Česká muzika zadarmo a oficiálně startuje v pondělí odpoledne

aktualizováno 
Několikrát odložená služba hudebních vydavatelství MusicJet bude spuštěna 3. října kolem třetí hodny odpolední. Vedle poslechu hudby zdarma nabídne i komfortnější placený přístup. To vše několik dní poté, co do Česka dorazil iTunes Store.

Na stránkách serveru MusicJet už lze stáhnout aplikaci pro poslech hudby ze stejnojmenné služby.

Službu se stejným názvem a provozovatelem již řadu dní mohou používat naši Slovenští sousedé. V Česku bude nabídka koncipována podobně. Umožní poslech streamované české a zahraniční hudby zdarma s reklamou, ale zatím není jisté, zda s podobným omezením, jako na Slovensku.

Tam po třech měsících uživatelům začnou postupně mizet nejhranější skladby z playlistu. Michal Horák z technologické firmy Bald Brothers, která MusicJet z 85 procent vlastní, se nechtěl konkrétně vyjádřit s odkazem na pondělní tiskovou konferenci.

"Tohle vám nyní nemohu říci, počkejte na pondělí," odrazil otázku na podrobnosti o fungování služby tento podílník firmy.

"MusicJet bude mít tři úrovně. Jednu zdarma a dvě placené. Ty se budou lišit komfortem nabízených služeb," načrtl v MF DNES hrubý formát služby Horák.

Ve firmě MusicJet mají po pěti procentech také Universal Music, Supraphon a Ochranný svaz autorský. O vstupu dalších vydavatelství se jedná a rozhovory by měly být ukončeny v řádu týdnů, maximálně měsíců. I tak jsou v katalogu zastoupeny jejich skladby. Celkem MusicJet nabídne podle svého sloganu miliony skladeb. Přesné číslo nám zatím odmítl sdělit.

Stejně jako na Slovensku by měl i v Česku MusicJet zaštiťovat mobilní operátor. Uživatelé si mohou stáhnout androidí a symbianovou aplikaci pro poslech přes mobilní telefon. Na Apple přístroje by měla být aplikace na Slovensku dostupná do poloviny října.

"V současnosti jednáme a předpokládáme, že i v Česku bude partnerem některý z mobilních operátorů," uvedl pro Technet.cz Horák na dotaz, který operátor v Česku bude službu podporovat.

iTunes a další konkurence

V polovině posledního zářijového týdne spustil Apple v Česku iTunes Store, který umožní majitelům zařízení od této firmy přehrávat i stahovat za poplatek hudební skladby. (Více o příchodu iTunes Store do Česka zjistíte z tohoto článku.)

Apple to nakonec stihl dřív než už na jaro slibovaná služba z Česka. V MusicJetu se však této konkurence nebojí.

"My si myslíme, že je to doplňující služba, ne konkurenční a vítáme ji," komentuje Horák spuštění iTunes v Česku.

Myslí si to i zástupce dalšího podílníka firmy. "Věřím, že MusicJet naplní jednu díru na trhu a jinou zaplní iTunes. Každý z těch servisů je pro jiného zákazníka," myslí si podle MF DNES šéf nejsilnějšího tuzemského vydavatelství Universal Tomáš Filip.

Vedle těchto dvou služeb je třeba počítat s konkurencí v podobě ClickMusic, která by se měla rozběhnout ke konci roku. To je svým způsobem tržnice pro nezávislé hudebníky od producenta Michala Pekárka. Ten slibuje až 70 procent ze zisku přímo muzikantům.

Ve světě funguje podobně jako MusicJet například švédská služba Spotify. Nabízí streaming hudby od velkých firem bez digitální ochrany, nejlevnější předplatné stojí v přepočtu 85 korun.

Podle tento týden zveřejněných výzkumů se Spotify podařilo snížit míru hudebního pirátství od roku 2009 ve Švédsku o čtvrtinu. Dá se očekávat, že podobný efekt bude mít i rozjezd hudebních služeb v Česku. Hodně v to doufají právě hudební vydavatelství, které po ukončení fungování první české hudební služby iLegálně, teprve nyní začnou nabízet odpovídající formát.

Právě MusicJet měl být jedním z hlavních důvodů konce iLegálně. (Více v článku o konci hudební on-line prodejny zde.)

Autor:

CES 2019

Veletrh spotřební elektroniky CES se koná od 8. do 11. ledna. Tradičně se představí novinky ze světa smartphonů, televizí a ostatních IT odvětví. Sledujte dění z veletrhu CES 2019 online.

Mezi žhavá témata letošního veletrhu patří sítě 5G a autonomní automobily. Samsung představil modulární microLED televizi, LG srolovatlenou OLED obrazovku do podstavce. Vyzkoušeli jsme také první smartphone s ohebným displejem.

Nejčtenější

Čeští vývojáři vylepšili vláček pro koleje z IKEA. Uhání až 90 cm/s

Intelino tým

Vypadá jako obyčejný vláček, ale můžete ho ovládat přes aplikaci v mobilu nebo jen pokládáním barevných terčíků na...

Televizor jako roleta: nové LG se po vypnutí sroluje do podstavce

LG Signature OLED TV R je prvním televizorem, který se po vypnutí sroluje do...

Ve vypnutém stavu je to televizní stolek s vestavěným soundbarem, po zapnutí se z něj vyroluje 65" OLED obrazovka. Nový...

U Sony mi nacpali mikrofony do uší a já pochopil nadšení slavného rapera

360 Reality Audio

Hudební hvězda Pharrell Williams přišel na tiskovou konferenci Sony na veletrhu CES podpořit nový projekt 360 Reality...

SpaceX začíná zkoušky „superrakety“. Bude se lesknout jako zrcadlo

Stavba pokusné rakety konceptu Starship na raketodromu SpaceX v jižním Texasu.

Fanouškům kosmonautiky přichystal šéf společnosti SpaceX Elon Musk na přelomu roku nečekaný dárek: nové plány na stavbu...

Už brzy bude mít den „25 hodin“. Trendy, které vás potěší, ale i vyděsí

Přímé přenosy jsou extrémně oblíbené od té chvíle, kdy Facebook funkci Live....

V Česku jsou to zatím jen slova, která plní titulky technologických i zpravodajských webů. Letos se však řada z nich...

Další z rubriky

Parádní zvuk i obraz. První TV Philips s ozvučením B&W hraje jako z praku

Rozhraní Android TV na Philips 55OLED903

Slabinou valné většiny televizorů je kvalita zvuku. Ta zpravidla stačí na zprávy, ale pro film nebo koncert je vhodné...

Kino do kapsy od Ankeru vykouzlí velký obraz kdekoli, kabely nepotřebuje

Anker Nebula

Na stěnu vám promítne videa z YouTube, Netflixu i USB paměti, bez připojení k elektřině zvládne i Titanic a stiskem...

Už i za pár stokorun pořídíte skvělá sluchátka. Otestovali jsme 20 modelů

Otestovali jsme hromadu sluchátek, špatná mezi nimi díky předvýběru nenajdete.

Za pár stovek i několik tisíc. Překvapivě dobře hrající sluchátka lze pořídit již za několik stokorun a snadno se mohou...

Najdete na iDNES.cz