Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Apple iTunes pro Windows: mnoho neočekávejte

Přestože Apple na svých stránkách prohlašuje, že s příchodem aplikace iTunes do prostředí Windows „zmrzlo i peklo“, opak je zřejmě pravdou. Již dlouhou dobu nikdo nenabízel podobně nestabilní aplikaci uživatelům.

Vaší pozornosti jistě neunikla bezesporu zajímavá událost: na úvodní stránce kalifornské společnosti Apple můžete spatřit obrázek pracovní plochy operačního systému WindowsXP. Je zde proto, že Apple již od pátku minulého týdne nabízí na svých stránkách ke stažení svou multimediální aplikaci iTunes určenou právě pro tento operační systém.

Hlavním důvodem vývoje této verze byla snaha rozšířit počet uživatelů předplacené hudební služby stejnojmenného názvu, která umožňuje on-line nákup hudebních skladeb. Protože však jsou výhody tohoto internetového obchodu vázány pouze na kreditní karty registrované na americkou adresu, nemůžeme jej coby Evropané použít. Podíváme se tedy aplikaci iTunes na zoubek coby přehrávači hudebních souborů.

Aplikace iTunes je a vždy byla velkou devizou operačního systému MacOS společnosti Apple. Její ovládání nebylo nikdy přehnaně složité, přístup i k pokročilým funkcím – jako například ripování cédéček (formáty MP3, ACC, AIFF) či tvorba cédéček nových – byl vždy intuitivní a samozřejmostí je i podpora grafických vizualizací.

 i_tunes

Jablko okenní

Verze iTunes určená pro operační systém Windows 200 a Windows XP přesně kopíruje známý a osvědčený vzhled svého jablečného předchůdce. Hlavní okno je rozděleno do tří hlavních sekcí. Záhlaví nabízí základní ovládací prvky přehrávače, kterými jsou tlačítka pro spuštění a zastavení přehrávání zvolené skladby, rychlý přechod mezi skladbami i posuvník pro změnu hlasitosti. Hned vedle je v oválném výklenku zobrazován grafický ekvalizér či jiné informace o právě prováděné činnosti – kupříkladu o stavu kopírování skladeb do počítače či zapisování na cédéčko. Největší část plochy programu zabírá seznam skladeb, vedle kterého se krčí seznam hudebních zdrojů – typicky uživatelských playlistů.

Vyhledávání skladeb je poměrně sofistikované. V přehledu všech skladeb se po kliknutí na kulaté tlačítko Browse v pravém horním rohu aplikace se zobrazí tři vyhledávací oblasti, které umožňují třídit seznam skladeb podle žánru, umělce či alba. Výhodnější pro snadnější použití je po vyhledání skladeb tyto zařadit přetažením do vlastního playlistu.

Zachováno zůstalo také snadné vypalování cédéček – skladby obsažené v jednotlivých playlistech můžete na kompaktní disky ukládat buďto jako datové MP3 soubory, nebo jako běžné hudební skladby, které pak můžete přehrát v jakémkoli přehrávači.

Nedodělky všude, kam se podíváš

Vyčkávání na  iTunes pro Windows bylo pochopitelně plné očekávání. První dojmy jsou však více než rozporuplné. Zatímco na počítačích s operačním systémem MacOS nemá iTunes zřejmě konkurenci jak v nabízených službách, tak preciznosti provedení, verze pro počítače se systémem Windows působí, jako by byla šitá velmi horkou jehlou.

Hned při první spuštění si povšimnete velké náročnosti celého přehrávače na výkon vašeho počítače. Při změně velikosti hlavního okna, otevírání dialogů či přetahování skladeb mezi playlisty se iTunes nezdráhá použít veškerý výkon procesoru (aplikaci jsme testovali na počítači s procesorem Duron taktovaným na frekvenci 1,3 Ghz). Všechen výkon procesoru si iTunes vezmou také při přepnutí do režimu vizualizací – jen pro srovnání se sluší uvést, že i na stařičkém iMacu s procesorem G3 taktovaným na pouhých 333 Mhz si stejná vizualizace vystačila s několika desítkami procent výkonu tohoto procesoru.

Také na silné hardwarové konfiguraci není nic divného, že iTunes pro přehrávání MP3 skladby využívá celých šedesát procent výkonu procesoru, zatímco přehrávání stejné skladby na stejném počítači potřebuje běžně tři (Winamp) až pět procent výkonu (Windows Media Player 9).

Zklamání zažijete také v případě, že jste si na počítačích Apple oblíbili snadné vypalování hudebních cédéček – iTunes ve verzi pro Windows zatuhne bezpečně pokaždé, pokud jej přepnete do režimu vypalování v případě, že v příslušné mechanice není vložen kompaktní disk. Přestože logické by bylo, aby  iTunes o vložení prázdného cédéčka požádal, program tak neučiní a přestane s vámi komunikovat až do doby, než cédéčko do mechaniky vložíte. A protože současně zablokuje také možnost vysunutí šuplíku mechaniky, nezbude vám nic jiného než ji násilně otevřít pomocí špendlíku či kancelářské sponky.

Stejně se iTunes zachová také v případě, že při změně otevřené záložky, která nastavuje parametry pro vypalování, nemáte žádný CD disk v počítači vložen. Tento problém se vyskytoval na všech počítačích s operačním systémem Windows XP, na kterém jsme iTunes zkoušeli. Na druhou stranu ale iTunes umí vypalovat playlisty větší než cédéčko na více nosičů.

i_tunes 

Zajímavé vychytávky

Abychom však jej nekritizovali, sluší se zmínit také několik zajímavostí aplikace iTunes. Automaticky při spuštění (lze však nastavit jinak) se vám v liště tray objeví malinká ikonka reprezentující iTunes. Po jejím odkliknutí pravým tlačítkem myši vám nabídne základní možnost ovládání přehrávače (přechod o skladbu vpřed nebo vzad, spuštění či zastavení přehrávání nebo hodnocení písničky).

Užitečnou funkcí je možnost hodnocení písniček. Jednotlivým skladbám můžete udělit jednu až pět hvězdiček podle toho, jak se vám líbí. Podle tohoto bodování pak můžete snadněji vyhledávat své nejoblíbenější písně a sestavovat z nich kupříkladu nové playlisty.

Jste-li šťastným majitelem hudebního přehrávače iPod ve verzi pro Windows, můžete použít iTunes pro snadnou práci se skladbami. Podle našich zkušeností fungují skutečně pouze verze pro Windows iPodů, verze s firmwarem pro MacOS s verzí pro Windows iTunes nerozchodíte.

ITunes nabízí také možnost přehrávat vysílání internetových rádií. Bohužel pro nás žádné z nabízených rádií nevysílá v naší mateřštině – česká rádia dávají přednost spíše formátu Windows Media Audio, RealPlayer nebo OggVobis.

Berete jej?

Otázkou zůstává, zda je iTunes pro Windows důstojným konkurentem ostatním programům pro práci s hudebními soubory v čele s Windows Media Playerem 9 či známým Winampem.

Pokud jste z platformy Apple na iTunes zvyklí či chcete vyzkoušet něco nového, určitě si jej nainstalujte. V opačném případě raději zůstaňte u přehrávače, který používáte doposud, a vyčkejte do doby, než Apple vydá verzi, která bude bez problémů použitelná. V redakci jsme se totiž shodli na tom, že od společnosti Apple je troufalost vydávat aktuální verzi 4.1.0.52 za finální – označení této verze jako beta by bylo daleko příhodnější. A je to určitě škoda.

  • Nejčtenější

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním systémem Windows do „modré obrazovky smrti“. Ani po restartu se nespustí. Některé...

19. července 2024  11:01,  aktualizováno  18:52

Padouši dostali další balík ukradených hesel. Není tam náhodou i to vaše?

Aktualizovaná databáze deseti miliard ukradených hesel koluje po internetu a je k dispozici kyberpadouchům. Ověřte, zda tam není i vaše heslo. V textu vás naučíme používat jedinečná a silná hesla,...

15. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Požárů fotovoltaik může přibývat. Rizikoví jsou patlal a kutil

Požár nebo výbuch je asi to poslední, co by si majitel rodinného domu přál. V příštích letech jich může přibývat v souvislosti s tím, jak budou stárnout některé nepovedené fotovoltaické instalace ze...

15. července 2024

Vyzkoušeli jsme 3D tiskárnu pro děti. Je to hračka, která tiskne hračky

Pod značkou Kidoodle míří na trh 3D tiskárna určená přímo pro děti. Spoustu hotových modelů připravených k tisku k ní výrobce přibalil, tisknout však můžete i vlastní výtvory. Má své mouchy, ale...

19. července 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak dlouho budou naše stopy na Měsíci ještě patrné? 55 let od Apolla 11

O tom, jak důležitý okamžik nastal v oblasti vesmírného výzkumu před 55 lety, když člověk poprvé přistál na Měsíci, máme možnost se opakovaně přesvědčovat i v současnosti, kdy se ukazuje, že i s...

20. července 2024

Mistr vedlejších rolí Krška hrál geniálně alkoholiky a muže zlomených osudů

Herec Vladimír Krška, který se narodil před 100 lety, byl téměř čtyři desítky let členem souboru pražského Divadla na Vinohradech. Na jeho scéně vytvořil na osmdesát rolí.

22. července 2024

Barbone. To jsou extrémně výkonné počítače pro gamery i revoluční PC s nano nástřikem

Advertorial

Stolní počítače si na trhu udržely své místo i přes masivní nástup levných notebooků. Mezi přední značky stolních počítačů na českém trhu patří značka Barbone od společnosti T.S.BOHEMIA, která letos...

22. července 2024

Sloužil bez ní 41 let. Poznámkový blok ve Windows se dočkal významné funkce

Premium

Je léta spojený s operačním systémem Windows. A možná jste si toho zatím nevšimli, ale Poznámkový blok nyní dostal další velkou aktualizaci včetně funkce, kterou dosud nedisponoval. Pojďme se na...

22. července 2024

Pigboaty ve velké válce bojovaly nejen s nepřítelem, ale i s přízrakem

Válečné loďstvo Spojených států se námořních bojů první světové války zúčastnilo jen okrajově a jen v posledních měsících konfliktu. Přesto se o amerických námořních důstojnících nedá říci, že by...

21. července 2024

Za celosvětový kolaps IT systémů může nečekaně absurdní chyba

Nepovedená aktualizace bezpečnostního softwaru společnosti Crowdstrike způsobila pád počítačů a serverů s operačním...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s odbavováním letů,...

Restauratéři chtějí zakázat vstup Biance Censori, vadí jim její odhalování

Přítelkyně rappera Kanyeho Westa (47) Bianca Censori (29) je známá svým stylem „oblečená neoblečená“ a snaží se šokovat...

Piju každý den. Dřív nebo později se upiju k smrti, líčí bývalý fotbalista Fenin

Fotbalista Martin Fenin (37) neprožívá nejlepší období. Nejen, že mu nevyšlo manželství s policistkou Beatou, se kterou...

John Deere už nechce být woke. Podlehl tlaku konzervativců a řadí zpátečku

Přední americký výrobce zemědělských strojů John Deere se rozhodl ustoupit od svých iniciativ v oblasti podpory...