Finále čtyřhry odstartovalo hodně divoce, čtyři z prvních pěti gamů nabídly brejk. Siniaková s Townsendovou začaly úspěchem na returnu, pak ale dvakrát za sebou neudržely servis a prohrávaly 1:3, než ztrátu zase smazaly.
Siniaková, Townsendová vs. Dabrowská, RoutliffeováPodrobná reportáž |
Oba páry střídaly povedenější pasáže s těmi horšími, byla na nich patrná nervozita z velkého utkání. Češka s Američankou se navíc musely vyrovnat s krátkou pauzou po pátečním semifinále, do boje o titul nastoupily o pouhých 16 hodin později.
V dalším průběhu úvodní sady se aktérky o svá podání staraly mnohem svědomitěji a zdálo se, že vítězky určí až tiebreak. Jenže za stavu 5:6 Siniaková s Townsendovou při servisu Češky neuhájily vedení 40:15 a vyrovnaný set za 50 minut ztratily.
Ve třetím gamu druhého dějství se ubránily několika smečím soupeřek a měly dva brejkboly, jenže ani jeden nezužitkovaly. Ten druhý nastal za stavu 40:40, kdy na Turnaji mistryň rozhoduje jediná výměna. A Češka s Američankou tento klíčový bod v utkání neustály už počtvrté.
Townsendová navíc začala kazit jindy skvělou hru na síti, kvůli čemuž se Siniakovou nabraly manko 1:3. Hned v následujícím gamu ale zabraly a samy uzmuly brejk, když Češka soupeřky vyšachovala senzačním doběhnutým bekhendem.
A pak s přispěním pásky konečně vydřely i rozhodující bod za stavu 40:40 a srovnaly druhé dějství na 3:3.
Jenže k obratu se tím nenastartovaly.
Duel v číslechS+T vs. D+R Vítězné míče: 28 – 21 |
Za stavu 3:4 Siniaková čistou hrou odevzdala servis a Dabrowská s Routliffeovou zápas vzápětí dopodávaly k triumfu.
Češce s Američankou, které bez zaváhání vyhrály Zelenou skupinu a suverénně si počínaly i v semifinále, tak kanadsko-novozélandská dvojice oplatila porážku z letošního finále Wimbledonu. V Rijádu vyhrála všech pět zápasů.
„Chtěla bych poděkovat všem, kteří nás podporovali, jsem ráda, že lidi sledují i čtyřhru. Gratuluju soupeřkám, předvedly skvělý výkon a zaslouženě vyhrály. Doufám, že to s Taylor nebyla naše poslední spolupráce,“ líčila Siniaková v rozhovoru po finále.
Do finále Turnaje mistryň se dostala počtvrté ze šesti účastí, v roce 2021 prestižní akci ovládla společně s krajankou Barborou Krejčíkovou, která letos v singlové části dokráčela až do semifinále. Češky o trofej, která nese jméno Martiny Navrátilové, bojovaly i v letech 2018 a 2022.
Přestože rodačka z Hradce Králové letos neuspěla, má za sebou skvělou sezonu. Ve čtyřhře ovládla Wimbledon a Roland Garros, na olympijských hrách v Paříži získala zlatou medaili v mixu.
Jen zlatá tečka z Turnaje mistryň jí o jediný zápas unikla.
Gauffová poprvé ovládla Turnaj mistryň
Světová trojka Gauffová vyhrála Turnaj mistryň poprvé v kariéře a jako první Američanka od Sereny Williamsové v roce 2014. Vítězka loňského US Open zvrátila proti semifinálové přemožitelce Barbory Krejčíkové Čeng Čchin-wen nepříznivý vývoj. Po ztrátě prvního setu otočila stav 1:3 ve druhé sadě. Gauffová vyhrála v Rijádu čtvrté z pěti utkání, v základní skupině podlehla pouze Krejčíkové.
Dvacetiletá rodačka z Atlanty je také nejmladší vítězkou WTA Finals od Marie Šarapovové v roce 2004. O dva roky starší Čeng Čchin-wen, která letos triumfovala na olympijských hrách v Paříži, nevyužila šanci stát se první čínskou vítězkou Turnaje mistryň. Stejně jako její krajanka Li Na před 11 lety také nedotáhla slibně rozehrané finále proti americké soupeřce. Li Na tehdy prohrála se Serenou Williamsovou (6:2, 3:6, 0:6).
Gauffová přišla o první set po ztrátě servisu v osmé hře a ve druhé sadě doháněla manko brejku za stavu 1:3. Vývoj ale otočila a vynutila si třetí sadu. Také v ní Američanka přišla dvakrát o servis, přičemž prohrávala 0:2 a 3:5. Soupeřku ale k mečbolu nepustila, srovnala a ve 12. gamu nevyužila první dva mečboly. Poprvé v historii finále Turnaje mistryň dospělo do tie-breaku třetího setu, v němž už Gauffová dominovala. Po náskoku 6:0 proměnila třetí a celkově pátý mečbol v zápase na 7:2.
Tenisový Turnaj mistryň v Rijádutvrdý povrch, dotace 15,250.000 dolarů Čtyřhra - finále: Dvouhra - finále: |