Neděle 24. října 2021, svátek má Nina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 24. října 2021 Nina

Apple iTunes pro Windows: mnoho neočekávejte

Přestože Apple na svých stránkách prohlašuje, že s příchodem aplikace iTunes do prostředí Windows „zmrzlo i peklo“, opak je zřejmě pravdou. Již dlouhou dobu nikdo nenabízel podobně nestabilní aplikaci uživatelům.

Vaší pozornosti jistě neunikla bezesporu zajímavá událost: na úvodní stránce kalifornské společnosti Apple můžete spatřit obrázek pracovní plochy operačního systému WindowsXP. Je zde proto, že Apple již od pátku minulého týdne nabízí na svých stránkách ke stažení svou multimediální aplikaci iTunes určenou právě pro tento operační systém.

Hlavním důvodem vývoje této verze byla snaha rozšířit počet uživatelů předplacené hudební služby stejnojmenného názvu, která umožňuje on-line nákup hudebních skladeb. Protože však jsou výhody tohoto internetového obchodu vázány pouze na kreditní karty registrované na americkou adresu, nemůžeme jej coby Evropané použít. Podíváme se tedy aplikaci iTunes na zoubek coby přehrávači hudebních souborů.

Aplikace iTunes je a vždy byla velkou devizou operačního systému MacOS společnosti Apple. Její ovládání nebylo nikdy přehnaně složité, přístup i k pokročilým funkcím – jako například ripování cédéček (formáty MP3, ACC, AIFF) či tvorba cédéček nových – byl vždy intuitivní a samozřejmostí je i podpora grafických vizualizací.

 i_tunes

Jablko okenní

Verze iTunes určená pro operační systém Windows 200 a Windows XP přesně kopíruje známý a osvědčený vzhled svého jablečného předchůdce. Hlavní okno je rozděleno do tří hlavních sekcí. Záhlaví nabízí základní ovládací prvky přehrávače, kterými jsou tlačítka pro spuštění a zastavení přehrávání zvolené skladby, rychlý přechod mezi skladbami i posuvník pro změnu hlasitosti. Hned vedle je v oválném výklenku zobrazován grafický ekvalizér či jiné informace o právě prováděné činnosti – kupříkladu o stavu kopírování skladeb do počítače či zapisování na cédéčko. Největší část plochy programu zabírá seznam skladeb, vedle kterého se krčí seznam hudebních zdrojů – typicky uživatelských playlistů.

Vyhledávání skladeb je poměrně sofistikované. V přehledu všech skladeb se po kliknutí na kulaté tlačítko Browse v pravém horním rohu aplikace se zobrazí tři vyhledávací oblasti, které umožňují třídit seznam skladeb podle žánru, umělce či alba. Výhodnější pro snadnější použití je po vyhledání skladeb tyto zařadit přetažením do vlastního playlistu.

Zachováno zůstalo také snadné vypalování cédéček – skladby obsažené v jednotlivých playlistech můžete na kompaktní disky ukládat buďto jako datové MP3 soubory, nebo jako běžné hudební skladby, které pak můžete přehrát v jakémkoli přehrávači.

Nedodělky všude, kam se podíváš

Vyčkávání na  iTunes pro Windows bylo pochopitelně plné očekávání. První dojmy jsou však více než rozporuplné. Zatímco na počítačích s operačním systémem MacOS nemá iTunes zřejmě konkurenci jak v nabízených službách, tak preciznosti provedení, verze pro počítače se systémem Windows působí, jako by byla šitá velmi horkou jehlou.

Hned při první spuštění si povšimnete velké náročnosti celého přehrávače na výkon vašeho počítače. Při změně velikosti hlavního okna, otevírání dialogů či přetahování skladeb mezi playlisty se iTunes nezdráhá použít veškerý výkon procesoru (aplikaci jsme testovali na počítači s procesorem Duron taktovaným na frekvenci 1,3 Ghz). Všechen výkon procesoru si iTunes vezmou také při přepnutí do režimu vizualizací – jen pro srovnání se sluší uvést, že i na stařičkém iMacu s procesorem G3 taktovaným na pouhých 333 Mhz si stejná vizualizace vystačila s několika desítkami procent výkonu tohoto procesoru.

Také na silné hardwarové konfiguraci není nic divného, že iTunes pro přehrávání MP3 skladby využívá celých šedesát procent výkonu procesoru, zatímco přehrávání stejné skladby na stejném počítači potřebuje běžně tři (Winamp) až pět procent výkonu (Windows Media Player 9).

Zklamání zažijete také v případě, že jste si na počítačích Apple oblíbili snadné vypalování hudebních cédéček – iTunes ve verzi pro Windows zatuhne bezpečně pokaždé, pokud jej přepnete do režimu vypalování v případě, že v příslušné mechanice není vložen kompaktní disk. Přestože logické by bylo, aby  iTunes o vložení prázdného cédéčka požádal, program tak neučiní a přestane s vámi komunikovat až do doby, než cédéčko do mechaniky vložíte. A protože současně zablokuje také možnost vysunutí šuplíku mechaniky, nezbude vám nic jiného než ji násilně otevřít pomocí špendlíku či kancelářské sponky.

Stejně se iTunes zachová také v případě, že při změně otevřené záložky, která nastavuje parametry pro vypalování, nemáte žádný CD disk v počítači vložen. Tento problém se vyskytoval na všech počítačích s operačním systémem Windows XP, na kterém jsme iTunes zkoušeli. Na druhou stranu ale iTunes umí vypalovat playlisty větší než cédéčko na více nosičů.

i_tunes 

Zajímavé vychytávky

Abychom však jej nekritizovali, sluší se zmínit také několik zajímavostí aplikace iTunes. Automaticky při spuštění (lze však nastavit jinak) se vám v liště tray objeví malinká ikonka reprezentující iTunes. Po jejím odkliknutí pravým tlačítkem myši vám nabídne základní možnost ovládání přehrávače (přechod o skladbu vpřed nebo vzad, spuštění či zastavení přehrávání nebo hodnocení písničky).

Užitečnou funkcí je možnost hodnocení písniček. Jednotlivým skladbám můžete udělit jednu až pět hvězdiček podle toho, jak se vám líbí. Podle tohoto bodování pak můžete snadněji vyhledávat své nejoblíbenější písně a sestavovat z nich kupříkladu nové playlisty.

Jste-li šťastným majitelem hudebního přehrávače iPod ve verzi pro Windows, můžete použít iTunes pro snadnou práci se skladbami. Podle našich zkušeností fungují skutečně pouze verze pro Windows iPodů, verze s firmwarem pro MacOS s verzí pro Windows iTunes nerozchodíte.

ITunes nabízí také možnost přehrávat vysílání internetových rádií. Bohužel pro nás žádné z nabízených rádií nevysílá v naší mateřštině – česká rádia dávají přednost spíše formátu Windows Media Audio, RealPlayer nebo OggVobis.

Berete jej?

Otázkou zůstává, zda je iTunes pro Windows důstojným konkurentem ostatním programům pro práci s hudebními soubory v čele s Windows Media Playerem 9 či známým Winampem.

Pokud jste z platformy Apple na iTunes zvyklí či chcete vyzkoušet něco nového, určitě si jej nainstalujte. V opačném případě raději zůstaňte u přehrávače, který používáte doposud, a vyčkejte do doby, než Apple vydá verzi, která bude bez problémů použitelná. V redakci jsme se totiž shodli na tom, že od společnosti Apple je troufalost vydávat aktuální verzi 4.1.0.52 za finální – označení této verze jako beta by bylo daleko příhodnější. A je to určitě škoda.

  • Nejčtenější

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Hledá se náhrada za gripeny. Zkusili jsme udělat tendr „nanečisto“

Páteří českého vojenského letectva je v současné době čtrnáct kusů bojového letounu Saab JAS-39 Gripen, pronajatých od...

Weby vás tajně sledují prostřednictvím otisku zařízení

Na světě je téměř 1,9 miliardy internetových stránek. Mnohdy slouží k pokoutným účelům a dost často z nich obchodníci...

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Legendy ČSD obrazem. Nejvýkonnější evropská tendrovka se vyráběla v ČKD

Lokomotiva řady 477.0, zvaná Papoušek, patří k vrcholným dílům československých konstruktérů parních lokomotiv....

Syndrom Petra Pana. Proč někteří muži nikdy nedospějí a žijí jako paraziti

Premium V každém chlapovi zůstává kousek kluka, ale musí to být právě jen ten kousek. Pokud muž nechce vyrůst a převzít...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

  • Další z rubriky

Více stanic a žádný šum. Test čtrnácti přijímačů digitálního rádia

Premium Otestovali jsme čtrnáct přijímačů digitálního rozhlasového vysílání ve standardu DAB+, přičemž jsme výběr pojali jako...

Slyším reprák, nevidím reprák. Vyzkoušeli jsme hrající novinku Ikey

Opřete ji o stěnu nebo pověsíte na zeď a zapojíte do zásuvky. Wi-fi reprosoustava pak zprostředkuje poslech nekonečné...

Apple vylepšil svá oblíbená sluchátka a absurdně zlevnil hudební službu

Pondělní záplava novinek se v nemalé míře soustředila na zvukové a hudební produkty. Podrobně vás jimi provedeme.

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Čína má Evropu v hrsti, za pár týdnů dojde hořčík. Auto bez něj nevyrobíte

Premium Vše nasvědčuje, že současná čipová krize v automobilovém průmyslu je jen zahřívacím kolem před tím, co se na Evropu...

ČEZ od ledna zdraží: elektřinu asi o třetinu, plyn o víc než polovinu

ČEZ od nového roku zdraží elektřinu i plyn. Podle šéfa energetické společnosti Daniela Beneše to může být asi třetina u...

Jestli bude inflace stoupat dál, lidé ztratí polovinu úspor, varuje ekonom

Současná míra inflace bude trvat ještě několik let, důvodem jsou zejména vysoké objemy pumpování peněz do ekonomiky,...

Střelba proti kameře je běžná, ale herec za nehodu nemůže, tvrdí Dvořák

Zpráva, že americký herec Alec Baldwin při natáčení westernu zastřelil kameramanku a postřelil režiséra, vyvolala...

RECENZE: Je to vůbec ještě legální? Úchylná Succubus šokuje za každou cenu

Novinka od autorů nechvalně proslulého Agony sice po herní stránce trochu vyspěla, stále se však opírá především o co...