi spíše na DLP technologii. S nativním rozlišením 800x600, které je pro DVD naprosto dostatečné (DVD pracuje s obrazem 720x576), můžete koupit přístroje už za méně než patnáct tisíc. Při výběru byste se neměli příliš soustředit na drahé modely.

Vyšší částka za datový projektor neznamená vždy lepší obraz, ba naopak (ve vztahu k projekci filmů). Přístroje se svítivostí do 2000 ANSI lumenů se dají označit za vhodné pro zobrazování videa. Rozlišení je otázkou. Pro DVD bohatě stačí již výše zmiňovaných 800x600. S 1024x768 rozhodně nic nezkazíte, pokud chcete přes projektor hrát počítačové gamesy. I když to už bychom spíše doporučovali přidat ještě nějakou tu korunu a vsadit rovnou na 720p projektory.

Canon řady Xeed
Nedávno na sebe přitáhl pozornost Canon se svou novou řadou Xeed (např. model SX50), ve které naleznete LCOS projektory s vyšší svítivostí. Pokud hodláte pořizovat do firmy opravdu kvalitní datový projektor schopný promítat i bez zatemnění oken a současně hledáte přístroj, jenž by vám večer doma udělal z obýváku kino, neměli byste nabídku Canonu minout. Cena těchto modelů je poměrně vysoká, ale je potřeba si uvědomit, že spadají do sorty lepších datových projektorů.

Canon Xeed SX50

ACER XD1150
Na druhé straně spektra těchto přístrojů stojí Acer XD1150, snad nejlevnější DLP projektor, jaký lze sehnat. Jeho nativní rozlišení je 800x600, ale dokáže zobrazit až 1280x1024 bodů. Díky svítivosti 1800 ANSI lumenů se hodí na prezentace v běžných světelných podmínkách, na druhou stranu ho však lze použít i v domácím kině. Vzhledem k ceně nabízí i slušný kontrast 2000:1. Uživatel musí počítat s tím, že je trošku hlučnější. Na druhou stranu do něho lze pořídit náhradní lampu jen za čtyři tisíce, takže s ním můžete promítat i sportovní přenosy či filmy vysílané v televizi, aniž byste se museli bát, že vás takovýto luxus přijde příliš draho. 

  • Nejčtenější

Setkání, která se nekonala. Olympioniky přenáší do studia šikovný trik

V přenosech olympijských studií kanálů Eurosport se střídá jedna sportovní hvězda za druhou, přitom fyzicky od sebe...

Jak začalo pátrání po ztracené liberecké ponorce U-206 Reichenberg

Převzít městský patronát nad ponorkou patřilo během druhé světové války k politickým aktům, které byly tradicí...

Firma napsala software jen pro sebe, dnes jej kupují obří korporace

Pokud chce laik pochopit, co vlastně stejnojmenný produkt pražského startupu Manta nabízí, nejspíše musí googlovat....

Stávka letových dispečerů před 40 lety navždy proměnila americké nebe

V pondělí 3. srpna 1981 vstoupilo ve Spojených státech na 14 000 řídících letového provozu do stávky za řešení svých...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Mezinárodní vesmírná stanice se rozšířila o ruskou laboratoř Nauka

Víceúčelový laboratorní modul nazvaný Nauka byl úspěšně připojen k Mezinárodní vesmírné stanici ISS. Z kosmodromu...

Brnem otřásla brutální vražda. Podezřelý je boxer, útočil pod vlivem drog

Premium Na dveřích garáže jsou patrné skvrny od krve, před ní stojí několik svíček. Toto místo v ulici Černovičky v brněnské...

Mnoho Rusů v sobě skrývá ukřivděného a žlučovitého Rusáka, říká cestovatel

Premium Na východě leží obrovská země, kterou jsme ještě před 30 lety museli povinně milovat. Fero Richard Hrabal-Kronďák ji...

Zmrzlinová mapa Česka. Přinášíme čtyřicet tipů, kde si dát blaho v kornoutu

Premium Zmrzliny jsou sladké, pikantní, plné ovoce nebo čabajkové, ze smetany či veganské, ale vždy řemeslně připravené a...

  • Další z rubriky

Cvaknou jako zapalovač. Sluchátka CliQ mají skvělý poměr ceny a výkonu

V nabídce české značky Intezze nás zaujal nový model CliQ, pyšnící se nejen nejnovějšími čipy Qualcommu s Bluetooth...

Nové reprosoustavy Ikea pověsíte jako obrazy. Hodí se do maličkých bytů

Spolupráce společností Ikea a Sonos přináší další plody, tentokrát hrající obrazy. Pověsíte je na stěnu, připojíte do...

Kde sledovat olympiádu? Víme, kde bude nejlepší obraz a nejvíc přenosů

Letní olympijské hry začnou za pár dní, takže máte poslední příležitost se nachystat na jejich sledování. Zjistili...

Slyším reprák, nevidím reprák. Vyzkoušeli jsme hrající novinku Ikey

Opřete ji o stěnu nebo pověsíte na zeď a zapojíte do zásuvky. Wi-fi reprosoustava pak zprostředkuje poslech nekonečné...

LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny
LETNÍ SOUTĚŽ: Sdílejte svoje tipy na výlety i ve 4. týdnu a hrajte o krásné ceny

Vítejte ve 4. týdnu letní soutěže. I v tomto týdnu vkládejte svoje tipy na výlety s dětmi, hodnoťte výlety ostatním a vyhrajte jednu z 10 týdenních...

Podtrženo, sečteno, potvrzeno, říká Vondráčková o vztahu s Vojnarem

Zpěvačka Lucie Vondráčková (41) má nový vztah. Informoval o tom web Expres.cz, podle kterého je jejím novým partnerem...

Orgasmy předstírám. Muži to mají horší, říká pornoherečka Daisy Lee

Karolína Urbanová (23), známá pod uměleckým jménem Daisy Lee, patří k nejznámějším českým pornoherečkám. Dcera bývalé...

Zemřel herec Vladimír Marek, roky bojoval s rakovinou

V nedožitých 70 letech zemřel ve čtvrtek divadelní, muzikálový i televizní herec Vladimír Marek. Podle Blesk.cz se od...

Teď už se nestává, že bych si místo peněz odvezl auto, říká podnikatel

Táta Ivo byl původně horníkem, syn stejného jména automechanikem. Hned po revoluci skočili rovnýma nohama do podnikání...

Jaký budou mít lidé důchod, napovídá nová aplikace

Už více než sto tisíc lidí vyzkoušelo za první měsíc fungování novou důchodovou aplikaci, kde si mohou zájemci...