Jiří Popelka

Jiří Popelka | foto: pro iDNES.cz

Nový souboj o volejbalového předsedu: Pakostu vyzve Popelka

  • 1
Boj o nejvyšší funkci v českém volejbalu prošel několika překotnými změnami. Z původně ohlášené čtveřice kandidátů zůstal ve hře už jen Marek Pakosta, ostatní odstoupili a kandidovat nehodlá ani dosavadní předseda Zdeněk Haník. Dnes však Pakostovi vyrostl nový soupeř: kandidaturu podává bývalý reprezentant Jiří Popelka.

„Rozhodl jsem se kandidovat, protože mám jasnou představu o směru a koncepci českého volejbalu. Tedy vše, co u současného kandidáta postrádám,“ uvedl 39letý Jiří Popelka v tiskové zprávě. „Mám jasnou vizi, jak celému českému volejbalu pomoci a sjednotit ho.“

Do boje o předsednické křeslo se původně hlásili čtyři zájemci. Poslanec Josef Novotný, bývalý reprezentant Marek Pakosta, šéf hospodářské komise volejbalového svazu Zdeněk Meitner a bývalý místopředseda Čs. volejbalové federace Jiří Gottwald. Během předvolebních vyjednávání Pakostu podpořil dosluhující předseda Haník, a naopak ve prospěch Novotného odstoupili Meitner s Gottwaldem. Tento týden se však dostal Novotný do problémů s policií, která požádala Sněmovnu o jeho vydání ke stíhání v souvislosti s kauzou ROP Severozápad (více zde) a kandidaturu stáhl.

„V tuto chvíli je Pakosta jediným kandidátem,“ řekl ve čtvrtek po poledni Ivo Iro, generální sekretář ČVS. „Ale teoreticky je možné, aby ještě dorazila další kandidátka,“ dodal.

Tohoto prostoru využil Popelka. Bývalý volejbalový světoběžník působil v Belgii, Francii, Německu, Itálii, Polsku, Rusku, Kataru, Spojených arabských emirátech, Turecku a Argentině. Po ukončení kariéry pracoval pro ČVS, naposledy jako koordinátora seniorských reprezentací a nedávno byl zvolen předsedou jihočeského regionálního svazu.

Ve volbách, které proběhnou už příští sobotu 13. května, budou proti sobě stát dva úspěšní hráči nedávné minulosti, bývalí reprezentační spoluhráči. Pakosta měří 202 centimetrů, Popelka dokonce 204.

Volejbalovým svazem otřásl skandál se zpronevěrou 20 milionů korun, které utratil na hazardu závislý účetní. Oba uchazeči se tak logicky shodnou na kritice stávajících poměrů. „Sledoval jsem všechny ty finanční průšvihy. Stávající vedení postrádá sebereflexi a nebylo schopno reakce. To urychlilo moje rozhodování,“ řekl Pakosta v rozhovoru, který na iDNES.cz vyšel ještě předtím, než bývalý olympionik získal podporu Zdeňka Haníka (celý rozhovor zde).

Popelka hovoří podobně: „Došel jsem k závěru, že svaz neplní účel daný stanovami a nenaplňuje strategické cíle z koncepce ministerstva školství na roky 2016 - 2025.“