Momentka z utkání Česko - Srbsko na ME volejbalistek.

Momentka z utkání Česko - Srbsko na ME volejbalistek. | foto: cev.lu

České volejbalistky neuhrály v úvodním duelu na ME se Srbskem ani set

• 8
České volejbalistky vstoupily do mistrovství Evropy v ázerbájdžánské Gandže prohrou s favorizovaným Srbskem 0:3 (-22, -16, - 23).

Svěřenkyně trenéra Zdeňka Pommera držely se stříbrnými medailistkami z loňských olympijských her v Riu vyrovnanou partii v úvodním a třetím setu, ani jednou ale proti zkušenému soupeři nezvládly koncovku.

„Bohužel jsme ani jednu koncovku setu neuhrály. Přesvědčily jsme se ale, že se se Srbkami dá hrát. I když do zítřka ještě máme herně co zlepšit. Ale dnešní výkon by nám mohl pozvednout sebevědomí,“ řekla Českému rozhlasu Aneta Kocmanová-Havlíčková, která byla se 14 body nejlepší hráčkou týmu.

České hráčky vstoupily do zápasu nebojácně. Dobře bránily, byly jisté v útoku a těžily z nevynucených chyb soupeře. O výsledku úvodního setu ale rozhodla střední pasáž, v níž Pommerův tým od vedení 16:14 umožnil Srbsku šestibodovou šňůru.

Češky se po vystřídání ještě přiblížily na rozdíl jediného bodu (22:23), poslední slovo ale měly důraznější Srbky, které těžily z přesnosti útoků Boškovičové, Stevanovičové a Mihajlovičové.

V úvodu druhé sady vypadly české volejbalistky z rytmu, rychle prohrávaly 2:8 a náskok už nedohnaly. Z krize se dostaly až ve třetím dějství. Utekly v něm soupeři do náskoku 16:11 a srbský trenér Terzič neuspěl při dvou pokusech přezkoumat sporné situace „jestřábím okem.“ V závěru měly české hráčky slibný náskok 20:17, ale ani ten jim nestačil na zisk setu. Srbky opět přepnuly na vyšší rychlostní stupeň. Většinu jejich akcí zakončovala nejlepší hráčky utkání Boškovičová, která si připsala 22 bodů. Proti ní marně hledaly Češky obranu.

Klíčový v boji o postup ze skupiny by měl být sobotní druhý zápas proti Belgii. V neděli český tým skupinu uzavře duelem se silným Nizozemskem, které má z minulého ME stříbro.

„Musíme být důraznější, složit nějaké bodové míče. Do zápasu s Belgií půjdeme s čistou hlavou. Potřebujeme se ještě zlepšit na útoku a ve středu sítě. Příjem jsme měli dobrý, soupeři jsme se v něm vyrovnali,“ řekl trenér Pommer.

Vítězové skupin postoupí přímo do čtvrtfinále, celky z druhých a třetích míst budou hrát osmifinále.