Absurdní nápad: 3D video uvidíte i bez brýlí, ale dostanete elektrošoky

aktualizováno 
Již žádné 3D brýle. Stačí vám malé elektrody, které vaše víčka přinutí mrknout šedesátkrát za sekundu. Video, ve kterém francouzský umělec demonstruje svůj "vynález", ukazuje, že brýle nakonec nejsou až tak bolestivé řešení. A také to, že ne každý má smysl pro humor.

, to už jistě víte z dřívějších článků. Levé a pravé sklo je displeji v brýlích střídavě zatemňováno, zatímco na televizi se střídají obrazy určené jen pro levé a jen pravé oko. Díky vzájemné synchronizaci vidí každé oko jen obraz jemu určený a z jejich vzájemných rozdílů mozek dopočítá prostor obrazu. Avšak právě nezbytnost brýlí snižuje oblibu a rychlost nástupu 3D do domácností.

"Dovolte, abych vám to předvedl," řekne François Vogel na , které se okamžitě stalo virálním hitem. François, , si totiž na spánky připne elektrody, které nastartují rapidní synchronizované mrkání obou jeho víček. "Vidím díky tomu 3D obraz na 3D televizi a nepotřebuji žádné 3D brýle, kvalita je úžasná," libuje si, zatímco jeho úděsně mrkající oči vypadají jako při bizarním tiku.

Doufáme, že naši čtenáři již touto dobou odhalili, že to je perfektně provedený vtípek. Možná to je umělecký projekt kritizující nesmyslné zaujetí novými technologiemi na úkor všeho ostatního. Možná se časem ukáže, že před sebou máme virální reklamu nějakého velkého výrobce, který tak chce poukázat na výhody 3D brýlí (kdo by ostatně chtěl, aby jeho oči během filmu mrkly milionkrát?).

Naletět není těžké

Video je ale zajímavé ještě z jednoho důvodu. Je podnětné sledovat, jak o něm informovala různá média. si toho třeba Peter Smith z IT World: "Server Kotaku se k videu od začátku staví jako ke vtipu. zprávu navenek vydává za vážnou, ale styl textu jasně napovídá, že to je vtip a redaktoři o něm vědí." Jenže u dalších serverů to často není tak zřejmé. Jejich redaktoři mají buďto velice suchý smysl pro humor, nebo zkrátka naletěli se vším všudy. Případně si nejsou jistí, zda jde o vtip, nebo ne, a aby se neztrapnili, napíšou zprávu tak nějak neurčitě, aby ji pak mohli vydávat za obojí, až se pravda ukáže.

Leccos to říká o našem světě - technických novinek je mnoho, je potřeba o nich informovat rychle, je těžké všem těm oblastem byť jen povrchně rozumět, a tak je takřka nemožné rozlišit, čemu lze věřit a čemu ne. Vždyť některé inovace (rozpoznávání řeči, auto bez řidiče, šéf na dálkové ovládání) opravdu nevypadají o moc méně ztřeštěně než elektrody na spáncích.

Doba zamíchaných karet

Neil Postman, americký akademik a autor knihy Technopoly, popisuje naši dobu jako éru zamíchaného balíčku karet: Když máte seřazený balíček karet, otáčíte postupně dvojku, trojku, čtyřku, pětku... Kdyby se po pětce objevila devítka, hned víte, že něco nehraje a devítka je nastrčená mimo pořadí. Dnešní doba se ale podobá zamíchanému balíčku, kdy po dvojce následuje sedmička, po ní eso a pak zase šestka. Když někdo do balíčku nastrčí kartu, je o hodně těžší to poznat.

I když karty zamíchané tak, abychom si na oči dobrovolně nalepili tento mučící nástroj, snad ještě nějakou dobu mít nebudeme.

Autor:

Nejčtenější

Na Měsíci je život. Pochází ze Země, zanesla jej tam izraelská havárie

Na Měsíci je nyní tisíce želvušek (Milnesium tardigradum), které přežijí...

Člověk na Měsíc nevkročil od roku 1972. Přesto lze říci, že na něm je pozemský život. Izraelská sonda Berešit totiž na...

Co zabilo turisty v Tatrách? Výboj, který urazí miliony metrů za sekundu

Ilustrační snímek

Pět lidí zemřelo a tři desítky jsou zraněny. To vše dokázal způsobit „jen obyčejný“ blesk. Změny, které jsou potřeba...

Na prahu objevu. Hledali středověký příkop, narazili na neznámé podzemí

Nejen na svatého Jiří vylézají hadi a štíři. Na snímku odhalený průhled do...

Mohla to být jen zavezená díra nebo bezcenné zbytky pobořeného zdiva. Na místě georadarem nalezené anomálie se však...

„Opravdu všichni přežili?“ Pilot bez motorů zázračně přistál v kukuřici

Let SV R178 společnosti Ural Airlines po úspěšném nouzovém přistání v...

„Zázrak nad Ramenskoje“, tak ruský tisk překřtil leteckou nehodu z 15 srpna 2019, která se odehrála nedaleko Moskvy....

První test v ČR: Sennheiser Ambeo je soundbar z kategorie zázraků

Sennheiser Ambeo

Třináct reproduktorů, třináct zesilovačů, roky vývoje algoritmů a obvodů pro zpracování prostorového zvuku, reprodukce...

Další z rubriky

Před nabíjením přetrhněte. Sluchátka Huawei dobijete přímo z telefonu

Huawei FreeLace

Za pár minut je nabijete na hodiny poslechu, energii dočerpají i z konektoru telefonu. Huawei FreeLace jsou překvapivě...

Lampa a police z Ikey zaplní váš domov zvukem. A překvapivě kvalitním

Ikea Symfonisk - lampa a polička

Do regálů obchodních domů Ikea míří nová řada Symfonisk čítající dva produkty, lampičku a nástěnnou polici. Vznikly ve...

YouTube Music dorazila do ČR. Hudbu vybírá i podle toho, kam jdete

YouTube Music

Každý den umíchá „mix“ skladeb na míru vašemu vkusu a automaticky jej stáhne do paměti pro poslech na cestách. K obřím...

Najdete na iDNES.cz