Je až k neuvěření, že tato tristní situace, kdy nejlepší tenistky roku sleduje v lepším případě poloprázdné hlediště, se opakuje už poněkolikáté za sebou.
Stejné obrázky nabídly americký Fort Worth v roce 2022 i loni mexický Cancún, který přidal i absolutně nevyhovující podmínky, kdy se v dešti a větru hrálo na venkovních a nepřipravených kurtech.
Šance na semifinále žije. Krejčíková na Turnaji mistryň porazila Pegulaovou |
Letos v Rijádu sice účastnice na každém kroku objímá luxus a těší se na rekordní prize money přes 15 milionů dolarů, první čtyři dny turnaje ale potvrdily obavy, že Saúdská Arábie rozhodně není zemí, kde po tenise prahnou davy.
Nebo že by se místní tímto sportem nasytili před třemi týdny, kdy se v Rijádu konala exhibice za účasti Djokoviče, Nadala a dalších es?
Faktem je, že na úterní souboj mezi světovou dvojkou Igou Šwiatekovou a trojkou Coco Gauffovou zavítalo nicotných 400 diváků. Stejné číslo „ozdobilo“ i pondělní americké derby mezi Gauffovou a Jessicou Pegulaovou. V aréně s kapacitou pět tisíc míst.
„Je to zklamání. Je frustrující, že osm nejlepších hráček světa nemá při zápasech lepší atmosféru,“ prohlásil bývalý čtvrtý hráč globálního pořadí a expert stanice Sky Sports Tim Henman.
V sobotu, kdy Turnaj mistryň v hlavním městě Saúdské Arábie začal, byla návštěvnost ještě jakž takž ucházející, jednalo se totiž o víkend. Ale v dalších dnech se čísla vyšplhala jen do nižších stovek, a to ještě dorazily skupinky fanoušků ze zahraničí – třeba z Číny a Polska.
Nutno dodat, že na deblové mače, které program vždy začínají a uzavírají, přišlo fandů ještě méně.
Druhá výhra. Siniaková a Townsendová jsou na Turnaji mistryň blízko postupu |
„Takové zápasy už jsme zažily a je to samozřejmě škoda, ale možná trochu pomůže tma. Člověk nevidí a může si představovat, že tam lidé jsou,“ uvedla pro Český rozhlas Kateřina Siniaková, jež ve čtyřhře startuje po boku Američanky Taylor Townsendové.
Právě potemnělé hlediště, které zmiňuje, brání tomu, aby prázdná sedadla vynikla naplno. A organizátoři do těchto míst světlo pochopitelně přinášet nechtějí.
Dokonce i legendární Martina Navrátilová se na sociální síti X podivuje: „Přijde mi hodně zvláštní, že když se vysílají zápasy, nikde nevidím záběry na diváky.“
Už dříve společně s Chris Evertovou vystoupily proti Rijádu coby pořadateli prestižní akce, argumentovaly nedodržováním lidských práv v zemi.
Teď se potvrzují další obavy, že vrchol sezony nedostane důstojnou diváckou kulisu. Je možné, že vzhledem k tomu, že pořadatelé k zajištění rozpočtu nepotřebují příjmy ze vstupného, nestarají se tolik o propagaci.
Na druhou stranu renomovaný tenisový novinář Ben Rothenberg nedávno psal, že když se v Arábii loni konal Turnaj mistrů do 21 let – vůbec první profesionální tenisová akce v historii země – organizátoři platili lidem, aby opuštěné tribuny zaplnili. Získal k tomu výpovědi dotyčných, kteří tuto nabídku využili.
„Přinášíme tenis novému publiku, takže potrvá, než si k němu vytvoří vztah,“ reaguje WTA v oficiálním prohlášení na chabý zájem o Turnaj mistryň. Vyjádřila naději, že na závěrečná kola, která proběhnou o víkendu, diváci dorazí.
Akce pro osm nejlepších hráček a deblových párů roku se v Rijádu uskuteční ještě minimálně v letech 2025 a 2026, má tedy prostor k růstu a upoutání pozornosti.
Je jasné, že tenistky jsou rády, že v této destinaci mají všechen potřebný servis k předvádění špičkových výkonů. To je pro ně nejdůležitější. Rovněž finanční odměny jsou velmi lákavé. Ale z grandslamů i dalších velkých podniků jsou zvyklé na jinou kulisu.
Pokud by se svou nabídkou na pořádání Turnaje mistryň uspěla Praha, potažmo Ostrava, o divácký zájem by jistě nouze nebyla. Zaplněné hlediště by výkvětu ženského tenisu nepochybně slušelo víc. Dost možná by aktérky ještě vyburcovalo a zajistilo atmosféru hodnou elitního sportovního klání.
Ale je pravda, že v Česku by se Neymar asi podívat nepřišel.