Český souboj v Itálii vyhrál Rak

Řím, Paříž - V souboji českých blokařů v italské volejbalové lize byl spokojenější Michal Rak, jehož Trentino porazilo Perugii s Martinem Léblem 3:0. Vítězové jsou suverénně první, Léblův tým zůstal šestý a stále bojuje o účast v play-off. Ve finále Francouzského poháru vyhrála Paříž nad Sete vedeným českým koučem Smolkou 3:1.

Ze zisku Francouzského poháru se raduje i dvojice českých smečařů Ivo Dubš a Jiří Novák. Pařížský tým, od kterého byl nedávno odvolán trenér Pavel Třešňák, si vítězstvím zajistil účast v příštím ročníku Ligy mistrů.

Na závěrečném turnaji v Mont de Marsan se Pařížané nejvíc nadřeli v pátečním semifinále s Tourcoingem, kde dvakrát prohrávali a postup si zajistili až v pátém setu. Oba soupeři uhráli stejný počet míčů, Paříž si je však lépe rozdělila do jednotlivých setů, které skončily 22:25, 25:23, 22:25, 28:26, 15:13.

Předtím ve středečním čtvrtfinále porazili pozdější šampioni Poitiers hladce 3:0.

Arago Sete, které má na lavičce českého trenéra Josefa Smolku a v sestavě Lubomíra Staňka s Petrem Konečným, prošlo do finále snadněji. S druholigovým Asnieres neztratilo ani set, a v semifinále vyhrálo Montpellierem 3:1.

V rozhodujícím utkání v sobotu večer Sete dokázal hrát s Paříží rovnocennou partii jen v prvních dvou setech, pak utkání ztratilo.

Výsledky Francouzského poháru
Čtvrtfinále: Asnieres - Sete 0:3, Ajaccio - Montpellier 1:3, Poitiers - Paříž 0:3, St. Quentin - Tourcoing 0:3. Páteční semifinále: Sete - Montpellier, Paříž - Tourcoing.

Semifinále: Sete - Montpellier 3:1 (19, 18, -18, 22), Paříž - Tourcoing 3:2 (-22, 23, -22, 26, 13).

Finále: Paříž - Sete 3:1 (21, -19, 18, 17).

Rak hvězdou zápasu
V Itálii se potkali jediní dva čeští volejbalisté, kteří v elitní Serii A1 působí. Úspěšnější byl Michal Rak, který ziskem 14 bodů přispěl k vítězství Trentina nad Perugií 3:0 a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Martin Lébl pomohl Perugii k zisku devíti bodů.

Jeho tým dokázal zdramatizovat závěr prvního setu, který skončil až po 28 minutách výhrou Trentina 30:28. Další sety už byly pro lídra soutěže snadnější, a po hodině a patnácti minutách si čeští blokaři podávali pod sítí ruce.

Trentino si upevnilo pozici na prvním místě, ze kterého jej tři kola před koncem základní části soutěže těžko někdo sesadí. Perugia je na šestém místě a postup do play-off zatím nemá stoprocentně jistý. Na devátou příčku má čtyřbodový náskok.

Výsledky italské ligy
23. kolo:
Piacenza - Modena 3:0 (22, 15, 21), Trentino - Perugia 3:0 (28, 20, 23), Padova - Cuneo 0:3 (-24, -23, -20), Parma - Latina 0:3 (-18, -19, -15), Montichiari - Treviso 0:3 (-22, -20, -23), Macerata - Ferrara 3:1 (-21, 22, 20, 22), Del Colle - Trieste 3:1 (19, 17, -21, 17).

ITALSKÁ LIGA: Los, výsledky a tabulka