Volejbalisté Karlovarska chtějí znovu bojovat o medaile

Jakub Novotný | foto: VK ČEZ Karlovarsko

3 2019
Čtyři družstva v ligových soutěžích budou opět reprezentovat v nadcházející volejbalové sezoně zdejší klub ČEZ Karlovarsko. Členská základna utěšeně roste, a tak je třeba zajistit klub ekonomicky i personálně. „Momentálně sháníme dalšího trenéra pro mládež, kvalitní lidi nejsou a dostat někoho do Karlových Varů je ještě těžší,“ říká v předsezonním rozhovoru Jakub Novotný, prezident VK ČEZ Karlovarsko.

V extralize vstoupíte do nové sezony znovu s atraktivními posilami. Našli jste během pětiletého působení v soutěži optimální skladbu hráčů v kádru, poměr zkušeností a mládí?
Myslím, že ano. Vždy se snažíme kombinovat mladé hráče se staršími, dravost se zkušeností. Rozhodují v tom hlavně Jiří Novák jako trenér a teď nově Ondřej Hudeček. Já osobně jsem letos chtěl do angažmá Lukáše Ticháčka.

Po loňském vyřazení ve čtvrtfinále se váš elitní tým mužů nepochybně chce vrátit na medailové pozice. Jaký tlak vyvíjíte na samotné hráče?
Na tyto pozice se určitě vrátit chceme. Tlak nevyvíjíme zatím žádný. Naši hráči si tlak umí vytvořit sami, někdy až moc... Naopak se snažíme, aby měli v přípravě vše, co je potřeba a co trenér vyžaduje.

V posledních sezonách se často hovoří o stoupající kvalitě české nejvyšší soutěže, zejména díky vysokému počtu zahraničních hráčů. Na jaké úrovni je podle vás extraliga v mezinárodním kontextu?
Podle mého názoru stále o dost horší než italská, polská, ruská nebo francouzská liga. Tam nemáme nárok. A je lepší než rakouská, slovenská, estonská, rumunská, maďarská, švýcarská a druhá francouzská. Naši extraligu bych přirovnal k německé soutěži, jen s tím rozdílem, že Němci mají dva opravdu top týmy, které jednak zaplatí drahé hráče a jednak mají i spoustu peněz na to zabezpečení okolo, na marketing, evropské poháry, halu, diváky a podobně. Obecně si myslím, že jsme si dost polepšili, ale že je taky před námi ještě hodně práce.

Karlovarští volejbalisté

Dlouhodobě jsme byli zvyklí, že národní tým má v evropském měřítku vyšší pozici, než jaká je úroveň našich klubů, ale momentálně to nejspíš neplatí. Čím to?
Myslím, že je to tak srovnatelné. I když hodně hráčů a hráček působí v cizině, vždy se domácí soutěž a reprezentace tak nějak prolínají. Skončili jsme letos třináctí na mistrovství Evropy, což je průměr, a v průměru jsou v evropském srovnání i naše kluby. Se všemi negativy i pozitivy.

Kádr Karlovarska disponuje jako obvykle několika členy národního týmu, kteří se kvůli reprezentačním povinnostem zapojí do přípravy klubu necelé dva týdny před startem extraligy. Bude to stačit?
Musí to stačit. Vždy posíláme naše hráče do reprezentace, pokud jsou povoláni. Trenér si s tím musí poradit.

Jak hodnotíte vystoupení hráčů vašeho klubu na mistrovství Evropy, Vojtěcha Patočky a Slováka Marcela Luxe?
Hodnotit se moc nedá. Pato (Vojtěch Patočka) měl hrát, ale nakonec byli víc na hřišti mladý Oliver Sedláček a Zajda (Adam Zajíček). Lux nehrál téměř vůbec. Jsem rád, že náš tým postoupil do osmifinále, je to umístění, na jaké momentálně stačí.

Karlovarští volejbalisté se radují z bodu v zápase proti Brnu

Extraligové mužstvo je ale jen špičkou ledovce v šíři zájmů vašeho klubu, ligová sezona čeká i juniory a kadety Karlovarska. Zvyšuje se nadále členská základna v těchto kategoriích?
Ano, zvyšuje. My se ale teď musíme snažit hlavně o kvalitu, v tomto ohledu nejsem úplně spokojen. Mládežnické extraligy pro nás znamenají určitou odpovědnost dělat práci s mladými kvalitně. Ohledně náborů a základny jsme spokojeni, teď musíme vyučovat volejbal.

Před vznikem projektu VK Karlovarsko v roce 2014 působil volejbal v celém regionu zpravidla jen na lokální a amatérské úrovni. Jak složité je zajistit odpovídající trenérské vedení a realizační týmy pro takové množství ligových družstev?
Máme dnes čtyři ligová družstva, áčko, béčko, juniory a kadety. Naší prioritou je hlavně áčko, ale postupně mohutně investujeme do mládeže. Momentálně sháníme dalšího trenéra pro mládež. Není to vůbec jednoduché a není to jen otázka peněz. Kvalitní lidi nejsou a dostat někoho do Karlových Varů je ještě těžší. Před námi tu moc profíků trenérů nebylo a ti nejlepší z regionu už jsou „zadaní“. Mimo nás tu totiž působí další kluby, které se snaží svoji práci dělat dobře: VK Karlovy Vary, BVC Chodov, Baník Sokolov. Všichni potřebují kvalitní trenéry.

Stoupající zájem o volejbal v Karlovarském kraji potvrzuje i rozšíření počtu turnusů soustředění dětí a mládeže. Je váš klub kapacitně připravený na tak velký objem tréninků a dalších aktivit?
Letos jsme měli sedmdesát dětí, každoročně tím otevíráme sezonu. Kluci, kteří akci organizují, to dělají super, říkali, že můžeme bez problémů otevřít i druhý turnus soustředění. Letos bylo soustředění poprvé rozdělené na juniory, kadety a žáky. Vše proběhlo opět v Merklíně.

Volejbalový klub Karlovarsko patří k absolutní domácí špičce i svou základnou fanoušků. Už na Velké ceně porcelánu se jich sešly tři stovky, vyplývá z toho, že při soutěžních zápasech budete mít vyprodáno?
Tak tohle já nevím, ale co jsem slyšel, permanentky se prodávají dobře. Máme zase připravenou klasickou skladbu, jako je bar s pivem pro chlapy a hrady pro děti, aby si maminky mohly popovídat a mrknout na kluky v trenkách. Ale vždy to pak záleží na volejbale, co budeme na hřišti předvádět. Divák je náročný a já mu rozumím. Loni na začátku sezony jsme měli stále plno, pak jsme začali hrát hůř a konec sezony to bylo i s návštěvností horší. Tak to prostě je. Začínáme extraligu v sobotu v 18.00 hodin proti Zlínu, kdy před zápasem představíme tým a po zápase pozveme fanoušky na plochu na pivo a děti na zmrzku. Všechny zvu do haly.

  • Nejčtenější

Česko - Anglie 2:1, senzační triumf fotbalistů trefil Ondrášek

Čeští fotbalisté se parádně předvedli. V kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2020 jako první obrali o body dosud...

Program MS v ragby 2019. Japonsko poprvé v play off

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Čínská odveta? Financování Slavie má být zastaveno, řekl prezident Zeman

Vzájemné vypovězení sesterské smlouvy mezi Prahou a Pekingem by mohlo silně ovlivnit i český fotbal. Čína má v rámci...

Kurz 430, že dá gól. A on ho dal. Sázejícím tak vystřelil desítky tisíc

V souboji s Třebíčí vstřelil gól, který prakticky nic neřešil, ovšem hned v několika domácnostech po celé republice je...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Volejbalisté Karlovarska se chystají na nabuzené Ústí nad Labem

První utkání na palubovce soupeře v před týdnem rozehrané extralize čeká v sobotu volejbalisty Karlovarska. Ve...

Doma jsem tam, kde je má rodina, říká liberecká posila Šafranovič

Narodil se v někdejším Sovětském svazu a po jeho rozpadu emigroval ve dvanácti letech s rodiči z Ukrajiny do Izraele....

První zaváhání Prostějova vyneslo do čela extraligy volejbalistky Brna

Po čtyřech vítězstvích v úvodu extraligy prostějovské volejbalistky poprvé zaváhaly. První porážku jim uštědřil pražský...

Šternberk dál čeká. Volejbalovou bitvu o první vítězství zvládl Přerov

Volejbalistky Šternberka i po pěti kolech v extralize čekají na výhru, v Přerově přišly o body v koncovce druhého setu.

Najdete na iDNES.cz