Casio ve středu v Hamburku představilo novou řadu svých vysokorychlostních (high speed) kompaktních fotoaparátů určených pro nadšené amatéry a běžné zákazníky. Těm tak dává do ruky inovativní funkce jako možnost v čase posunout pořízený záběr nebo zachytit vysokorychlostní sekvenci. První testy prototypů vypadají velice slibně, otázkou je, jak nové funkce přijme cílová skupina zákazníků.
Nové fotoaparáty Casio: EX-FC100 (vlevo) a EX-FS10 (vpravo)
Akční scény
Za zvuku písniček z Jamese Bonda sleduji, jak před námi tanečníci předvádějí jednu akční scénu za druhou: akrobatické kreace střídají karatisticke údery. Show napěchovaná překvapivými zvraty. Kdybych měl v ruce obyčejný kompakt, asi bych fotil karta nekarta a modlil se, abych alespoň některý z momentů šťastné trefil.
Jenže jsem na tiskové konferenci, kde zástupci japonské společnosti Casio představili vysokorychlostní kompaktní fotoaparáty. Ty dokáží pořídit až 30 snímku za sekundu v plném rozlišení (6 Mpix), natáčet HD video (720p) nebo pochytat až 1000 obrázků za sekundu pro video s nízkým rozlišením. Kdyby po Jamesi Bondovi někdo vystřelil, kulka by byla na tak vysokorychlostním záběru zpomalená na rychlost chůze.
Naštěstí jsou všichni kolem mne vyzbrojeni pouze prototypy kompaktu Exilim EX-FS10 a Exilim EX-FC100, a o sto šest zkoušejí nové funkce, které mohlo Casio díky vysokorychlostní fotografii implementovat. Některé jsou spíše pro nadšence, další se hodí hlavně pro akční scény nebo focení rozverných dětí a pejsků, jiné ale najdou příznivý ohlas uživatelů i v každodenním použití.
Casio Exilim EX-FC100 | Casio Exilim EX-FS100 |
|
|
Novinky budou v prodeji mezi únorem a dubnem roku 2009. Cena zatím nebyla stanovena, odhaduje se na sedm až osm tisíc Kč. Parametry se mohou nepatrně změnit.
Vysokorychostni fotografie
Když na CESu 2008 Casio představilo vysokorychlostní EX-F1, myslel jsem, že jde o překlep. Více než tisíc snímku za sekundu? Ale jděte! Šedesát snímku za sekundu v plném rozlišení? Moje zrcadlovka jich zvládne šest. Ukázalo se ale, že čísla jsou pravdivá, a brzy se na YouTube začala objevovat amatérská highspeed videa využívající v této cenové třídě jedinečných vlastnosti EX-F1. Casio, které se v oblasti digitálních fotografií vnímá jako malý hráč na trhu a klasickou velkou reklamu si nemůže dovolit, byl za tuto nadšenou propagaci jistě rád, nicméně EX-F1 do povědomí uživatelů příliš nevstoupila.
Ukázka sekvence, kterou lze zachytit na high-speed video
O rok později to Casio hodlá napravit, oslovit širokou škálu běžných uživatelů, a high-speed technologii mnohonásobně zmenšilo, takže nyní ji nalezneme i v kompaktnch tělech uvedených novinek. Casio také výrazně zjednodušilo původně celkem složité ovládání EX-F1 a nabídlo uživatelům konkrétní a pakticke funkce, jak z vysokorychlostní fotografie těžit. Podívejme se na některé z nich (smíchal jsem novinky i funkce obsažené v EX-F1).
1. Vyberte nejlepší snímek, nebo je uložte všechny
Znáte to jistě stejně, jako já. Pečlivě čekáte na zajímavý, neotřelý, zkrátka dokonalý záběr. Prst se napětím griluje na tlačítku spoustě, ale když ten moment přijde, zmáčknete ji až o půl sekundy později. Kocour seskočil a je mimo záběr, svíčka je sfouknutá, balónek prasklý, mléko rozlité. Nedá se nic dělat, radí lidová moudrost, darmo plakat nad rozlitým mlékem.
Pokud jste ale fotili v režimu vysokorychlostního snímání, naříkat nemusíte. Fotoaparát zaznamenával scénu rychlostí 30 snímku za sekundu (60 fps v případě EX-F1 nebo 40 fps u EX-FH20) a ve chvíli, kdy jste stiskli spoušť, uložili jste celou poslední vteřinu z bufferu do paměti. Ihned nebo později můžete vybrat, který že záběru zachycuje dokonalý okamžik, případně si jich nechat více. Nebo všechny, i když 30 fotek už na kartě nějaké to místo zabere a také se budou pár sekund ukládat. Skutečně to působí, jako byste cestovali časem.
Funkce opravy zpoždění závěrky a její nastavení - kolik snímků před a kolik po stisknutí spouště má přístroj uložit
2. Zpomalte čas
Podobnou, ale opačně pracující funkcí, je zpomalené opakování scény. Stiskněte příslušné tlačítko a scéna se celá zaznamená v plném rozlišení. Poté se vám na displeji přehraje v šestinásobném zpomalení a vy spouští "nafotíte" ty záběry, které se nejlépe povedly.
3. Digital panning
Také si pod tímto termínem nic nepředstavíte? Jde o jeden z inovativnich scénických režimů (Best Shot) a plně využívá možností vysokorychlostního snímání v plném rozlišení. Dovoluje totiž pořídit ostrý snímek pohybujícího se objektu i v horších světelných podmínkách. V rychlém sledu vytvoří několik fotek a přímo ve fotoaparátu z nich dopočítá ostrý snímek. Jde o zajímavý doplněk optické i elektronické stabilizace, kterými tyto foťáky disponují. Uvidíme, jak bude fungovat v praxi.
4. Noční scéna
Možná nejsmutněji dopadají u nezkušených uživatelů noční fotky. Delší expoziční časy mají na svědomí rozmazané a roztřesené fotky, automatický blesk zase bílé obličeje na černém pozadí.
Casio i tady využívá vysokorychlostní technologii - pořízení více snímků umožňuje automatické zlepšení snímku a jeho prosvícení i ostrosti (zřejmě podobně, jako to dělají fotografové pomoci kompozitního HDR). Jsme zvědaví, jak účinná technologie bude, ale zní rozhodně nadějně.
5. Detekce smíchu, mrknutí a rozmazání
Nové fotoaparáty Casio nabízejí detekci obličejů, smíchu a mrknutí. Umějí tak (v rámci BS) vybrat z v rychlém sledu "nasekaných" fotek tu, kde nkdo není mazaný, všichni jsou vidět, nikdo nemrká a, pokud možno, se co nejvíce lidí usmívá. Nejde sice o žádnou novinku, nicméně, opět díky vysokorychlostnímu snímání, mohou být výsledky velmi přesvědčivě.
Fotoaparát totiž nečeká, až takový okamžik nastane, ale hledá jej automaticky až poté. Na kartu uloží ten nejlepší ze snímků. Případně můžete místo této funkce použít 1 nebo 2, pokudbyste raději vybrali sami.
6. Přílet/Odlet
Skutečně velmi specifická funkce, která mne příjemně překvapila. Tyto dva z celkem 27 režimů ocení všichni, kdo někdy fotili racky, holuby nebo další nebeskou havěť. Vezměme si třeba Přílet: zaostříte na kašnu, na kterou má přiletět dejmetomu racek, a čekáte. Ve chvíli, kdy racek vlétne do záběru, spoušť se automaticky sepne a vy budete mít na výběr ze 30 záběrů, a můžete tak zvolit přesně tu kompozici, která se vám zalíbí.
Odlet funguje naopak: máte zaostřeno na okřídlence. Jakmile se tento rozhodně opustit své stanoviště, závěrka vypálí. Na výběr máte opět ze 30 obrázku, přičemž jednotlivé snímky jdou i kousek do historie, takže vybíráte ze sekvence celého odletu, včetně počátečního rozhoupávání. Tyhle režimy dobře demonstrují, co všechno se dá s extrémně rychlým sekvenčním snímáním provádět. Bohužel jsem je nemohl zatím vyzkoušet.
Všechny fotoaparáty, o kterých zde byla řeč, jsou zatím ve stádiu jakési betaverze. Na jejich úspěch nebo neúspěch na trhu bude mít vliv kromě schopností Casia prodat koncept vysokorychlostní fotky také kvalita obrázků a cena. Myslím ale, že Casiu se povedlo vměstnat do těchto malých kompaktů dostatek zajímavých funkcí na to, aby si své zájemce našel, a to jak mezi laiky a nadšenými amatéry, tak mezi těmi, kteří se fotkou zabývají intenzivněji - jako štíhlý kompakt do kapsy s funkcemi, které žádná zrcadlovka nenabídne.
Když se James Bond v podání známého německého karatisty chystal k rozpůlení vysokého komínu dlaždic, tedy k vrcholu celého vystoupení, zavládlo v sále ostražité napětí, všichni novináři čekali s prsty na spoušti svých testovacích vzorků. Nápřah... A já jsem stiskl spoušť. Šlo o reflex ze zrcadlovky, kde vím, že musím počítat s určitým zpožděním mých postřehů a fotit zlomek sekundy před očekávanou událostí. Fotoaparát začal ukládat sérii fotek a já jsem jedinečný moment promeškal s fotoaparátem, který dokáže vyfotit 30 snímků za sekundu. Přitom kdybych spoušť zmáčkl až poté, co byly dlaždice na zemi, měl bych nyní na výběr hned z několika skvělých okamžiků. Fotoaparát zkrátka nikdy nebude fotit za nás a musíme se jej naučit používat, aby naše fotky zachycovaly to, co chceme. Ještěže tak.
Odkazy
-
Casio High Speed (anglicky)