Beam-it aneb Vlastní MP3 diskotéka on-line

  9:30aktualizováno  9:30
Chcete-li si své oblíbené cédéčko poslechnout, aniž byste ho museli stále nosit s sebou, využijte novou službu firmy MP3.com nazvanou Beam-it.
MP3.com opět zvířil vody poskytování internetového audia. Firma, která se prosadila volnou distribucí hudby ve formátu MP3, přišla s novým nečekaným tahem. Na serveru My.MP3.com zpřístupnila nové služby Instant Listening Service a Beam-itTM.

Instant Listening je určen pro nedočkavce nakupující CD přes internet. Zakoupíte-li cédéčko u jednoho ze tří smluvních partnerů MP3.comu (Cheap-CDs.com, JungleJeff.com, DuffelBag.com), můžete si ho poslechnout okamžitě a nečekat, až vám ho doručí.

Za opravdovou senzaci lze pokládat službu nazvanou Beam-it. S její pomocí si může každý vlastník originálního zvukového CD kdykoliv vyslechnout obsah tohoto CD jako internetové audio. Celou svou diskotéku tak můžete poslouchat kdykoliv a kdekoliv na světě, kde je přístup k internetu (u PC nebo třeba přes mobilní telefon). Stačí pouze jednou kompaktní disk přes internet identifikovat a služba je vám k dispozici.

Konkrétní postup je maximálně ulehčen. Nejprve musíte vlastnit u My.MP3.com účet. Stačí zadat e-mail a heslo a máte ho. Abyste mohli novou službu využívat, musíte si nainstalovat stejnojmenný program. Program je možno stáhnout v beta verzi pro Windows 95, 98, NT (1.7MB) a pro Macintosh (477kB).

Program Beam-It

Po instalaci a spuštění programu je nutno zadat heslo a emailovou adresu. Identifikace CD je velmi jednoduchá: stačí vložit zvukové CD do mechaniky počítače a zmáčknout tlačítko "Beam-It". Pokud není žádané CD na serveru dostupné (hlášení "An error occurred") a chcete, aby se to změnilo, jste dotázáni na jméno interpreta a přesný název alba. MP3.com slibuje, že jakmile bude CD dostupné, budete vyrozuměni e-mailem. Pravděpodobnost, že své CD na My.MP3.com naleznete, je samozřejmě přímo úměrná světové popularitě interpreta. V případě, že jste byli úspěšní a objeví se "Beaming Complete", stisknete tlačítko "My.MP3.com" (nebo si otevřete tuto WWW stránku a ručně zadáte heslo). V internetovém prohlížeči se otevře stránka s vaším kontem u MP3.com. Zde si album vyberete, kliknete na Play a začne streamingové přehrávání v MP3 přehrávači.

My.MP3.com účet

Z přehrávačů pro Windows byly na My.MP3.com otestovány následující:
MusicMatch (od ver. 4.2 )
RealPlayer Plus (od ver. 6.0)
RealPlayer (od ver. 6.0)
WinAmp (od ver. 2.5)
Windows Media Player (od ver. 6.0)
Destiny (od ver. 1.0)

Window Media Player

Program Beam-It je prostý, lze v něm nastavovat pouze výchozí (default) CD-ROM jednotku a zda se má program aktivovat po spuštění Windows, takže nehrozí žádné omyly ani u nezkušených uživatelů.

Na vaší stránce u My.MP3.com si můžete nastavit kvalitu přehrávání (Hi-Fi,Lo-Fi) podle rychlosti internetového připojení (rychlé spojení či modem). Pro Hi-Fi jsou soubory kódovány na datový tok 128 kb/s, což je hodnota obecně považovaná za postačující pro kvalitu blížící se CD. Pro připojení přes modem je pochopitelně použito kódování nižší - 24 kb/s. Na účet lze uskladnit až 62500 písní a komu by to snad nestačilo, může si samozřejmě založit další účet. Svou "sbírku" si můžete uspořádat podle alb, interpretů či názvů písní. Snadno lze vytvořit vlastní sestavy (playlisty) z oblíbených písní.

Firma nezapomíná ani svou na dosavadní činnost distributora volné hudby. Soubory běžně dostupné na MP3.com nyní můžete ke svým oblíbeným na My.MP3.com přidat kliknutím na odkaz "Add to My.MP3.com" umístěný na stránkách interpretů.

Základním problémem celého projektu (alespoň z hlediska hudebního průmyslu a autorských práv) je možnost, že někdo upraví program tak, aby předstíral, že vlastní jakékoliv CD, aniž by ho musel vložit do počítače. Záleží samozřejmě na způsobu, jakým Beam-It identifikuje CD, a do jaké míry je tato identifikace obdobná internetové databázi CDDB. Víra v jakékoliv zabezpečení je však dnes velmi nízká, vše se zdá prolomitelné (viz chráněný formát Microsoftu či ochrana DVD). Navíc si může kdokoli s kýmkoli vyměnit hesla a rozšířit si svůj přístup, nebo může přímo zveřejnit URL adresy, na kterých jsou písně uloženy. MP3 streaming přitom neposkytuje žádnou ochranu. MP3.com se tak nechtěně může stát největším pirátským distributorem hudby v MP3 formátu.

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Silnice budoucnosti se stává minulostí. Proč solární projekt neuspěl

Solární silnice u obce Tourouvre-au-Perche v Normandii

Nejdelší úsek silnice osázené fotovoltaikou na světě, který se nachází ve Francii, má po pár letech provozu problémy....

Další z rubriky

Z telefonu udělá tablet. Velká přenosná obrazovka nadchne i hráče

ZenScreen

Má hmotnost 770 gramů a na akumulátor vydrží čtyři hodiny. S notebookem funguje jako druhý monitor, po připojení...

Lampa a police z Ikey zaplní váš domov zvukem. A překvapivě kvalitním

Ikea Symfonisk - lampa a polička

Do regálů obchodních domů Ikea míří nová řada Symfonisk čítající dva produkty, lampičku a nástěnnou polici. Vznikly ve...

Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

Huawei FreeLace

Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei FreeLace jsou překvapivě...

Adecco spol. s r.o.
Automechanik

Adecco spol. s r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz