Apple se soudí s Applem. Už skoro třicet let

  • 7
V jedné londýnské soudní síni proti sobě mají tento týden usednout právníci dvou společností Apple. Jedni budou zastupovat amerického počítačového giganta, druzí anglickou firmu, která se stará o práva na skupinu Beatles.

V roce 1968 založili členové skupiny Beatles firmu Apple Corps., která měla zaštiťovat vydávání alb, filmů a dalších projektů skupiny. Její jméno vymyslel nejspíš Paul McCartney. Když se Beatles rozpadli, firma ztratila na významu, ale dokázala přežít až do dnešní doby - prodává licence na použití značky Beatles a vede ji Neil Aspinall, byvalý manažer „Brouků“.

V roce 1976 založili Steve Wozniak a Steve Jobs v Kalifornii filrmu Apple Computer. Tento název jí prý dali proto, aby se v telefonním seznamu dostali před Atari. Tvrdí se ale také, že Steve Jobs, velký fanoušek Beatles, vzal inspiraci jinde.

O dva roky později si George Harrison všiml reklamy na počítač Apple a řekl o tom Neilu Aspinallovi. Následný spor o porušení autorských práv dokázalo v roce 1981 vyřešit až mimosoudní vyrovnání, na jehož základě prý Apple Computer vyplatil Apple Corps. 80 tisíc dolarů. Především se firmy ale dohodly, že budou hrát každá na svém písečku – Apple Computer bude vyrábět počítače, Apple Corps. prodávat hudbu.

Uplynulo téměř třicet let a konal se ještě jeden soudní spor kvůli podpoře MIDI syntézy hudby na počítačích Apple, ze kterého se kalifornská firma v roce 1991 opět vyplatila. Dnes Apple Computer prodává miliony hudebních skladeb prostřednictvím svého internetového obchodu iTunes Music Store. A obě firmy jdou opět k soudu.

Klauzule dohody ze začátku devadesátých let zakazuje kalifornskému Applu prodávat „fyzické hudební nosiče“. To nyní na iTunes určitě nedělá, přesto není jasné, jak soud dopadne.

„Jde o rizikovou akci pro obě firmy,“ řekla agentuře Bloomberg odbornice na duševní vlastnictví z londýnské advokátní kanceláře Norton-Rose Rosalind Messerová. „Soud musí interpretovat úmysly firem z období před patnácti lety, kdy technologie byly o generaci nazpět oproti dnešku.“

Je to pravda – v roce 1991 asi sotva někdo tušil u Apple Comupteru, který tenkrát vyráběl jenom počítače, že za patnáct let bude firma tržit většinu svých příjmů z hudebního přehrávače iPod. A v londýně si byli setsakra jistí, že zákazem prodeje „fyzických hudebních nosičů“ se pojistili proti pronikání kalifornského Applu na hudební trh. O prodeji muziky po internetu se jim tehdy ani nesnilo...