Takhle se ze zisku trofeje těšil český fedcupový tým v Moskvě, do Česka však dorazila až nyní.

Takhle se ze zisku trofeje těšil český fedcupový tým v Moskvě, do Česka však dorazila až nyní. | foto: AP

Trofej vítězek tenisového Fed Cupu je konečně v Česku. Po měsíci a půl

  • 8
Konečně ji mají, měsíc a půl po triumfu. Do Česka po administrativních obstrukcích dorazila stříbrná trofej vítězek Fed Cupu, kterou české tenistky získaly po úspěšném boji v listopadovém finále v Rusku. Poprvé se na veřejnosti objevila při exhibici v Prostějově.

Pohár tenistky naposledy viděly den po finále při focení v Moskvě, ale kvůli administrativně-technickým potížím ho do Česka nepřivezly. "Rusové pohár předali vedení ITF, takže putoval z Moskvy do Londýna a odtud přiletěl ve speciálním režimu k nám," řekl Karel Tejkal, mluvčí marketingové firmy Česká sportovní.

Ve finále, které se hrálo o víkendu 5. a 6. listopadu, tenistky porazily v Moskvě domácí Rusky 3:2. Dva body získala světová dvojka a wimbledonská vítězka Petra Kvitová, třetí přidaly v závěrečné čtyřhře Květa Peschkeová a Lucie Hradecká.

Stříbrný pohár, už s vyrytým názvem Česká republika jako vítězem z roku 2011, byl odhalen v rámci uzavřené exhibice prostějovského klubu. Kvitová s Lucií Šafářovou mísu zvedly společně nad hlavu a dostalo se jim velkých ovací zaplněné haly.

Pohár by měl být vidět i při finále extraligy a ve středu 21. prosince ukáže fedcupový tým trofej na Staroměstské radnici při přijetí u primátora Prahy Bohuslava Svobody.

Talenty bavila exhibice českých hvězd

Ve zkrácených exhibičních zápasech porazil sedmý hráč světa Tomáš Berdych Jiřího Veselého, nejlepšího juniora podle mezinárodní federace ITF, za stavu 4:4 v tie-breaku poměrem 8:6 a Šafářová zdolala Barboru Krejčíkovou 5:1.

Wimbledonská vítězka Kvitová pak nastoupila do smíšené čtyřhry po boku svého přítele Adama Pavláska. "Debla jsme spolu hráli poprvé, já čtyřhru asi podruhé v životě," smála se Kvitová.

S Pavláskem slavila výhru nad Radkem Štěpánkem a Barborou Záhlavovou-Strýcovou 4:3. Třiatřicetiletý Štěpánek pobavil obecenstvo třeba tenisovou hlavičkou, jednou zase od Strýcové utekl a připojil se k dvojici soupeřů.

V hledišti zápasy sledovaly děti od minitenisu po dorost, protože exhibice se nesla v duchu hesla "Hledá se nový Berdych a nová Kvitová". "Děti tak měly možnost vidět v akci své tenisové vzory," řekl ČTK Tomáš Cibulec, manažer TK Plus Prostějov.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)