Nevíte, jak dlouho se vaří vejce natvrdo? Nebo hledáte nějaký složitější recept? Chcete znát předpověď počasí na zítra nebo si jen na ráno nastavit budíček? Stačí říct a Amazon Echo to pro vás zařídí. Nemusíte přitom ani vytahovat telefon z kapsy, zapínat počítač či cokoliv jiného. Stačí prostě jen vyslovit přání nebo dotaz.
Echo vypadá jako přenosný reproduktor, který zapojíte do zásuvky, připojíte k wi-fi síti a pomocí aplikace Echo Companion přihlásíte ke cloudovému účtu Amazonu. Jeho sedm mikrofonů neustále poslouchá okolí a čeká na oslovení - v angličtině slyší na jméno „Alexa“. Následující výrok je zpracován a vyhodnocen jako povel.
Echo by mělo podle informací výrobce zvládnout povely formulované přirozenou řečí a využívat vaše služby u Amazonu. Pusť rockovou hudbu. Přidej vajíčka do nákupního listu. Nastav budík na 6:30. Přehraj mi krátký souhrn zpráv. Mělo by také umět odpovídat na různorodé dotazy. Kolik je hodin? Kolik dní zbývá do Vánoc? Kdo má dneska svátek? Jak dlouho mám vařit vejce na měkko? Co dávají večer na HBO?
Je to v podstatě obdoba Siri v iOS, „Ok Google“ v Androidu a Cortany ve Windows Phone. S jedním rozdílem. Výše zmíněné máte ve svých chytrých telefonech a jsou připravené pro jednoho uživatele - vás. Echo by mělo být ve stálé pohotovosti v obýváku, ložnici, nebo kuchyni a mělo by poslouchat všechny členy domácnosti.
Za vším hledej cloud
Úspěch Echa bude záviset především na spolehlivosti převodu mluvené řeči do textové podoby. Pokud polovinu povelů nepochopí nebo pochopí špatně, skončí na dně šuplíku nebo v krabici v garáži.
Zpracování požadavků a dotazů bude probíhat na serverech v cloudu AWC, tedy Amazon Web Services. Amazon slibuje neustálý rozvoj kvality služeb a jejich učení se vašim návykům a preferencím. Jak bude tento proces fungovat, když jej bude ve společné domácnosti dopoledne úkolovat například maminka na mateřské, odpoledne pubertální dcera a večer unavený konzervativní otec, není jasné.
Hudbu bude Echo zprostředkovávat z vašich účtů v Amazon Music Library, Prime Music, TuneIn a iHeartRadio. Díky Bluetooth budete moci přehrávat i hudbu ze Spotify nebo Pandory, zda půjde hlasovými povely ovládat i tyto aplikace, výrobce neupřesnil. Bez podrobností je i škála podporovaných aplikací a systémů třetích stran, zejména pro diktování poznámek a seznamů.
Co naopak Amazon v technické specifikaci Echa vyzdvihuje, je sedmero mikrofonů, které společně s funkcí na potlačení hluku okolí mají zajistit, že vyřčený dotaz se k zařízení dostane odkudkoliv i relativně rušné domácnosti.
Velký bratr a reklama na míru
iOS jen přes webPro iPhone a iPad byste zatím aplikaci hledali marně. Echo se dá ovládat i přes chytrý telefon, k čemuž Amazon vytvořil příslušnou aplikaci pro operační systémy Android a Fire OS. Na iOS, Windows, Linuxu a OS X bude válec ovladatelný přes webové rozhraní. |
Jedna z klíčových otázek určitě zní: budete ochotni si do jedné či více místností v bytě nainstalovat zařízení, které poslouchá každé vaše slovo a bez jakékoli vaší kontroly komunikuje s internetem? Tvůrce systému sice tvrdí, že až do vyřčení „oslovení“ se Echo vaším povídáním nijak nezabývá a nijak jej nezpracovává. Ale budeme mu to věřit?
Amazon je především obchodní společnost. Vědět, o čem si doma který uživatel povídá, to by byl přímo „jackpot“. Můžeme si představit jednoduchý scénář: Manželka se při večeři zmíní, že jí na autě pískají brzdy. A vám se v emailu a bannerech ve webovém prohlížeči jako mávnutím kouzelného proutku zobrazí zrovna reklamy na ten nejvýhodnější nákup brzdových kotoučů a destiček.
Budeme Amazonu věřit, že na servery nemíří vše, co Echo uslyší? A že zabezpečil komunikaci tak, aby tento kanál nemohla zneužít třetí strana, třeba tím, že jej promění ve štěnici, kterou budete sami dobrovolně oprašovat?
Soudě podle prodejů poslední generace telefonů iPhone, jejichž Siri také poslouchá každé v okolí vyřčené slovo, by to Amazonu vyjít mohlo.
Nic náhodě neponechal Amazon ani po stránce cenové. Za Echo zaplatíte 199 dolarů (4 420 Kč), což v případě, že „ta věc“ bude skutečně fungovat, není mnoho. Uvážíte-li, že je to přinejmenším papírově slušně výkonný Bluetooth reproduktor. Předplatitelé služby Prime pak Echo dostanou jen za 99 dolarů (2 200 Kč). Zde ještě možná pro zajímavost dodejme, že tito zákazníci mají nově možnost využívat i neomezené cloudové uložiště pro ukládání fotografií.