Nová hala i hráči, cíl volejbalového Karlovarska zůstává

Volejbalisté Karlovarska | foto: Václav Šlauf, MAFRA

24 2015
Extraliga začala. Sobotní premiéra volejbalového Karlovarska před domácím publikem proti ČZU Praha od 18.00 hodin představí fanouškům loni bronzového nováčka nejvyšší soutěže v celé řadě novinek.

Noví hráči, hala i trenérský tandem. Cíle volejbalistů VK ČEZ Karlovarsko však zůstávají stejně vysoké, vždyť už první sezona v nejvyšší soutěži skončila pro Karlovarsko bronzem stejně jako v národním poháru. „Rádi bychom na to letos navázali,“ říká předseda klubu Jakub Novotný.

Díky loňským nákupům hráčů především ze zahraničí Karlovarsko sami jeho soupeři už před začátkem sezony pasovali do role černého koně soutěže, což extraligový nováček začal naplňovat už od samého počátku. Letos se od Karlovarska čeká útok na titul, který už potvrdili také jeho největší konkurenti v Liberci a v Českých Budějovicích.

„Z pohledu klubu jsme ovšem udělali všechno pro to, abychom se na sezonu důkladně připravili. Uvědomujeme si, že to pro nás bude těžší než v předešlé sezoně. Nikdo nás pořádně neznal, teď to bude úplně jiné, všichni se na nás připravují a my budeme muset dokázat, že to loni nebyla náhoda a jsme znovu schopní uhrát, co jsme uhráli,“ říká Novotný.

Proti loňsku se konkurence s příchodem dalších nováčků Kladna či Brna ještě o něco zvýšila, a proto je také těžké odhadnout na začátku sezony jejich sílu. Také proto je šéf volejbalového Karlovarska při vyřčení cílů pro letošní sezonu zdrženlivější. „Po mužstvu i trenérech chceme, aby především oni chtěli vyhrávat. A pokud to tak bude, jsem přesvědčený, že s přípravou, kterou jsme měli a současným kádrem vyhrávat také budou,“ říká.

Příchody, odchody

Oproti jarnímu vyvrcholení uplynulé sezony se soupiska Karlovarska podstatně proměnila. Kádr posílili hráči s reprezentačními zkušenostmi: účastník letošního mistrovství Evropy nahrávač Pavel Bartoš, držitelé extraligového titulu univerzál Michal Kriško a blokař Tomáš Široký, nejlepší hráč loňského ročníku extraligy smečař Donovan Džavoronok, švédský nahrávač Andreas Eriksson a slovinský smečař Jan Planinc.

Z klubu naopak odešli nahrávači Luboš Bartůněk s Ondřejem Kůstem, blokař Michal Koláček, univerzál Matej Mihajlovič a smečaři Andy Rojas a Mathias Loftesnes. „Většinu z nich jsme chtěli v klubu udržet, ale bohužel se nám to nepodařilo. Čeká nás druhá sezona, chtěli jsme kádr konsolidovat. Byli jsme ale limitovaní finančně a někteří hráči se prostě rozhodli jinak, to už tak prostě v profesionálním sportu občas bývá,“ říká ke změnám Jakub Novotný.

„Všichni ale věříme, že všechny budou ku prospěchu týmu,“ dodává trenér Petr Brom. Po jeho boku bude letos nově jako druhý z dvojice trenérů někdejší vítěz Ligy mistrů a asistent reprezentačního kouče Jiří Novák, který se podílel už také na novém formátu letní přípravy.

„Rozhodli jsme se začít o něco později a vynechat obvyklé čtrnáctidenní soustředění někde na horách, jak to dělávají jiné týmy. Pro nás zásadní změnou bylo, že jsme šli hned od prvního dne na míč. Všechno to potřebné posilování a běhání jsme samozřejmě udělali také, a program byl tak díky tomu občas někdy náročnější, všechno jsme ale stihli podle plánu,“ pochvaluje si nováček v realizačním týmu Karlovarska.

Týmu hrálo do karet počasí i nové zázemí haly míčových sportů. Čeho si však Novák považoval nejvíc, byl přístup k přípravě samotných hráčů. „I v těch pro nás náročnějších dnech kluci šlapali a teď určitě sami vidí, že se jim to začíná vracet,“ připomíná Novák poslední turnaj v Odolena Vodě, na kterém Karlovarsko i v konfrontaci s Českými Budějovicemi coby nejúspěšnějším extraligovým klubem posledních let dominovalo.

„Některé turnaje se nám z výsledkového hlediska příliš nepovedly. Byli jsem ve fázi zkoušení, točili jsme sestavu, a tak jsme výsledkům nepřikládali až takový význam. Na posledním turnaji jsme už ale jeli naplno a všechno jsme si vynahradili,“ usmívá se Novák.

Dalším nováčkem v realizačním týmu je čestný předseda klubu Josef Novotný. Někdejší hejtman Karlovarského kraje se stal zároveň trenérem prvoligových juniorů. „Zastávám názor, že čím je v klubu víc zkušených a schopných lidí, tím větší prospěch to má pro celé mužstvo,“ vysvětluje posílení realizačního týmu Novotného syn Jakub.

Na turnaji v Odolena Vodě už mohli trenéři postavit oba navrátilce z nedávného mistrovství Evropy: libera Dana Pfeffera a nahrávače Pavla Bartoše, který je také jednou z letošních velkých posil Karlovarska. „Mistrovství Evropy pro mě byla obrovská zkušenost. Posunulo mě to zase o kousek dál, zahrál jsem si s těmi nejlepšími i proti nim, ať už to byli Bulhaři nebo Němci,“ jmenuje Bartoš utkání, ve kterém nastoupil v základní sestavě českého národního týmu. V Karlových Varech strávil s týmem po svém návratu teprve týden. „Podmínky tady jsou ale naprosto bezproblémové a parta je tady výborná, takže na nic si nemůžu stěžovat,“ usmívá se.

Novým kapitánem týmu je jeden z nováčků Karlovarska pro letošní sezonu Tomáš Široký, který stejnou pozici zastával už v Ostravě. „Jsem tady nový a s prostředím se teprve sžívám, takže role kapitána bude pro mě ze začátku o něco složitější. Tým je ale dobře namixovaný z mladších a zkušenějších hráčů a jako celek má skvělý charakter. Věřím, že to v sezoně taky prokážeme,“ říká.

Benjamínkem týmu je další z nováčků, teprve osmnáctiletý Donovan Džavoronok, který byl i přes svůj věk v uplynulé sezoně vyhlášen za nejlepšího hráče extraligy a sám kouč Brom upozorňoval, že zastávat dokáže na palubovce nejen svůj post smečaře, ale je také univerzálním hráčem. Džavoronok je na střední pedagogické škole v maturitním ročníku a skloubit tak extraligový volejbal se studiem bude pro něj letos ještě o něco složitější. „Zatím to ale zvládám celkem v pohodě. Mám výborného třídního učitele, který mi se vším pomáhá,“ zaculí se nad jménem Víta Maška, který hraje druhou ligu za karlovarské béčko v Sokolově.

V nové hale do pohárové Evropy

Všechny změny na soupisce i v realizačním týmu nejsou ovšem pro extraligový klub tak zásadní, jako je nové sportovní zázemí. Domácím stánkem extraligových volejbalistů se od letošní sezony stává hala míčových sportů u KV Areny s diváckou kapacitou kolem 800 míst. V předchozím působišti v Jízdárenské ulici trápila hráče Karlovarska nedostatečně vytápěná hala pro tréninky i zápasy, která by navíc nesplňovala podmínky pro konání evropského poháru, v němž se Karlovarsko letos představí. „Jsme velmi vděční, že první sezonu v extralize jsme mohli v hale v Jízdárenské odehrát, je to ale stará hala a podmínky tomu odpovídaly. Teď máme nejen novou halu s palubovkou, na které se dá předvádět kvalitní volejbal, ale také vlastní šatnu, kanceláře, prostory pro přípravu i uskladnění materiálu, využívat můžeme skvěle vybavenou posilovnu,“ pochvaluje si manažer klubu Jan Meruna.

Premiéru v Poháru CEV si volejbalisté Karlovarska střihnou 4. listopadu v italské Perugii, domácí odvetu druhé nejprestižnější klubové soutěže si karlovarští příznivci v prostředí nové haly užijí 18. listopadu od 18.00 hodin. Už dnes je o pohárové utkání Karlovarska mezi fanoušky obrovský zájem, a klub tak slíbil navýšit kapacitu navíc o místa k stání. „Za Perugii hraje několik mistrů Evropy. Zahrát si druhou nejvyšší soutěž v Evropě a ještě proti takovému týmu, to je pro nás obrovská výzva a zároveň jedna z nejpodstatnějších událostí sezony, která nám přinese řadu zkušeností,“ říká Jakub Novotný.

Aby se evropské poháry do Karlových Varů vůbec dostaly, už tomu předcházela řada složitých jednání. „Že jsme nakonec byli schopní dát dohromady patřičné finance, za to musíme poděkovat především městu Karlovy Vary, Karlovarskému kraji a společnosti Nemos,“ říká Meruna. Jen letenky za první kolo vyjdou klub na sto tisíc, případný postup by vyšel na dvojnásobek. „Poháry jsme ale hrát chtěli a jsme moc rádi, že se to podařilo. Pro klub to bude velká zkušenost, a pokud bude do budoucna zájem od našich sponzorů a budeme mít tým na odpovídající úrovni, rádi bychom si zahráli i vyšší soutěž,“ slibuje Meruna.

  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Konec dovolených u Mrtvého moře? Závrtů přibývá, turistům hrozí nebezpečí

Mrtvé moře vysychá a­ dává o­ tom svému okolí dost razantně vědět. Zvyšuje se počet míst, kam už lidé nesmějí. Kde byla...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Vary opět vyhrály s nulou na kontě, jako jediný tým z celé extraligy

Výhrou 3:0 (21, 11, 22) nad pražskými Lvy, ve třetím extraligovém kole, zůstali volejbalisté VK ČEZ Karlovarsko v čele...

Olomouc otočila zápas se Šelmami a je novým lídrem extraligy

Šlágr volejbalové extraligy vyhrály obhájkyně titulu z Olomouce a po domácí výhře nad brněnskými Šelmami 3:2 jdou do...

Beerovo pokání: Odcházel jsem jako mistr světa, ale dostal jsem za uši

Odcházel, jak sám říká, trošku jako mistr světa, vrátil se s třemi rakouskými tituly, s dvěma šerpami českého...

Libereckým volejbalistkám start nevyšel, teď hostí mistryně

Tři domácí porážky, dvě vítězství venku, z toho jedno v tie breaku, zisk pěti bodů a aktuálně až sedmé místo v...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz