Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Hrazdira: Vídeň je hezká, ale docela drahá

31 2007
Jihlava - Tři roky bavil při extraligových soubojích fanoušky v dresu JMP Brno. Před letošní sezonou se ale dvaadvacetiletý smečař Michal Hrazdira vydal do zahraničí. Původní verze zněla, že odchází do italského Trevisa do Serie A, které ho mělo poslat na zkušenou do předního rakouského celku HotVolley Vídeň.

Jenže nakonec to dopadlo tak, že podepsal v hlavním městě Rakouska jednoletou smlouvu, hraje Ligu mistrů a přemýšlí, kam by se po sezoně dále posunul.

"Pokud to bude možné, rád bych po sezoně změnil prostředí. A chci se teď učit i italsky, protože doufám, že se podívám právě tam," nespouští jihlavský rodák z očí vysněné angažmá v nejlepší soutěži světa.

Postupem času totiž není všechno tak, jak by si představoval. "Začínám být nespokojený s tréninky. V Brně se trénovalo líp. Trenér je dělá jednotvárné. Dopoledne se střídá podání a příjem s posilovnou a odpoledne jsou všechny tréninky stejné. Smečujeme na bezblok a pak hrajeme šest proti šesti. Základní šestka proti náhradníkům. Přestává mě to bavit," krčí rameny borec, jenž si i po přestupu ponechal na dresu oblíbenou jedničku.

Ale argentinský kouč Claudio Cuello přišel do Vídně už v průběhu minulé sezony, takže se možná dalo čekat, jak to bude v klubu vypadat.
Cuello nahradil Martina Kopa, který je teď u mládeže. Manažer Kleinmann ho po dvou prohraných zápasech vyhodil a vzal Cuella . Nevím, čím to, ale asi ho má rád, což se v klubu nestávalo. Trenéři tu měli krátkou životnost. A Cuello má najednou pětiletou smlouvu.

Kromě trenéra je ještě jiný důvod, proč byste chtěl z Vídně?
Důležitý faktor je i podlaha v hale, protože mi nedělá dobře. Tělo volejbalisty není stavěné, aby skákalo celý rok na betoně. Je to hrozně tvrdé. Trpí klouby, hlavně kolena.

S těmi jste měl dost problémů...
Loni jsem je celkem stabilizoval a držela. Ale letos už je cítím po dvou měsících, skutečně bolí. Po derby s Innsbruckem se mi ještě zablokovala záda, to jsem ani nedohrál. Trápí mě pořád, ale snad se přes Vánoce umoudří a bude to lepší. Zdraví je pro mě jeden z klíčových faktorů, a další rok bych proto ve Vídni strávit nechtěl.

Už máte náznaky dalšího angažmá?
Nevím, jaký je teď zájem od Trevisa. Ale už bych se do toho nehnal. Pro mě je momentálně lepší, že mi skončí smlouva a moje cena bude vyšší a můžu si vybírat. Daří se mi, v Lize mistrů jsem zahrál dobré zápasy. V Piacenze mi vyšel zápas, něco říkal manažer, tak doufám, že se někde uchytím.

Michal Hrazdira
- smečař HotVolley Vídeň
- Narodil se 21. října 1985 v Jihlavě, hrát začínal ve Velkém Meziříčí, kde ho připravoval pro nejvyšší volejbalovou úroveň Petr Juda, pod jehož vedením byl i kapitánem juniorské reprezentace.
- V roce 2003 přešel do JMP Brno, s nímž odehrál tři extraligové sezony, od letošní sezony působí v celku rakouského mistra HotVolley Vídeň, v jehož dresu letos hraje poprvé Ligu mistrů.
- Domluví se německy a anglicky a chystá se učit italsky, aby měl snazší přechod do vysněné soutěže.

Cítíte herní vzestup, který by takový přestup podložil?
Myslím, že jsem šel hodně nahoru. Je to možná tím, že víc skáču, cítím se hodně vysoko. Možná je to dané tím, že univerzál nehraje vysoké bodové balony a ani neskáče servis. Takže tahle práce zbývá na smečaře a myslím, že se nám to daří. Nemůžu si ani stěžovat, že bych měl málo balonů. Navíc trenér se aspoň věnuje i individuálním činnostem a jeho rady mi hodně pomohly. Jak jsem se loni necítil na příjmu, tak teď s ním nemám problémy.

Spoléhá na vás i nahrávač?
Věří mi, protože mu uhrávám i těžké balony, nedělám chyby.

Poprvé v životě hrajete Ligu mistrů. Jaká je?
Liga mistrů je pro hráče zážitek, už jen kvůli názvu. První zápas jsem byl nervózní, hrozně jsem se těšil, byla to paráda. Docela nám to s Izmirem vyšlo, sice jsme prohráli 2:3, ale mohli jsme vyhrát. Rozhodčí tam udělal chybu v tie-breaku. Za stavu 11:11 pískl čistý balon pro ně a už jsme se z toho nezvedli.

Vídeň honí čtyři zajíce – Ligu mistrů, Středoevropskou ligu, domácí ligu a pohár. Jak to zvládáte?
Z poháru už jsme venku. Tam nesmí hrát cizinci, což je asi dobrý nápad, ale my máme jen tři Rakušáky, takže úspěch se asi moc zaručit nedal. Středoevropská liga je pro mě trochu zklamáním. Tam jsou čtyři dobří soupeři – tři z Rakouska a slovinský Bled. Ostatní nevím, jestli by si zahráli v české extralize. Třeba Nové Mesto nad Váhom, VKP Bratislava, Maribor... A chorvatské týmy jsou vyloženě slabé, hrají tam kluci kolem osmnácti let.

A v rakouské lize jste nasazeni až do čtvrtfinále. To je tak slabá soutěž?
Abych pravdu řekl, tak jo. Viděl jsem pár zápasů a je to špatné. Možná je to něco podobného jak naše první liga. Cizinci tam jsou, ale kvalita chybí.

Jak to vypadá u vás v kabině, kde je to mezinárodní mix? Navíc tam jsou dva Slováci a český masér...
...no ten je dokonce z Brna z Komína. A vztahy jsou super. Co říkali kluci, třeba Slovák Branko Pistovič, který působil v Itálii, tak takovou partu nezažil. Je to dobře zorganizované. Když třeba někdo přijde pozdě, tak provinilec donese paletu 24 piv a to se vypije po sauně nebo se někde posedí. A to dělá partu daleko lepší.

Všichni cizinci bydlí na jednom hotelu. To má určitě také své výhody?
Hotel je dobrá věc, protože se kolikrát sejdeme na jednom pokoji a tam uděláme posezení. Parta se tam hodně utuží.

Kterým jazykem se dorozumíváte?
Vládne tam angličtina. Já se snažím aplikovat němčinu s Rakušákama, i když s některými to není lehké. Sám se učím víceméně každý den a pak se to s nimi snažím konzultovat. Ale někomu je těžké rozumět. Když poslouchám zprávy, je to v pohodě, ale pak přijdu mezi ně a mluví přízvukem nebo nějakým nářečím a vůbec se nechytám. A ještě když použijí nějaké slovíčko s jeho pátým významem... (smích) Ale všichni až na maséra umí anglicky.

Jak bez angličtiny přežívá?
Masér je srandovní. S každým se domluví, ale česky. S Maďarem, s Rumunem, se všemi. I rukama a je to sranda to někdy poslouchat.

Jak vypadá váš běžný den ve Vídni?
Vstanu, nasnídám se, naučím se něco, přečtu si třeba pár slovíček a pak jdu na trénink. Po něm máme společný oběd. Pak přijdu domů, zase se něco naučím, vyspím se, pak se třeba podívám na nějaký film a zase jdu na trénink. A někdy něco děláme spolu s Brankem Pistovičem, což je nejlepší kamarád. Nebo se všemi spoluhráči na hotelu.

Vídeň je velkoměsto. Jak se v něm žije?
Vídeň je hezké město a Rakušáci jsou trochu jiný národ. Branko tam jednou zapomněl telefon za dvacet tisíc a říkal, kdyby byl na Slovensku, tak to ani nezkouší. Ale říká mi, pojď, zajedem zpátky. V posilovně je bar a vrchní mu ho vzala, schovala u sebe a vrátila mu ho. Je to tam klidnější. Líbí se mi tam, snad jen ceny jsou vysoké. Hlavně služby. Holič tam stojí dvacet eur.

Stihl jste si projít proslulé předvánoční trhy?
Byl jsem tam asi třikrát. Je tam tradiční punč a já ho pil poprvé. Chutná to jak víno a rum a možná ještě něco a prodávají to tam na každém rohu.

Vídeň by vás mohla pošoupnout i do reprezentace. Vy jste se jí však letos jen mihl před olympijskou kvalifikací.
Pro mě je reprezentace velká bolest. Na zápas s VKP Bratislava se byl podívat trenér Haník a nastínil mi moji situaci. Ale nevím, z čeho ji odvodil. Protože se mi daří. Dobře přihrávám, což je jeho základní podmínka. Na útoku se pohybuju v číslech, která jsem loni neměl ani náhodou. Ani nekazím, což byla jeho další připomínka. Ale řekl mi, že se mnou nepočítá, že má pět jiných hráčů. Přesto chtěl, abych na sraz přijel. Hned večer po zápase jsem sedl do auta a do Nymburka přijel ve tři ráno. Absolvoval jsem jeden trénink podání a příjmu a víc nic. Do hry mě vůbec nepustil.

To asi nebylo jednoduché překousnout?
Bylo to pro mě těžké období. Dva týdny jsem z toho byl docela rozhozený a ještě mi do toho začala ta záda. Zkoušel jsem ho přesvědčit, ale on nechtěl být přesvědčen. Nedal mi šanci ukázat, že něco umím. A to mě zklamalo. Kdyby mi řekl, ať nejezdím, že se mnou nepočítá, bylo by to pro mě lepší. Sice mi řekl, že moc šancí nemám, ale netušil jsem, že nemám žádnou.

Přes svátky jste si mohl trochu odpočinout a podívat se domů. Viděl jste se i s bývalými spoluhráči z Brna?
Jedu za nima do Zlína na pohár mezi svátky, což se hodí, protože odtud je přítelkyně. (Rozhovor vznikal 25. prosince – pozn. red.) Předpokládám, že tam budou spát, tak doufám, že si tam chvíli popovídáme. Jinak používáme skype a v kontaktu jsem v podstatě se všemi. Pro mě to byla hezká léta v Brně.

Michal Hrazdira

  • Nejčtenější

Sparta - Plzeň 1:2, vítězové na jaře nezaváhali, domácí snížili pozdě

Sparťanským fotbalistům se první zápas po obnovení sezony nepovedl. Ve šlágru 25. kola doma podlehli Plzni 1:2. Spíš...

Jágr přemýšlí o budoucnosti. Půjde s Třincem po prvním titulu?

Pár dní před vypuknutím pandemie koronaviru jeho Kladno sestoupilo z hokejové extraligy, přesto by se v ní mohl během...

HOKEJ U LEDU: Poslouchal jsem kydy, Říha si dělal PR, tvrdí upřímný Jandač

Premium V roce 2010 byl jako asistent u posledního zlata české hokejové reprezentace. Když ji Josef Jandač o šest let později...

Plzeň uspěla na Spartě a dál tlačí na Slavii. Liga se vrátila, chyběly góly

Tři z osmi zápasů prvního kompletního kola po koronavirové přestávce skončily bez gólů a v dalších třech padl vždy jen...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sázkařský gang znovu v akci? Na dvou zápasech ulpělo podezření

Jen nenapravitelný snílek by čekal, že dlouhá pauza zbaví fotbal nákazy sázkařskými gangy, které ovlivňují výsledky....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Láká mě, že klub chce hrát o nejvyšší příčky, říká nový beskydský trenér

Je ústecký patriot. Srdcař. Přesto se trenér Jakub Salon po pěti letech v Ústí nad Labem rozhodl změnit klub. Od příští...

Šelmy nevyužily právo na Ligu mistryň, zastoupit je chce Olomouc

Volejbalové Šelmy Brno podle očekávání nevyužily právo startovat v Lize mistryň, nejlepší evropskou soutěž chce hrát...

Volejbalisté Zlína skládají těžce kádr, veteráni jsou v nejistotě

Oba patří mezi nejzkušenější hráče mužstva, v extralize odehráli stovky zápasů. Jestli budou smečař Jiří Vašíček a...

Volejbalistka Havlíčková je po 12 letech zpátky v Olympu

Volejbalová univerzálka Aneta Kocmanová Havlíčková se po dvanácti letech v zahraničí vrací do nejvyšší české soutěže....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz