„Je to nespravedlivé. Myslíme si, že není správné vždy myslet jen na finanční profit,“ napsali Erraniová a Vavassori na Instagram. „Vyhrát společně US Open byl jeden z nejlepších momentů naší kariéry. Podpora italských fanoušků nás hřála. A letos možná nebudeme mít ani šanci titul obhájit.“
O co tedy jde?
Pořadatelé newyorského grandslamu oznámili, že smíšenou čtyřhru tenisté letos neodehrají až při samotném turnaji, ale už během singlové kvalifikace v týdnu před začátkem hlavních soutěží. Hrát se budou zkrácené zápasy do čtyř vítězných gamů bez výhod. Dosavadní formát bude mít pouze finále.
Turnaj před turnajem, milionová odměna. Mix na US Open chce být hvězdný![]() |
Dřívější termín ani netradičně krátká utkání by deblistům nejspíš nebyly až tak na obtíž, mnohem limitující je pro ně pravidlo pro účast.
Místo 32 párů se jich do soutěže dostane jen polovina.
Osm dvojic získá divokou kartu, osm jich bude nasazeno podle postavení hráčů v žebříčku.
Ale namísto deblového se bude počítat hodnocení dvouhry.
Líbí se vám nový formát smíšené čtyřhry, který chystá US Open?
„Naše disciplína se ruší a mění v pseudoexhibici, která má být jen show pro diváky a stroj na peníze,“ zlobí se loňští italští šampioni.
Ale proč?
Organizátoři se inspirovali exhibicí s názvem Mixed Madness. Loni se jí před US Open zúčastnila řada hvězdných jmen – třeba Nick Kyrgios, Ben Shelton, Coco Gauffová, Naomi Ósakaová či vítězní Stefanos Tsitsipas s Paulou Badosaovou.
Hráči a hráčky, kteří by se během grandslamu do mixu nejspíš nikdy nepřihlásili.
„Všichni hráli naplno, nebyla to žádná exhibice. Byl to úspěšný test. Teď máme příležitost z toho udělat legitimní mistrovství světa i grandslam,“ vyznal se ředitel amerického tenisového svazu Lew Sherr. „Myslíme si, že prestiž se zvýší pouze tak, že z toho uděláme opravdový svátek.“
Pro pořadatele jde o taktický tah, hvězdná jména přitáhnou diváky ještě předtím, než samotný grandslam začne, což přinese spoustu peněz navíc. A vítězové mixu si pak užijí výhru milion dolarů (asi 24 milionů korun).
„Dát přednost penězům před sportem nikdy není dobrý nápad,“ oponují Erraniová s Vavassorim. „Nikdo s námi hráči nic nekonzultoval, nemůžeme dělat nic jiného, než to přijmout. Ale je to nespravedlnost, která nerespektuje všechny deblové hráče.“
Jejich vyjádření na Instagramu sdílela i Kateřina Siniaková, jež mix ovládla na loňských olympijských hrách po boku Tomáše Macháče. Jakožto deblová královna sama dobře ví, že proti singlu bývá čtyřhra často zatracována.
POHLED: Podřadná čtyřhra? Jubileum Siniakové by se nemělo zatracovat |
„Mix bývá opomíjen, to je pravda, ale vše, co je součástí grandslamu – a historie za každým výsledkem – je unikátní a je čest být toho součástí. Vidět svá jména vyrytá na trofejích a moct obhajovat vaše úspěchy další rok, je v našem sportu ten nejspeciálnější pocit,“ dodali Erraniová a Vavassori.
S kritikou se přidal i polský deblista Jan Zieliňski, který loni slavil tituly v mixu na Australian Open a ve Wimbledonu. Na sociálních sítích stejně jako italské duo napsal, že změna přišla bez konzultací s hráči a za účelem zisku.
„Říkáte nám, že si myslíte, že jsou deblisté odpad, že se tradice přeceňují a pracovní příležitosti jsou minulostí, aniž byste to výslovně řekli,“ rozhořčila se na síti X zase devátá žena deblového žebříčku Ellen Perezová.
Nový formát má ale i své fanoušky, zcela pochopitelně mezi hvězdnými singlisty. „Je dost možné, že si mix na US Open letos zahraju. Je to pro mě dobrá příležitost, ale samozřejmě jsem ovlivněný, protože mám dobré místo v žebříčku,“ svěřila se americká mužská jednička Taylor Fritz.
„Nikdy bych smíšenou čtyřhru během grandslamu nehrál, takhle o tom hodně uvažuju. Ale myslím, že spousta deblových hráčů bude kvůli změně pravidel dost naštvaná,“ uznal.
„Ale upřímně... Mix toho při grandslamech moc nepřináší, není to nijak zábavné, lidi nezaplňují tribuny. Mohlo by je to zajímat více, když uvidí, jak spolu hrají dva top singlisté.“
Pro největší tenisové stars tak změna může přinést další možnost, jak se představit fanouškům, vydělat peníze a třeba se i rozehrát na singlové působení na grandslamu.
Ale většina je stále proti.
A dost rázně říká: „Doufáme, že je to jednorázová věc, která se v budoucnu nebude nikdy opakovat.“