VÍTĚZNÉ BUBLINKY. Gustavo „Guto“ Carvalhaes (vpravo) se Saymonem Santosem dokážou své úspěchy pořádně oslavit. I na turnaji v Praze se budou snažit, aby měli k podobným radovánkám důvod.

VÍTĚZNÉ BUBLINKY. Gustavo „Guto“ Carvalhaes (vpravo) se Saymonem Santosem dokážou své úspěchy pořádně oslavit. I na turnaji v Praze se budou snažit, aby měli k podobným radovánkám důvod. | foto: FIVB

Praha podle Brazilců? Party, pak plážový volejbal. Super Cup začíná

  • 0
Říká se „Nejdřív práce, potom zábava...“, ale brazilský plážový volejbalista Gustavo „Guto“ Carvalhaes to má alespoň se svým vztahem k české metropoli přesně naopak. „Loni jsem byl v Praze na dovolené, oslavil jsem tady narozeniny a moc jsem si to užil. Prahu jsem si zamiloval,“ vyznal se po svém druhém příjezdu do města.

Nyní ho čeká práce. Tou je pro něj plážový volejbal. Se svým parťákem Saymonem Santosem usilují o průlom do světové špičky a postup na olympijské hry. Pražský turnaj Super Cup v Beachklubu Ládví jim body do světového žebříčku nepřinese, ale nabízí dobrý rozjezd před turnajem Světové série, který je čeká za týden v Ostravě.

Výborně obsazený podnik na pražském sídlišti startuje už dnes dopoledne kvalifikačními zápasy mužů i žen. Volejbalistky odpoledne rozehrají i základní skupiny.

Hrát se bude celý víkend, finálové souboje jsou plánované na neděli od 17 (ženy) a 18.20 hodin.

Mezi přihlášenými jsou i další špičkové páry mířící do Ostravy. Na Ládví se tak představí například loňští vítězové Jan Pokeršnik a Nejc Zemljak ze Slovinska, české mistryně Michala Kvapilová s Michaelou Kubíčkovou či páry z Rakouska, Srbska, Jihoafrické republiky nebo Slovenska.

Pozornost poutá brazilská účast, která je na pískových kurtech s vysokou sítí vždy zárukou kvality.

Saymon a Guto jsou sice ve světovém žebříčku až na 48. místě, ale to spíš proto, že společně sbírají body teprve od loňského podzimu. Ale ambice mají velké.

„Uděláme vše, abychom se probojovali na olympiádu do Tokia,“ vyhlásili minulý rok, když oznámili obnovení spolupráce.

Prožili spolu už sezony 2015 a 2016, ale pak zkoušeli štěstí každý s jiným partnerem. Návrat oslavili třetím místem na čtyřhvězdičkovém turnaji Světové série v čínském Jang-čou a vítězstvím na Brazilské Tour. „Dařilo se nám společně už v minulosti a i po rozchodu jsme si nechávali dveře otevřené k návratu,“ řekl Guto. „Chemie mezi námi pořád skvěle funguje, na hřišti se výborně doplňujeme a rozumíme si i v běžném životě.“

Letos zatím tak úspěšní nebyli, nejlépe jim vyšel turnaj v Dauhá, kde byli devátí.

Odveta na českém písku?

Je to jen týden, co Saymon poslal servis přesně mezi Ondřeje Perušiče a Davida Schweinera.

Eso, přímý bod z podání, proměněný mečbol.

Na čtyřhvězdičkovém světovém turnaji v brazilské v Itapemě vyhrál domácí pár 2:1 a otevřel si tím s českou dvojicí účet, který by se mohl vyrovnat na české půdě.

Buď teď v Praze, nebo za týden v Ostravě.

 „Patří ke světové špičce, ale letos zatím střídají dobré výkony s horšími,“ všiml si Ondřej Perušič. „V zápase proti nim jsme udělali poměrne velké množství chyb, zejména na podáni. To nás pak nakonec stálo vítězství. Doufáme, že se nám na domácí půdě podaří jim porážku oplatit.“

Češi se však na Jihoameričany nemusí dívat úkosem, už na turnaji v Itapemě totiž došli dál. Vzájemný souboj v základní skupině sice prohráli, ale v play off si vybojovali deváté místo, zatímco Guto se Saymonem skončili sedmnáctí.

David Schweiner a Ondřej Perušič vůbec prožívají dobré časy. V době, kdy hráli zápasy v Brazílii, přebírali za ně jejich blízcí v Praze trofeje pro nejlepší plážové volejbalisty roku. Českou anketu ovládli už potřetí v řadě. Ve světovém žebříčku jsou na patnáctém místě, čerstvě se nominovali na mistrovství světa a olympijské hry 2020 v Tokiu jsou jejich jasným cílem.

Jak si vedou v přímých soubojích se zahraničními soupeři, ukážou i oba české turnaje.