V předvečer výstavy Photokina nám v Kolíně nad Rýnem Canon představil své žhavé novinky. Zrcadlovku, ultrazoom, výkonný kompakt, kompakt ... a cloudovou službu.
Zrcadlovka EOS 6D: nejmenší, nejlehčí a s wi-fi
Novinka je vybavena CMOS čipem s rozlišením 20,2 MPix, což je prakticky stejný snímač, jaký najdete v pokročilejším a dražším modelu EOS 5D Mark III. Díky čtyřkanálovému výstupu a výkonnému procesoru DIGIC 5+ zvládá v plném rozlišení pořídit až 4,5 snímků za sekundu.
EOS 6D je základní zrcadlovka s plnoformátovým full frame čipem. To znamená, že obraz snímá čip o velikosti políčka 35mm kinofilmu, tedy mnohem větší, než je v běžných zrcadlovkách nebo kompaktech. Díky tomu produkuje podstatně menší šum a zkreslení obrazu.
Je to nejmenší a nejlehčí full frame zrcadlovka. Je o maličko lehčí a menší než konkurenční novinka D600 od Nikonu. Pokud je máte v ruce najednou, rozdíl velikosti a hmotnosti je velmi malý, pokud je držíte postupně, tak si jej nevšimnete. Nikon má však výhodu o trochu většího displeje.
V čem má ale novinka Canonu jasně navrch, je integrace wi-fi modulu a k němu napojených funkcí. Integrované wi-fi nabízí z konkurence jen Sony v SLT zrcadlovce Alfa 99 (chystáme pro vás první snímky pořízené tímto přístrojem), kterou firma ještě před veletrhem Photokina představila na Islandu - více zde.
Canon můžete přímo propojit s chytrým telefonem, kterým pak funguje jako živý hledáček a dálkové ovládání. Snadno tak můžete aparát ovládat na dálku například na stativu. Příslušné aplikace jsou dostupné pro operační systémy Android a iOS. Podobně lze využít i aplikaci pro PC.
Nafocené snímky lze bezdrátově sdílet mezi fotoaparáty, nebo je můžete přímo z přístroje nahrát například na Facebook nebo Twitter. Pomocí protokolu DLNA lze fotky bezdrátově prohlížet i na televizoru. Nechybí podpora bezdrátového tisku.
Jako správné cestovatelské poloprofesionální náčiní má nový Canon i GPS přijímač. Ten zapíše GPS souřadnice do EXIFu každé fotografie, může taky fungovat jako tracker. V předem určených intervalech zapisuje svoji polohu a fotograf pak může svoji trasu zanést do mapy. Pomocí satelitních signálů se řídí i vnitřní čas přístroje.
Ultrazoom SX50HS: rekordních 50x se stabilizací a USM ostřením
Ohniskový rozsah 24 - 1200 mm nabízí úžasnou flexibilitu. V jednom skladném těle máte vlastně "širokáč" i "dlouhé sklo".
Při takto velkých přiblíženích je samozřejmě klíčová stabilizace obrazu, která eliminuje rozmazání způsobené chvěním ruky a jinými drobnými pohyby. SX50 má nový "inteligentní" stabilizátor, který rozpozná charakter focené scény a způsob držení a podle toho zvolí účinný "protitah". Automaticky dokáže rozpoznat i umístění na stativ a (v tu chvíli) nepotřebnou stabilizaci vypnout.
Během krátkého osahání se nám zamlouvala především rychlost ostření - ta je takřka blesková, v kategorii ultrazoomů prakticky nevídaná. Ostření pomocí ultrazvukových motorků vychází z "dospělých" objektivů. Ostření měří na jedenácti místech a podle prvních dojmů si s ním můžete troufnout i na focení sportu.
Výkonný kompakt G15: skvělá světelnost a bleskurychlé ostření
Novinka se pyšní objektivem se světelností F1,8 - 2,8 v rozsahu ohnisek 28 - 140 mm. Díky tomu propustí na čip více světla, ten bude moci pracovat v režimu nižší citlivosti a tedy s menším šumem. Vysoká světelnost také umožňuje efektnější práci s hloubkou ostrosti.
Novinka nabízí velmi rychlé ostření, opět díky použití ultrazvukových motorků známé spíše z profesionálních objektivů. Podle výrobce aparát zaostří (v krátkém ohnisku) za 0,17 sekund, což je polovina oproti předcházejícímu modelu G12. Celková reakční doba foťáku (od stisku spouště k pořízení snímku) je nyní 0,22 sekundy.
Ambiciózní fotografy potěší, že G15 umí snímky ukládat nejen do tradičního JPEG, ale také do syrového formátu RAW. Díky tomu můžete s fotkami z G15 snadno pracovat například ve Photoshopu.
Kompakt S110: stylový prcek pro náročné
Zajímavým trendem jsou kompakty pro náročnější fotografy. Koncept vychází z toho, že někteří zákazníci chtějí mít možnost do focení aktivně zasáhnout - manuálně nastavit parametry focení - a zároveň nechtějí nosit mnohem větší a těžší zrcadlovku.
S110 tak nabízí plně manuální režim, otočný kroužek kolem objektivu můžete využít pro ovládání transfokace, nebo mu z široké nabídky přiřadit jinou funkci.
Aparát můžete prostřednictvím wi-fi propojit s mobilním telefonem a zálohovat do něj nafocené snímky, nebo je přímo z foťáku sdílet na sociálních sítích. Pokud je telefon vybaven GPS přijímačem, S110 získané koordináty zapíše do EXIFu každého snímku.
Foťák umí ukládat do RAW formátu, nahrávat video v plném HD rozlišení a díky HDMI rozhraní jej pouštět na připojený televizor.
Kam s nimi? Projekt 1709
Udělat dobrý snímek je jedna věc. "Uskladnit" ho tak, abyste ho za pět let snadno našli a mohli někomu ukázat, je záležitost úplně jiná a možná obtížnější. Na kterém pevném disku skončily které snímky a kdy naposledy kontroloval zálohy na DVD nebo CD médiích, si pamatuje málokdo.
Řešením je podle Canonu cloudový systém s pracovním označením Project 1709.
Tam můžete nahrávat všechny své fotografie v plném rozlišení. Systém je řadí chronologicky a umožní prohledávat podle informací z EXIF dat, tedy například podle "foťáku" nebo místa pořízení snímku. Obrázky můžete sami opatřovat popisnými údaji (tagovat), například jmény vyobrazených osob. Vyhledat "všechny snímky Barborky" je pak dílem okamžiku.
Přímo z webového prostředí Project 1709, který aktuálně běží v betaverzi a připojit se můžete pouze na základě pozvánky, lze fotky sdílet na sociálních sítích, nebo v on-line fotoalbech. Opačně můžete u jednotlivých fotek sdílet komentáře z Facebooku nebo Twitteru.
"Výhradním vlastníkem snímků je jejich autor, respektive ten, kdo je do Project 1709 nahraje. Společnost Canon s nimi nebude smět nikterak nakládat, vše bude uvedeno v pravidlech užívání služby," odpověděl na dotaz redakce zástupce společnosti Canon. To je dobrá zpráva, protože některé sociální sítě a uložiště si totiž v pravidlech vyhrazují možnost různorodého využití uložených dat, například pro marketingové účely.
"Fotky si na serverech Project 1709 můžete uložit navždy. Dlouhodobá archivace a možnost okamžitého přístupu ke kterékoli fotografii je cílem projektu," doplnil na dotaz redakce zástupce Canonu.