Canon IXUS v3 - digitální kanón v kabelce (recenze)

aktualizováno 
Na loňském Invexu si premiéru odbyl i další digitální fotoaparát z třídy kolibříků. Stylový přístroj od Canonu může vedle vytříbeného designu nabídnout dvojnásobný optický zoom a kvalitní snímač se třemi megapixely, tj. obrázky v rozlišení 2048x1536.

Je o něco větší než krabička cigaret, ale nepochutnáte si na něm. Je to šperk, který se ale ctěným dámám nebude pohupovat na krku. Matové tělo z nerezové oceli dává tomuto prckovi říz. Je malý, ale disponuje skvělou optikou. O kom je řeč? O posledním ze stylových digitálních kompaktů řady IXUS.

Maličkost
Rozměrově zůstává IXUS v3 stejný jako jeho předchůdce v2. Se svými 87x57x26,7 mm pohodlně vklouzne do dámské kabelky či náprsní kapsy pánského saka. Zcela totožné je i vnější zpracování fotoaparátu, což je jedině dobře. Canon se drží velmi ergononicky řešeného rozmístění prvků. Musím přiznat, že jsem předchozím menším IXUSům nějak nemohl přijít na chuť, avšak nynější ovládání je úsporné a přehledné: ukazovák ovládá spoušť a zoom, palec má na starosti směrovou růžici a přepínání režimů přístroje (foto/video/playback), funkční tlačítka pod displejem přenechává svému kolegovi na levé ruce.

Canon IXUS v3

Příslušenství
Výrobce standardně dodává 16MB CF kartu, na niž se v nejvyšším rozlišení vejde až 32 snímků, propojovací USB a AV kabely, poutko na ruku. K napájení slouží firemní Li-Ion akumulátor, jenž se nedobíjí přímo v přístroji, ale ve stolním docku. Na fotoaparátu tak zůstává pouze jeden univerzální konektor a slot na kartu. Dodávku doplňuje návod a CD s firemním softwarem a ovladači. Přístroj se ve Windows hlásí buď jako klasický disk, snímky lze nabírat i přes TWAIN rozhraní a IXUSe lze použít také jako PC kameru.

Canon IXUS v3

Objektiv, čip
Stejně jako "dvojka", také IXUS v3 disponuje optikou s dvojnásobným zoomem (ekv. ke kinofilmu 35-70 mm) a světelností F2,8, která při maximálním přiblížením klesá na F4,0. Při klasickém focení zaostřuje od 47 cm, v režimu makro od 10 do 27 cm. První rozdíly oproti v2 nacházíme právě pod objektivem - fotoaparát je vybaven čipem s rozlišením 3,2 MP, jehož citlivost lze nastavit od 50 do 400 ISO (automat pracuje s 50-150 ISO). Díky větší rozlišovací schopnosti nabízí čip také větší digitální zoom. V kombinaci s optickým tak lze dosáhnout až 6,4x zvětšení. Kromě fyzických 2048x1536 lze fotografie ukládat také v rozlišeních 1600x1200, 1024x768 a 640x480, k dispozici jsou tři stupně JPEG komprese. Několik stupňů velikosti obrazu nalezneme i u pořizování ozvučených videoklipů: 640x480, 320x240 a 160x120 bodů, to vše při frekvenci 20 snímků za sekundu. Ty lze navíc lehce upravovat přímo ve fotoaparátu.

Canon IXUS v3

Funkce
Fotoaparát je ovládán novým centrálním čipem DIGIC, který má na starosti vše od CCD snímače přes zpracování snímků a zápis na kartu. Řídí také expozici a zaostřování a díky němu můžeme v terénu využít inteligentní devitíbodové zaostřování AiAF, které by mělo zaručit perfektní ostrost snímků za všech podmínek. Při horším světle si IXUS pomáhá světelným paprskem, netradičně bílým. Můžeme fotografovat buď s plnou automatikou s možností doladění expozice ±2 EV, nebo v polomanuálu, kdy můžeme měnit citlivost a dobu závěrky (až 15 sekund). Nechybí předvolby vyvážení bílé včetně uživatelské, ani obrazové efekty (sytost barev, rozostření, sépie a černobílá fotografie). Integrovaný blesk dosvítí na tři metry, pro interiérové fotky má předblesk proti červeným očím a pro noční fotografii pracuje s pomalejší závěrkou, např. aby vyniklo pozadí za snímanými objekty. Fotoaparát dále umožňuje vytvářet panoramatické fotografie, bezesporu užitečná je funkce přímého tisku na některých firemních tiskárnách bez použití počítače. Zajímavou vlastností přístroje je rozpoznání polohy při pořizování snímků a následné natočení fotografií do správné orientace.

Fotíme
Bohužel po celou dobu testování nevysvitlo slunko a obloha i stověžatá matička vypadaly přesně tak, jak vidíte na zkušebních snímcích. Za zmínku ovšem stojí, že se Canonu vyhnuly nešvary některých konkurenčních přístrojů a sochu sv. Václava neobepíná proti obloze žádné "moiré" - nejčastěji fialová kontura. Fotografie je dobře vyvážená, chybičkou jsou jen lehce posunutá červená zadní světla automobilů.

Denní snímek náhled 640x480 Optický zoom náhled 640x480
Denní snímek (2048x1536, 754 kB)      Optický zoom (2048x1536, 795 kB)

Jak jsem se již zmínil, v kombinaci optického a digitálního zoomu lze dosáhnout až 6,4x celkového přiblížení. Ačkoliv je takto pořízený snímek celkem pochopitelně bez detailů, překvapivě nedochází k příliš velké pixelizaci a výsledek je docela solidní. Chválu můžeme pět také na makro mód. Detaily na umělém karafiátu jsou prokresleny skutečně... detailně.

Digi+optický zoom náhled 640x480 Makro snímek náhled 640x480
Digitální+optický zoom (2048x1536, 754 kB)      Makro snímek(2048x1536, 795 kB)

Velice pěkně vyšel noční snímek, barevné podání odpovídá realitě. Při vteřinové expozici a největší cloně je obrázek čistý, bez šumu.

Noční snímek náhled 640x480
Noční snímek (2048x1536, 738 kB)

Závěr
Canon IXUS v3 je velice pohledný módní doplněk, který kromě prezentace svého majitele ve společnosti navíc dovede pořizovat velmi kvalitní snímky. Je určen pro amatérské focení, mnoho pokročilých funkcí zde nenalezneme. Jeho vzhled lahodí oku a cena za stylové pojetí není příliš nadsazená. Přestože se za cenu kolem 18 tisíc dají sehnat silnější přístroje, není to za tento šperk zase tak moc.

 

Nejčtenější

Ochranka prezidenta Putina mate GPS. Lodě se přemístily na pevninu

Obrázek ukazuje pozice rušených lodí na letišti ruského města Gelendžik, ležící...

Americká nezisková organizace C4ADS si všimla, že když se ruský prezident Vladimir Putin přiblíží k přístavu, satelitní...

Hodinky, které zachránily astronautům život, když vše ostatní selhalo

Budoucí legenda. Omega Speedmaster za nedlouho těmto hodinkám nikdo neřekne...

Před čtyřiceti devíti lety se ve vesmíru odehrála jedna z nejnapínavějších událostí. Havárie Apolla 13 mohla lehce...

Neuvěřitelné množství chyb! Jako zázrakem většina lidí havárii přežila

Pohled na kokpit, patrný je splasklý skluz. Boeing 707 společnosti BOAC...

Piloti letu BA712 společnosti BOAC udělali koncem šedesátých let jednu fatální chybu. Neaktivovali hasicí zařízení...

Černé díry mohou ovlivnit celé galaxie, řekl astrofyzik v Rozstřelu

Astronom Jiří Svoboda v diskusním pořadu Rozstřel (12. dubna 2019)

Ve středu astronomové z projektu Event Horizon Telescope ukázali vůbec první fotografii černé díry. Co to pro vědu...

OBRAZEM: „Největší“ letadlo světa se vydalo na svůj první let

První let stroje Stratolaunch (13. duben 2019)

Speciální letadlo Stratolaunch, které bude sloužit jako platforma pro vypouštění kosmických raket, absolvovalo v sobotu...

Další z rubriky

Skvělé pohodlí i obsluha, při telefonování byste je ale raději zahodili

Microsoft Surface Headphones

Otestovali jsme sluchátka Microsoft Surface Headphones. V některých ohledech patří k tomu nejlepšímu na trhu, v jednom...

TEST: Nejlepší „instantní“ domácí kino, které jsme zatím slyšeli

Soundbar HW-N950 od společnosti Samsung.

Zvládne prostorové formáty Dolby Atmos i DTS-X, hudbu hraje i přímo ze serverů Spotify. Soundbar s bezdrátovým...

Skočit nebo obejít? V interaktivní show rozhodujete za elitního vojáka vy

You vs. Wild - interaktivní show na streamovací službě Netflix.

Brodit se řekou, nebo prosekat džunglí? Plazit se po ledu, nebo jej přejít? Sníst nalezené vejce, nebo raději ne? V...

Najdete na iDNES.cz