ZÁPISNÍK: Česká tenisová invaze u rovníku. Dámy dál rozdávají radost

Karolína Plíšková na Turnaji mistryň v Singapuru. | foto: Reuters

23 2018
Singapur (Od našeho zpravodaje) - Seděly v sále místního kongresového centra, které je tak rozlehlé, že sem nejlepší tenistky světa na tiskové konference dopravovali na golfových vozících. Petra Kvitová a Karolína Plíšková si právem užívaly pozornosti, vždyť předchozího tři čtvrtě roku vytrvale sbíraly úspěchy - a za odměnu jsou v Singapuru na Turnaji mistryň.

Oběma to vážně slušelo (snad to už není slovní přečin značky MeToo) a obě také dlouhodobě zdobí svoji vlast sportovními výkony. Rozdávají radost, chcete-li.

Občas je souběh věcí až kouzelný. Minulý týden totiž Tomáš Berdych a Radek Štěpánek otevírali v Praze krátkodobou výstavu nazvanou právě Deset let tenisové radosti - naráží na období roků 2007 až 2017, do kterého pánové přispěli dvěma triumfy v Davis Cupu a dámy přidaly rovnou pět titulů ve Fed Cupu.

Ženská reprezentace bude na šesté zlaté finále útočit 10. a 11. listopadu v Praze proti USA, hlavními trumfy mají být Kvitová s Plíškovou. Jaký kontrast: Štěpánek totiž svojí velkolepou exhibicí definitivně ukončil kariéru a jeho vítězný daviscupový kolega Berdych na ní sehrál jen žertovný part umpirového rozhodčího, protože se teprve vrací po vleklých obtížích se zády.

Za „držákem“ Berdychem a showmanem Štěpánkem je prázdný prostor, rozlehlý málem jako Tichý oceán. Nikdo další s podobnými schopnostmi a potenciálem teď není k mání. Rozdávání tenisové radosti se ocitlo zcela v ženských rukou.

Turnaj mistryň

speciální příloha iDNES.cz

Do Singapuru se totiž sjelo hned sedm českých dam s raketami, hvězdy PK a KP doplňuje ještě pět deblistek! Nebo spíš „pět a půl“, vždyť další účastnice Turnaje mistryň ve čtyřhře Nicole Melicharová má české rodiče, přišla na svět v Brně a stále dobře vládne jazykem předků, byť už reprezentuje USA. Ať už výsledkově dopadnou jakkoli, takové množství je unikát.

„Je to úžasné. To tu ještě nikdy v historii nebylo,“ oceňuje Plíšková. „Jsem hrdá na to, že jsem jednou z těch, kteří se podílejí na tenisových výsledcích Česka,“ dodala Kvitová.

Zahraniční kolegové se zvlášť jich dvou vytrvale vyptávají, jaké že tajemství se skrývá v desetimilionové zemi ve střední Evropě, když působí málem jako továrna na špičkové tenistky. Možnosti k obvyklému dotazu nevynechali ani v Singapuru.

„Tenis je u nás velký sport. Má bohatou historii. A těší mě, že naše generace jde ve stopách slavných předchůdkyň,“ odvětila Kvitová. Přidávají se k tomu kvalitní trenéři u mládeže a to, že Česko umí vychovávat spíš individuální sportovce než kolektivy. Pominout nelze ani aktuální atraktivitu pro rodiče, kteří slýchají o pohádkových výdělcích stávajících českých hvězd.

Fotogalerie

Turnaj mistryň v Singapuru

Proč se daří ženám, a nikoli mužům?

Může to být otázka generační. Rozhodně pak hraje roli to, že v tomhle globálním sportu je mužská konkurence ještě nelítostnější a prosadit se trvá déle; možná jsou dnešní mládenci netrpělivější než děvčata.

A možná je to celé tenisová verze „efektu sněhové koule“, kdy se na jeden děj nabalují další a další. V tomto případě jako by úspěch plodil další výhry. Pořád je ke komu vzhlížet (případně i vůči komu se vymezovat). Lze snít o konkrétních věcech (vyhrát wimbledonský titul jako Kvitová!) a trénovat s nejlepšími v jednom klubu...

„Mně jako hráčce je samozřejmě jedno, jestli jsou tu Češky, nebo třeba Číňanky, protože na kurtu jsme všechny soupeřky,“ usmála se Plíšková ohledně invaze krajanek do Singapuru. „Ale pro naši zemi je to skvělé. Když přidáte úspěšný tým z Fed Cupu, pro lidi momentálně tenis hodně znamená. Proto ho tolik sledují.“

A proto budou tenis sledovat i nyní na „českém“ Turnaji mistryň 2018.

Roland Garros 2019

Tenisový turnaj Roland Garros 2019 (French Open) se hraje od 25. května do 9. června v areálu Stade Roland Garros v Paříži. Vítězství z roku 2018 obhajují Rafael Nadal a Simona Halepová; čtyřhru minulý rok vyhrály české tenistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou.

25. 5. - 9. 6. - , Paříž
1. - 14. 7. - , Londýn

Nejčtenější

Češi jsou po čtyřech letech v semifinále, v něm narazí na Kanadu

Český kapitán Jakub Voráček slaví se svými spoluhráči vítězství nad Švýcarskem.

Čeští hokejisté zlomili tříleté prokletí a poprvé od domácího šampionátu v roce 2015 se probili do...

Hra o život. Zpověď fotbalisty o pokeru, ruletě, alkoholu a léčebně

Tomáš Fabián na snímku pro Magazín DNES.

Exkluzivně Skoro třicetiletý chlap dost dlouho hrál fotbalovou ligu. K tomu přidával poker, ruletu a občas se...

Kudy vede cesta přes Německo. Hokejisty nesmí opět ovládnout strach

Čeští hokejisté slaví gól proti Švýcarsku, který vstřelil kapitán Jakub Voráček...

Bratislava (Od našeho zpravodaje) Když se dozvěděl, že kromě předpokládané výzvy ze zámoří se objevila reálná možnost vyfasovat i na...

Finsko - Švédsko 5:4P. Obhájci titulu ze Švédska zlatý hattrick nezískají

BITVA O PUK. Švédští a finští hokejisté po vhazování svádí tuhý boj o puk.

VIDEO Finští hokejisté rozhodli v prodloužení severský souboj se Švédy a čtvrtfinále mistrovství světa...

Obří skandál po finále poháru. Fandové Baníku napadli videosudího

Fanoušci fotbalistů Baníku Ostrava  povzbuzují svůj tým ve finále poháru v...

Fotbalový pohár v Olomouci skončil obřím skandálem. Podle oficiálního zápisu fanoušci ostravského...

Další z rubriky

Nová strategie Plíškové: kontrolovaná agrese. Jsem trpělivější, říká

Karolína Plíšková ve finále turnaje v Římě.

Někdy je pro ni jednodušší vyhrát zápas než se po něm sama pochválit. Karolína Plíšková obvykle...

Siniaková je v Norimberku v semifinále. Bouzková krok od Roland Garros

Kateřina Siniaková v 1. kole na turnaji v Praze

Česká tenistka Kateřina Siniaková si stejně jako před rokem zahraje na turnaji v Norimberku...

Čeští tenisté mají k účasti na premiérovém ATP Cupu daleko

Tomáš Berdych dobíhá míček na turnaji v Dubaji.

Vedení mužského tenisového okruhu dnes poprvé zveřejnilo provizorní žebříček, na jehož základě se...

Najdete na iDNES.cz