Peter Pláteník (vpravo) si letos vyzkoušel ultrakrátké turecké play-off.

Peter Pláteník (vpravo) si letos vyzkoušel ultrakrátké turecké play-off. | foto: Reuters

Superfinále je podívaná pro diváky, supersemifinále zbytečnost

  • 2
Jeden zápas dělí zlatého od stříbrného. Radost od smutku. Tradiční model pohárových klání stále častěji proniká také do ligových soutěží. Zkušenosti se superfinále, které zhatí, či povýší celoroční snahu, už mají také volejbalisté.

Asi nejtypičtějším příkladem jednozápasového velkého finále je Superbowl -závěrečný zápas NFL amerického fotbalu a zároveň nejsledovanější sportovní večer Severní Ameriky.

Trend však dorazil už i do České republiky. Jako první z kolektivních sportů po něm sáhl florbal. O mistrech a mistryních se letos poprvé rozhodovalo před tisícovkami diváků během jediného odpoledne. Tato inspirace přišla do středu Evropy ze Skandinávie, mekky hry s děravými plastovými holemi.

Model nazývaný superfinále však dorazil i do volejbalu. Adoptovaly ho ligy v Itálii, Francii nebo v Turecku. Jak vidí tento systém čeští hráči? 

"Vyvrcholení v podobě jednoho zápasu je velice atraktivní," soudí Martin Lébl, zkušený blokař z Říma. "I v Itálii je to malý sport a jeden zápas je schopen vyprodat patnáctitisícovou halu. Směřovat to k tomu je v pořádku. Finále na čtyři vítězné zápasy nemá smysl, v dnešní době to nemůže být stejně sledované."

Ta slova potvrzuje i letošní milánské klání, jeho velkolepý příběh však psali i oba účastníci. Trentino, které vedlo už 2:0 na sety. A Macerata, která dokázala otočit na 3:2. (Více čtěte zde.)

Snaha zdramatizovat italskou Serii A však vedla ke zkoušení dalších novinek. Hrají se čtyři čtvrtfinálové skupiny po třech účastnících a poté semifinále na dvě vítězství.

Pro outsidery tohle všechno jsou dobré zprávy. Jednorázové překvapení jim totiž může vynést mnohem víc než při dlouhých sériích.

Nejjasnější důkaz nabízí svět basketbalu: izraelský velkoklub Maccabi Tel Aviv panoval 22 z 23 ligových finále, když se hrálo tradiční play-off na dvě či tři výhry. Od roku 2006, kdy se program změnil na jediný zápas, ztratilo Maccabi domácí korunu už dvakrát.

Na obdobný systém letos doplatil i český smečař Peter Pláteník, který působí v tureckém Halkbank Ankara. "Skončili jsme první v základní části, postoupili do semifinále, ale letošní model bylo semifinále jen na jediný zápas. Tam jsme prohráli 1:3 s Izmirem. Bohužel jsme skončili až třetí. Čekalo se od nás víc," mrzí ho.

A Lébl dodává: "Semifinálové a čtvrtfinálové série určitě nemůžou být hrané na jeden zápas, mělo by to být ze tří, nebo z pěti zápasů. Co se stalo Peterovi, to je zbytečné. Jeden z nejlepších týmů může vypadnout."

Ač je evropský trend zkracování zřejmý, ne všude ho už objevili. "V Rusku hráli play-off skoro dva a půl měsíce. v Turecku jen deset dní," připomíná rozdíly Pláteník.

A pak naznačí, který z modelů se mu zamlouvá víc. Včetně svých důvodů. "Celkově je toho pro hráče moc. Když jde hráč přes léto do reprezentace a pak hraje ve výborném klubu, je to strašné kvantum zápasů. A pokud to má hráč vydržet deset let, bez zranění to nejde," upozorňuje.


Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž