Na volejbalovém písku se už rozjíždí bitva o olympijské hry v Riu 2016

Hana Třešňáková vybírá útok protihráčky. Také ona uvažuje o olympiádě v Rio de Janeiru 2016. | foto: Jiří Seidl, MF DNES

6 2013
Vzhůru do Ria! Takovou výzvu má před sebou Michal Provazník, někdejší úspěšný beachvolejbalista. Je vedoucím projektu Beach Rio 2016. "Mým úkolem je zajistit, aby na dalších olympijských hrách měl český plážový volejbal nejméně stejnou účast, jako tomu bylo loni v Londýně, aby se nadějným hráčům a hráčkám podařil přestup z mládeže mezi dospělé," řekl Provazník, který je šéfem Sportovního školského klubu Ostrava.

Na minulé olympiádě mělo Česko dvě dvojice žen a jednu mužů, čímž se zařadilo mezi světové beachvolejbalové velmoci.

Kdo by mohl o účast v Riu usilovat? Provazník dává větší šance ženským než mužským párům. "Stejně jako v Londýně i v Riu by měly být Kolocová se Slukovou a šanci mají Bonnerová s Hermannovou," zmínil nejlepší dvě současné dvojice. "Z mladých by se o postup mohly pokusit Gálová a Třešňáková."

Ty letos skončily třetí na mistrovství Evropy do 22 let. Jenže spolu hrály jen na šampionátu, jinak měly jiné spoluhráčky. "Už ale uvažujeme o tom, že se dáme dohromady," potvrdila Hana Třešňáková, která v Opavě na mistrovství republiky hrála s Michaelou Vorlovou. "Byly jsme ale domluvené jen na domácí šampionát."

Předtím Třešňáková čtyři roky hrávala s Barborou Pilátovou. "Ale rozešly jsme se." To Eliška Gálová měla v této sezoně stálou spoluhráčku, zkušenou Šárku Nakládalovou. "Rok s ní mi dal hodně," tvrdí Gálová. "Má mezinárodní úspěchy, má spoustu zkušeností. Učila jsem se od ní." Teď se rozejdou? "Jde o to sednout si s parťačkami a domluvit se," odpověděla Gálová. "Beru to tak, že Šárka už má i jiné priority než beachvolejbal, kterému já teď chci podřídit co nejvíce času."

Eliška Gálová nechce ještě říkat, že se s Hanou Třešňákovou dají opravdu dohromady. "Ale určitě bychom byly perspektivní dvojice, obě jsme mladé a rády bychom hrály co nejdále. A rozumíme si na kurtu i mimo něj."

Ke všemu společně mohou jet příští rok i na mistrovství světa do 23 let, kam se probojovaly. Třešňáková s Gálovou se shodují, že Rio de Janeiro je pro ně velké lákadlo. "Olympiáda je krásný sen každého sportovce, chtěla bych se o postup pokusit," podotkla Eliška Gálová.

Bronz dodává odvahu

Připouští, že povzbuzením pro ně je i letošní evropský bronz. "Je vidět, že dokážeme držet krok i na mezinárodní úrovni," řekla Gálová. "Od toho se můžeme odrazit a příští rok sbírat další zkušenosti, abychom to třeba v roce 2016 mohly zúročit." A Hana Třešňáková ji doplňuje: "Bronzu, jehož jsme dosáhly na Evropě, bychom měly spolu využít. Olympiáda je velké lákadlo."

Obě ale zatím netuší, zda se vůbec do projektu Beach Rio 2016 dostanou. "Od pana Haníka (šéf volejbalového svazu – pozn. red.) jsme dostaly za úkol sepsat náš plán, jak bychom o olympiádu chtěly bojovat," řekl Hana Třešňáková. "Měly bychom připravit podrobný tréninkový plán, soupis všech turnajů, kam chceme jet, a uvidíme, jak se to vyvrbí," dodala Eliška Gálová.

Hodně bude záležet i na podmínkách, jaké jim volejbalový svaz poskytne. S tím, že by přes zimu hrály klasický volejbal, ale příliš nepočítají. "Šestky jsem hrávala jen doplňkově, pomáhaly mi v dynamice, ale jinak se specializuji jen na beach," řekla Eliška Gálová.

Autor:

Nejčtenější

Ngadeu odchází, napsal Tvrdík. Utekl jako uličník, zlobí se šéf Slavie

Slávistický stoper Michael Ngadeu Ngadjui (vpravo) a Patrik Žitný z Teplic

Fotbalovou Slavii opouští další defenzivní opora. Simona Deliho následuje další stoper Michael...

Bolavý rozchod. Chlouba fotbalové Slavie je fuč, náhrada se hledá těžko

Michael Ngadeu ze Slavie se raduje z mistrovského titulu.

Představte si, že máte den před svatbou. Obřad zařízený, hostina objednaná, společná budoucnost...

Nestačí ti 1,5 milionu? Přihodíme. Při Tour se bojuje o šampiona Gira

Vedoucí muž italského Gira Richard Carapaz z Movistaru (vpravo) před startem...

Albi (Od našeho zpravodaje) Richard Carapaz pobývá během Tour doma v Ekvádoru, kde se v Andách ve výškách nad 2 000 metrů tvrdě...

Triky s jídlem i s postelemi. Kreuziger vypráví, jak se mění zákulisí Tour

CHVÍLE KLIDU. Roman Kreuziger odpočívá na hotelu, kde se usadila jeho stáj...

Rivieres (Od našeho zpravodaje) Závodí na své deváté Tour, v pátém různém týmu. V barvách stájí Liquigas, Astana, Saxo-Tinkoff,...

I já byl zamotaný v pádech, říkal Kreuziger. Ale nezranil se a polepšil si

Roman Kreuziger z týmu Dimension Data během osmé etapy Tour de France.

Toulouse (Od našeho zpravodaje) Roman Kreuziger vjede ve čtvrtek do Pyrenejí na 17. místě pořadí Tour de France. O jedno místo si...

Další z rubriky

Dvakrát osmifinále. Čeští beachvolejbalisté v Gstaadu vítězili

Barbora Hermannová (vlevo) a Markéta Nausch Sluková na turnaji v Gstaadu.

Úspěšný den zažili čeští plážoví volejbalisté na turnaji Světového okruhu v Gstaadu. Markéta Nausch...

Volejbalistky KP Brno povede v nové sezoně Slovák Kalný

Radost volejbalistek KP Brno.

Novým trenérem volejbalistek KP Brno se stal Slovák Matúš Kalný. Na lavičce sedmého celku uplynulé...

Perušič a Schweiner končí v Gstaadu ve čtvrtfinále, ženy ještě dřív

David Perušič sleduje přihrávku svého spoluhráče Davida Schweinera.

Beachvolejbalisté Ondřej Perušič a David Schweiner se poprvé na turnaji Světového okruhu kategorie...

Advantage Consulting, s.r.o.
PROCESS ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina, Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Najdete na iDNES.cz