Pokud jste chtěli radiomagnetofon, kterým při tanečních kurzech rozumně ozvučíte tělocvičnu nebo otrávíte obyvatele sousední zahrady, byl od roku 1998 ideální volbou JVC Boomblaster. Ten letos vyjel v nové modernizované verzi a není sám. Veletrh spotřební elektroniky IFA ukázal celou řadu epigonů.
Aktuální novinka RV-NB90 již pochopitelně zapomněla na kazetovou mechaniku, tu na čtení CD disků si ale ponechala. Hudební CD z ní můžete převádět do MP3 souborů na USB disk, empétrojky z CD disku i sama čte.
Do připravené šachty lze zapojit iPod nebo iPhone, samozřejmostí je USB slot pro připojení paměti. Nechybí Bluetooth rozhraní pro přehrávání hudby a ovládání iOS a Bluetooth přehrávačů. Přijímá digitální rádio DAB+ a analogové FM.
Do konektorů můžete zapojit elektrickou kytaru a mikrofon, na pozadí spustit "background" skladbu třeba z CD nebo iPhone a výsledek hlasitě reprodukovat. Tento mix (s automatickým vyvážením) lze i nahrát na USB do MP3 souboru.
O pořádné basy se stará dvojice postranních 13centimetrových wooferů.
Sharp GX-M10 Boombox
Sharp v osmdesátých letech klasické boomboxy opravdu vyráběl. Škoda, že neoprášil nějaký starší designový návrh, takový GF-1000 "2012 edition" by dnes musel budit pozornost. Ale co naplat, GX-M10 je spíše variace na boomblaster.
V šuplíčku můžete bezpečně uložit iPod nebo iPhone, do USB portu připojit flashku, nebo třeba iPad. Nechybí vstupy pro mikrofon a kytaru. I boombox disponuje dvojicí 13cm wooferů, podle výrobce dokáže vyzářit až 100 W výkonu. O tom se dá sice s úspěchem pochybovat, na výstavě však vytvářely pozoruhodný rachot.
TDK Wireless Boombox
Tradiční výrobce záznamových médií se před lety pustil i na pole přenosných audiosystémů a nutno podotknout, že právě jejich boomboxy se nejvíce podobají původnímu konceptu.
Hlavním zdrojem hudby by měl být bezdrátově připojený telefon či přehrávač. K dispozici je Bluetooth v2.1 + EDR s podporou AAC přenosu a A2DP - advanced audio distribution profile. Ten by měl být schopný zvuk přenášet v přiměřeně rozumné kvalitě, i když samozřejmě záleží i na tom, co podporuje připojený přehrávač.
Nechybí analogový linkový zvukový vstup a USB port, který podle všeho slouží jen pro nabíjení přenosných zařízení. Snese zatížení až 2,1 ampéry, takže by měl nabít i náročné zařízení typu iPad.
Samotnou reprodukci mají na starosti dva pěticentimetrové širokopásmové reproduktory a jeden 13cm woofer. Dva velké "repráky" na čelní straně tak ve skutečnosti nejsou reproduktory, ale pasivní zářiče. Ty "rezonují" podle akustického tlaku v ozvučnici, tvořeným širokopásmovými reproduktory.
Pioneer Steez Type-Z
Pioneer je významný výrobce DJské hudební techniky a tohle je řekněme její civilní derivát. Má tak speciální funkce pro pořádání party nebo výuku tance.
K přehrávači můžete připojit iPod a iPhone nebo USB paměť. Při přehrávání MP3, WMA nebo AAC souborů můžete měnit jejich tempo bez změny tonality. Lze přeskakovat po osmi beatech, případně si vytvořit záložky, ke kterým se kliknutím tlačítka na dálkovém ovladači bleskově vrátíte – to využijete při nácviku konkrétního tanečního kroku.
Z těch zběsilejších funkcí nás zaujala Dance Battle, tedy taneční souboj. V tomto režimu na displeji nastavíte, jaký hudební žánr má systém vybrat, jak dlouhá budou jednotlivá soutěžní kola a kolik jich bude. Steez pak sám elektronickým hlasem upozorní, že čas kola vyprší, a sám vybírá pro jednotlivá kola muziku.
Steez můžete USB kabelem připojit k počítači a prostřednictvím aplikace MixTrax naplnit jeho 4GB interní paměť hudbou. Aplikace obsahuje speciální algoritmy pro analýzu hudebních skladeb, takže dokáže vymyslet playlisty tak, aby na sebe skladby příjemně navazovaly a určit vhodná místa pro prolínačky. Podle takto vytvořeného playlistu pak může Steez hrát celý večer.
Philips Shoqbox
Tenhle kousek se do výběru dostal trochu omylem. Na berlínském výstavišti jsem jej hledal díky velikému plakátu, na kterém byl sám, bez jakéhokoli měřítka. Místo půlmetrové desetikilové basující bestie jsem ale našel drobný bezdrátový reproduktor, se kterým navíc hosteska během našeho povídání švihla o zem ...
To "shoq" v názvu totiž neznamená, že reproduktor dokáže mocným basem vyrazit dveře od dětského pokoje, ale to, že robustní a gumou potažené tělo odolá pádům a velmi nešetrnému zacházení.
Půlkilový prcek vydrží (dle výrobce) hrát na vestavěný akumulátor až osm hodin, zdrojem hudby je buď Bluetooth 2.1 zařízení s A2DP, nebo cokoli zapojené do linkového vstupu.
Reproduktor je netradičně ovládán gesty. Pohyby ruky můžete na připojeném iPhonu přeskakovat skladby nebo zastavit reprodukci. Fyzicky řídíte jen hlasitost, obřím otočným ovladačem na boku reproduktoru.
AEG SRP4342
Výrobce kuchyňských spotřebičů ukázal v Berlíně radiomagnetofon, který se vzhledem i provedením blíží spíše neznačkové čínské produkci. Je to vlastně taková nepovedená napodobenina původního boomblasteru. Ačkoli je přístroj již v prodeji i na českém trhu, na stánku výrobce jsme viděli jen nefunkční maketu.
Přístroj přehraje hudební CD disky, MP3 skladby z USB pamětí a SD karet, připojit můžete i iPhone a iPod. Vše doplňuje FM rádio a stereofonní linkový vstup.