Sobota 7. prosince 2019, svátek má Ambrož, Benjamin
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Vaidišová: Krásná milionářka ze 2. A

3 2005
Praha - Za několik let by mohla být nejlepší tenistkou světa. Vůbec netají, že je to její cíl. "Se sebevědomím se musíte narodit," říká Nicole Vaidišová, šestnáctiletá studentka zvyklá na život mezi boháči. Bydlí na Floridě, hraje po celém světě, ale školní vysvědčení dostává v Praze.

Muži v kavárně se otáčeli za krásnou dívkou, málokdo však tušil, že právě vešla nejmladší česká milionářka. V bílém kožíšku a vysokých hnědých kozačkách vyzařovala sebevědomí. Odpovídala krátce, teprve postupem času se uvolnila. Její maminka Riana usedla naproti, četla si noviny, jen občas zpozorněla, co dcera při rozhovoru říká.

V šestnácti letech vydělala dlouhonohá Nicole Vaidišová tenisem dvanáct milionů korun, další získala za reklamu. Předpovídají jí, že jednou bude nejlepší na světě.

Od dětství žije a trénuje na Floridě. "Často si při té dennodenní tenisové dřině připadám sama," říká.

Mladá, krásná, bohatá, měří 183 centimetrů, je dokonalým prototypem úspěšné tenistky 21. století. Na dvorcích se stala sportovním sexysymbolem, fanoušci ji zvolili třetí nejkrásnější ženou bílého sportu.

Když hrála v Americe, neznámý mladík si donesl na tribunu transparent s nápisem ze stříbrných třpytek: "Nicole, mně je taky šestnáct."

Pak ho otočil a objevilo se jeho telefonní číslo. "Při střídání stran jsem mu z legrace zavolala. Byl celý zmatený, těžko ze sebe dostával slova," vzpomíná Vaidišová.

A vy pořád hledáte přítele? Nebo už někoho máte?
Bez komentáře. O tom se stále bavit nechci. (Maminka pohlédne od novin na dceru a pokývá hlavou.)

Dejte aspoň fanouškům zprávu, jestli se mají snažit.
Ale jo, to můžou vždycky. (směje se) Dopisů od nich dostávám spoustu.

Zaujal vás některý?
Bývá legrační, když píše šedesátiletý dědeček, jak sleduje mou kariéru. A jednou jsem dostala i celý sešit básniček. Byly asi opsané z nějaké knížky.

Šestnáct let Nicole Vaidišové

Narodila se v Německu, žije v Americe, hraje za Česko. Vlastním otcem Nicole Vaidišové je herec Josef Vaidiš, který hrál například ve Feničově filmu Džusový román a později emigroval do Německa. Matkou tenistky je Riana Vacková, bývalá cvičitelka aerobiku a sestra někdejšího tenisového reprezentanta Daniela Vacka.
Vaidišová se narodila 23. dubna 1989 v Norimberku a pak v Německu navštěvovala ještě první třídu. Rodiče se rozvedli. Vaidišová s matkou zamířily do Prahy, kde se stal jejím trenérem a brzy i nevlastním otcem Aleš Kodat.
Když bylo tenistce deset let, opět měnila bydliště. Tentokrát se stěhovala do floridského Bradentonu, kde začala trénovat ve slavné akademii. S rodiči i dvěma mladšími bratry zde žije dodnes.
Střední školu však studuje v Česku, na pražské obchodní akademii má individuální plán.

Spolužáci ve škole vám básničky nepíšou?
Vždyť je ani neznám. Vím jen, že na obchodní akademii patřím do druhé A. Studuju dálkově, materiály mi posílají mailem. Do Česka jezdím pouze dvakrát do roka na zkoušky.

Nepřipadáte si ochuzená? Jednou byste třeba ráda vzpomínala na školní lásky a kamarády.
Mně to nevadí. Mám jiné kamarády, z dětství. Když jsem v Praze, stejně nemám čas, abych trajdala po městě.

Nejslavnější tenistka současnosti Maria Šarapovová prohlásila, že díky tenisu předčasně dospěla. Připadáte si také tak?
Chci být nejlepší tenistka světa, a tak musím být na jiné úrovni než normální šestnáctky. Je to zvláštní, ale nemám se s holkama v mém věku moc o čem bavit.

Proč? Nudí vás holčičí diskuse o diskotékách?
Nenudí, ale je to pro mě nezvyk. Vždycky jsem byla zvyklá spíš na starší lidi kolem sebe.

Přitom jste ve věku, kdy dívky prožívají pubertu. Zvládáte ji?
Nejsem tak hroznej puberťák, že jo, mami? Jo, jsem dobrej puberťák. Jen před zkouškou ve škole bývám vynervovaná. Nespím, nemluvím. (Maminka dodává: Nebo nepříjemně mluví.) Jasně, pořád jí říkám: Já to neudělám, nic neumím.

Ve druhém ročníku obchodní akademie jste teď dělala sedm zkoušek za čtyři dny. Jak jste dopadla?
Dobře. Všechno splněno: tři jedničky, čtyři dvojky.

To je špatné, ne? Jste perfekcionistka, na kurtech pokaždé chcete být nejlepší.
Vám se ty známky nezdají? Na střední školu jsou dost dobré.

Odměnila jste se za ně?
To ne. Byla to přece moje povinnost.

Taháky jste nepotřebovala?
Na co? Neměla bych s nimi šanci, když učitelka sedí vedle mě. Na základce jsem rozevírala učebnice pod stolem, jenže to už nejde.

Nejsou na vás učitelé alespoň mírnější, protože jste "ta slavná tenistka"?
Že bych přišla, řekla "Já jsem Vaidišová" a dostala vysvědčení? Hm, tak tohle nefunguje. Řeknou, že mi fandí, a začnou zkoušet! Teprve když mi dají známku, požádají o autogram. Podepisovala jsem se matikářům i němčinářce. A fotila se s učitelským sborem.

Západní Florida, to je vesnice

Poznávají vás lidé v Praze na ulici? Přece jen, v Česku jste zatím moc utkání neodehrála a velké turnaje jsou k vidění jen na kabelových nebo satelitních televizích.
Však mě také skoro nikdo nepoznal. I když je fakt, že jsem většinou chodila jen do školy, zacvičit si na Spartu a domů.

V Americe si vás všímají víc?
Neřekla bych. Mám výhodu, že žijeme v Bradentonu na Floridě. Tam ani Šarapovovou nikdo nepozná. Bydlí tam samí staří lidé, kterým je snad devadesát let. Leží na pláži a o tenis se nezajímají. Když vás jeden den vidí v televizi, do rána to zapomenou. Na východním pobřeží Floridy, kde žije třeba Jana Novotná, je docela živo. Ale o tom si u nás na západě můžeme nechat jen zdát. Bradenton je taková vesnice.

Co se tam dá dělat?
Nic, jen hrát tenis. Na ten máme výborné podmínky. Občas taky zajdu do kina, na pláž. Ale nejsou tam žádné velké mejdany ani módní přehlídky.

Už chápeme, proč máte čas na čtení pětisetstránkových bichlí. V létě jste vyprávěla, jak jste zvládla Vzkříšení od Tolstého. Co to bylo teď?
Povinná četba do školy: Tyl, Babička od Němcové nebo Máchův Máj. Byl pozdní večer, lásky čas... No, začátek bych zvládla, dál to radši zkoušet nebudeme. Ale literatura i historie mě baví.

Jste školačka a zároveň milionářka. Připadá vám, že tenisté vydělávají přemrštěné peníze?
V porovnání s čím?

S tím, v jakých podmínkách lidé jinde žijí.
To nejde srovnávat. Tenis je nejsledovanější ženský sport vůbec, stadiony jsou plné. Myslím, že ty peníze odpovídají.

Prozraďte, kolik jich teď máte s sebou v peněžence?
Žádné, jen kreditku.

Spočítala jste si, jak bohatá jste po letošní sezoně?
O to se starají rodiče a manažer. Když vyhraju turnaj, vidím na šeku, kolik peněz dostanu. Ale rozhodně si to nesčítám. Rozhazovačná nejsem - tedy s výjimkou závislosti na kabelkách. Jinak si šetřím na důchod. Ne, to si dělám legraci.

Co je v Česku nového, vím z internetu
V Česku trávíte zhruba jen měsíc v roce. Tušíte, co se v zemi děje?
Jo, jsem v obraze, sleduju internet. Když jsem na jaře klikla na české stránky, hned se tam objevila SuperStar. Teď zase VyVolení a Big Brother. Zato politika mi moc neříká.

Víte, kolik je v Česku průměrná mzda?
Ne. Určitě bych řekla něco hloupého.

A kolik tady stojí chleba?
To zas jo! Nemyslím si, že stojí tisícovku. Chodím normálně nakupovat.

Co vám říkají české dějiny? Zkuste vyjmenovat pět prezidentů.
Masaryk, Beneš, Havel, Gottwald, Klaus. Nedělejte ze mě hloupou holku.

To nechceme. Ale vaše vrstevnice v reality show VyVolení znaly jen jednoho.
Aha. Víte, já tyhle soutěže v televizi nesleduju, nezajímají mě. V Americe běží už šestá řada Big Brothera. Ale ani tam se na to nedívám.

Takže nevíte, co je fičák?
Když někde hodně fičí?

To je módní slovo, které pochází z české reality show. Znamená něco jako bomba, nářez.
A kdo ho používá?

Teď už skoro všichni. Řekli by, že vaše poslední sezona byl fičák.
(rozesměje se) Splnila jsem si cíl, jsem patnáctá na světě. Ale nemůžu si jít sednout na pláž a přesvědčovat se, jak úžasnou sezonu mám za sebou. Tím to nekončí, pořád se chci zlepšovat.

Jak vycházíte s ostatními tenistkami? Není problém najít společné téma?
Jak s kým. Se Šarapovovou na kafe nechodím, každá máme své kamarádky, maximálně se pozdravíme. Zato s Bárou Strýcovou (další česká hráčka) často zajdeme na večeři. I ostatní holky jsou O. K. Hlášky, že se v šatně vraždíme pohledy, jsou zbytečně nafouklé. Je tam jen pár hráček, které nejsou milé ani sympatické. Nechci je jmenovat. Když zaslechnu, že mě někdo pomlouval, jde mi to jedním uchem dovnitř, druhým ven.

O čem se bavíte s těmi, co jsou vám bližší?
O všem možném. Třeba rozebíráme kluky - tenisty.

Kdo ze dvou nejlepších je váš typ: Švýcar Federer, který působí jako gentleman, nebo mladý showman Španěl Nadal?
Tenisově samozřejmě Federer. Je první na světě, od června prohrál jediný zápas. Také jako chlap je mi sympatičtější, má osobní kouzlo. Ale nikdy jsme spolu nemluvili.

Kde byste chtěla být za deset let? Doma s dětmi?
Za deset let? To plánuju pořád hrát. Maximálně budu mít doma manžela. No, spíš ne. Já se vdám, až ucítím, že to chci. Ale o chlapech se už nebavme.

Na ženském tenisovém okruhu nejsou ničím neobvyklým lesbické vztahy mezi hráčkami. Maminka bývalé světové jedničky Martiny Hingisové proto kdysi hlídala dceru i u sprchy v šatně. Jak je to s vámi?
Samozřejmě, že o lesbičkách vím. Jejich vztahy mi nevadí, jsou to normální lidé. Na mě nikdo nic nezkoušel.

V New Yorku jsem se po porážce rozbrečela

Stále častěji se na turnajích prosazují hráčky s postavami kulturistek. Chtěla byste mít mohutné vypracované svaly, například po vzoru slavné Francouzky Pierceové?
Já bych radši zůstala normální. Dvakrát týdně chodím do posilovny, ale kdovíjaká kila tam nevzpírám. Zatím se na kurtu zlepšuju i bez obřích svalů.

Opačným extrémem je tenisová kráska Anna Kurnikovová. Nikdy nevyhrála žádný turnaj, přesto dobyla reklamní trhy a zářila na módních molech. Vás by taková kariéra nelákala?
Tak předně: Anna byla i pátá na světě a v semifinále Wimbledonu, kdysi hrála dobře. Její cesta mě ale neláká. Ani na předváděcí molo si nevěřím. Nevážím deset kilo jako většina modelek. Zatím jsem jen pózovala fotografům v ateliéru pro americký časopis Vogue. Byla to dřina, měla jsem tehdy patnáct centimetrů vysoké boty, do kterých jsem se nemohla vejít. Já mám totiž nohy jedenáctky, tak velké boty tam vůbec neměli.

A co film? V dětství jste chodila do divadelního kroužku. Jaká role by vás potěšila nyní?
Rozhodně nestojím o žádnou drsárnu. Nějakou princeznu bych zkusila: Popelku, Sněhurku, princeznu ze mlejna. Nebo Julii od Shakespeara, i když ta moc vesele neskončí.

Hrají tenistky někdy divadlo během zápasu?
Určitě tam pár hereček je. Dělají ty své tyátry, předstírají zranění, chodí na záchod, aby si oddychly.

Vy ne?
Já se naposledy nechala na kurtu ošetřit asi před šesti lety a na záchod při zápase jdu tak jednou za rok.

Ovšem hlasité hekání při úderu vám není cizí. Poslední dobou to zlobí diváky čím dál víc. Třeba Šarapovovou kvůli němu kdekdo nenávidí.
Občas si trochu heknu, ale nepřeháním to. Vychází to ze mě samo. Zato jiné hráčky vydávají takový zvuk, až se vám zdá, že je na hřišti vraždí. Šarapovová je někdy slyšet i o pět kurtů dál.

Dělají to schválně? Aby vyvedly soupeřky z míry?
Myslím si, že ne. Mně to nevadí. Jakmile se ponořím do hry, zvyknu si na ten jejich křik, nevnímám ho a neřeším.

Celý zápas máte v hlavě jen tenis? Nestává se, že si najednou pomyslíte: Dneska bych mohla dočíst tu hezkou knížku?
Hrajeme dlouhý zápas, sedím na střídačce a pozoruju diváky v hledišti. A najednou mě napadne: Proč má támhleten pán na sobě tu květovanou košili? To se mi občas stává.

Mnohokrát jste řekla, že jednou chcete být světovou jedničkou. Vaše vysoké sebevědomí někdy Češi nechápou. Kde jste k němu přišla?
No, musíte se s ním už narodit. Děkuju, mami. (otáčí se k mamince)

V dětství jste prý nesnášela porážku v čemkoliv...
... jo, když jsem prohrála piškvorky nebo člověče, nezlob se, hned jsem házela kostičkama a trhala papíry. Ostatní se radši klidili pryč a nikdo se mnou nechtěl hrát. I prohru na kurtu jsem obrečela. Teď už nejsem dítě, zvládám to líp.

Kdy naposledy jste kvůli tenisu plakala?
V New Yorku. V září na turnaji US Open, po těsné porážce s Ruskou Petrovovou. Ten zápas mě moc mrzel. Táta na mě potom radši vůbec nemluvil a maminka jen trošku. Naštěstí mě po chvíli ten brek přešel.

A kdy jste byla v životě nejšťastnější? Také při tenise?
Já jsem vlastně šťastná pořád. Naposledy, když jsem dodělala ty zkoušky.

Nicole Vaidišová v utkání s Číňankou Ťie Čeng.

Česká tenistka Nicole Vaidišová v osmifinále US Open 2005 proti Rusce Naděždě Petrovové.

Česká tenistka Nicole Vaidišová porazila ve 2. kole turnaje v Soulu Akiko Morigamiovou z Japonska.

Nicole Vaidišová porazila ve finále turnaje v Soulu Jelenu Jankovičovou ze Srbska 7:5, 6:3.

Česká tenistka Nicole Vaidišová.

Nicole Vaidišová ve vítězném semifinále s Marii Kirilenkovou.

Nicole Vaidišová rozdává autogramy japonským fanouškům.

Nicole Vaidišová (vlevo) s trofejí za vítězství v Tokiu. Vedle ní poražená Francouzka Golovinová.

Česká tenistka Nicole Vaidišová porazila v semifinále turnaje WTA v Bangkoku argentinskou soupeřku Giselu Dulkovou 3:6, 6:0, 7:6 a potřetí za sebou si zahraje finále.

Česká tenistka Nicole Vaidišová porazila v semifinále turnaje WTA v Bangkoku argentinskou soupeřku Giselu Dulkovou 3:6, 6:0, 7:6 a potřetí za sebou si zahraje finále.

Nicole Vaidišová vyhrála turnaj v Bangkoku a převzala trofej pro vítězku.

Nicole Vaidišová

Nicole Vaidišová

Nicole Vaidišová

Česká tenistka Nicole Vaidišová porazila 2. listopadu ve druhém kole na turnaji ve Filadelfii svou krajanku Kláru Koukalovou po setech 4:6, 6:1, 6:4.

Tenistka Nicole Vaidišová při on-line rozhovoru v redakci iDNES.

Česká tenistka Nicole Vaidišová. Nebo modelka?

Nicole Vaidišová.

Tenistka Nicole Vaidišová.

Česká tenistka Nicole Vaidišová trochu jinak...

Netradiční podoba české tenistky Nicole Vaidišové.

Nicole Vaidišová.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)
  • Nejčtenější

PROGRAM: Přehled závodů biatlonové sezony 2019/2020

V sobotu 30. listopadu startuje ve švédském Östersundu biatlonová sezona 2019/2020 a o čtyři měsíce později v norském...

Senzace v Lake Louise. Ledecká při prvním startu v sezoně ovládla sjezd

Famózní vstup do sezony! Ester Ledecká hned svůj první start v nové zimě přetavila v nečekané vítězství ve sjezdu v...

Málem jsme obě umřely, říká Davidová o bláznivé jízdě s Puskarčíkovou

To byl ale start do sezony! „Určitě nad očekávání,“ radovala se biatlonistka Markéta Davidová po sprintu v Östersundu....

Fotbalisté jdou zase proti Anglii, na Euru se utkají i s Chorvatskem

Dva zápasy v Glasgow, jeden v londýnském Wembley. Jeden soupeř Anglie ve Wembley, druhý Chorvatsko v Glasgow a třetí...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bývalý fotbalista Kolář: Mluvit o smrti by společnosti jedině prospělo

Před Vánoci to bude přesně pět let, co Daniel Kolář, nyní manažer mládeže ve fotbalové Viktorii Plzeň, přišel o...

Premium

Sprcha pro osm lidí: jak to vypadalo na Epsteinově ranči na dělání dětí

Kdyby zdi mohly mluvit. Přinášíme exkluzivně snímky přepychového ranče, kam americký finančník Jeffrey Epstein svážel...

Premium

Je sexting nevinná hra nebo nevěra? Pánové jsou tolerantnější než dámy

Generace našich rodičů tohle řešit nemusela. Měli poměrně jasno a věděli, co je a není zahýbání. Moderní technologie...

Premium

Den, kdy přepadli Mekku. V roce 1979 se zrodil moderní islámský středověk

Před 40 lety se stalo „11. září“ islámu. Aby saúdský král mohl pobít ozbrojence okupující posvátnou mešitu v Mekce,...

  • Další z rubriky

Španělsko jásá, na domácích kurtech slaví triumf v novém Davis Cupu

Španělští tenisté získali šestý daviscupový titul. V domácím prostředí v Madridu se nejlépe vypořádali s novým formátem...

Bojovnice Wozniacká ukončí kariéru. Loučit se bude na Australian Open

Bývalá světová jednička Caroline Wozniacká ukončí na začátku příštího roku tenisovou kariéru. Devětadvacetiletá Dánka...

Federer v býčí aréně a divácký rekord. Magický večer, líčil nadšeně

Exotické kulisy největší býčí arény světa a v hledišti 42 517 lidí. V sobotu se v Mexiku zrodil rekord v počtu diváků,...

Díky, Rafo. Davis Cup v novém modelu nepropadl a chystá další změny

Patrně ta nejzásadnější výtka proti novému modelu Davis Cupu byla vyvrácena. A není moc přehnané napsat, že to bylo...

OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť
OVĚŘENO: 5 tajemství Miss, jak si udržet krásnou pleť

Zimní počasí naši pleť neúměrně zatěžuje. Chlad a vítr ji poškozují a vysušují. Ztrácí tak důležité živiny, které je třeba doplňovat. Jak udržet pokožku zdravou a krásnou i v tomto nevlídném počasí? Své tipy prozradila Miss Face Czech Republic Nikola Uhlířová.

Najdete na iDNES.cz