Aktuálně se Čeng Čchin-wen vyhřívá na sedmém místě světového žebříčku. Vědět o sobě dala už loni, rok předtím se poprvé propracovala do elitní stovky. Odmala obdivuje Švýcara Rogera Federera, tenisově se chystá ve španělské Barceloně.
Barbora Krejčíková vs. Čeng Čchin-wenSemifinálové utkání budeme od 16:00 SEČ sledovat. |
Propojená je ale i s Českou republikou.
Tak zaprvé. V Rijádu je nejmladší semifinalistkou Turnaje mistryň od roku 2011, kdy se mezi nejlepší čtyřku dostala tehdy 23letá Petra Kvitová, jež následně celou akci opanovala. Jestli se mladá Číňanka k trofeji přiblíží, ukáže duel s Krejčíkovou.
„Jsem ráda, že teď předvádím tenis, který opravdu chci hrát,“ pochvaluje si Čeng Čchin-wen. „V zápasech jsem sice trochu nervózní, ale zároveň cítím sebedůvěru, protože jsem si vědoma své úrovně. A vím, že tenis hrát umím.“
Zadruhé se Číňanka letos v soubojích s Češkami už předvedla, a to celkem pětkrát. V Římě vyzrála na Lindu Noskovou, v Miami na Kateřinu Siniakovou, se kterou následně padla na berlínské trávě. Největší bitvy ale svedla s Karolínou Muchovou: Ve finále v Palermu se z výhry radovala, na domácí půdě v Pekingu jí podlehla.
S Krejčíkovou se dosud potkala pouze jednou, loni ji přehrála ve finále turnaje v čínském městě Čeng-čou. S 28letou Češkou ji ale pojí i jiný podnik a náš třetí bod v pořadí.
Akce nižší kategorie ITF u Máchova jezera, jež se tradičně koná v červnu.
Krejčíková ji opanovala v letech 2019 a 2020, o rok později na ni zazářila právě Čeng Čchin-wen. Teď už chápete tu spojitost s Českou republikou. Už v pátek večer si k ní čínská tenistka podle výsledku semifinále Turnaje mistryň znovu poupraví vztah.
Zápletky finále: Sabalenková bojuje i za zesnulého otce, Čeng za čínskou legendu |
Ke svým sokyním však příliš pozitivní postoj nemá. Jak sama zdůrazňuje: „Nehledám si mezi nimi kamarádky. Na kurtu jsou to moje soupeřky a mimo něj se s nimi bavit nepotřebuju. Mám svoje kamarády mimo tenis, tak mi to vyhovuje.“
Je tedy přesným opakem například Aryny Sabalenkové, která stejně jako Čeng Čchin-wen postoupila v Rijádu z Fialové skupiny a jež si na okruhu vytváří přátelství poměrně často. U ní na Instagramu mohou fanoušci vídat zábavná videa se soupeřkami, se kterými Běloruska udržuje pozitivní vztahy.
Čínské tenistce nelze vyčítat, že náklonnost k sokyním necítí. V létě ale na její jméno přicházely i stížnosti, nejhlasitější byla Američanka Emma Navarrová.
„Řekla jsem jí, že ji nerespektuju jako hráčku. Je dost odměřená,“ stěžovala si Američanka poté, co ji Čeng Čchin-wen porazila na letošních olympijských hrách. „Ale gratuluju jí. Hrála lepší tenis než já a zaslouženě vyhrála.“
Číňanka na komentář později reagovala: „Neberu ho jako útok, prohrála zápas a nejspíš je v emocích. Taky mi řekla, že neví, jak můžu mít po světě tolik fanoušků.“
Turnaj mistryňPáteční semifinále i sobotní finále můžete živě sledovat na stanici CANAL+ Sport 2. Ve studiu před singlovým bojem o titul přislíbila účast šampionka Turnaje mistryň 2011 Petra Kvitová. |
Navarrová rovněž narážela na její odtažitost. „Uzavírá se, proto mezi námi nemá tolik kamarádek. Je těžké čelit soupeřce, kterou nerespektujete jako já ji.“
Na což Čeng Čchin-wen znovu odpověděla: „Asi se jí nelíbí mé chování vůči ní. Klidně může přijít za mnou a říct mi to. Ráda své chování změním, abych se stala lepším člověkem i hráčkou.“
Silnější tenistkou se stává sezonu od sezony. Od letošního Wimbledonu ovládla třicet utkání – o čtyři více než Sabalenková, druhá nejlepší v této statistice – a jen pět jich ztratila.
Jestli bude v rozjetém tempu pokračovat, rozhodne už odpoledne česká bojovnice Krejčíková.