Maria Šarapovová zdraví diváky po vítězném zápase

Maria Šarapovová zdraví diváky po vítězném zápase | foto: AP

Tři tváře ruské tenisové divy Marie Šarapovové

  • 12
New York (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Pohledná tenisová barbie, které za rok reklama vydělá 480 milionů korun. Ale taky velký dříč. A žena s nevšedním životním příběhem. Maria Šarapovová.

Duben 1986. Výbuch v černobylské jaderné elektrárně šokuje svět. V jejím okolí propuká panika. Sovětské úřady mlží, přesto se mezi obyvateli šíří zvěsti o vražedném nebezpečí a obětech. "Bylo to šílené, kdo mohl, sbalil se a odjel," vzpomíná Jurij Šarapov. Tehdy žili s manželkou ve městě Gomel, v dnešním Bělorusku, jež bylo brzy zamořeno. Rozhodli se prchnout. Daleko. Na Sibiř.

O necelý rok později se jim narodila dcera. Šarapov se s Marií, z níž se mezitím stala nejlépe vydělávající sportovkyně světa, letos v srpnu do Gomelu vrátil. "Sice se tu nenarodila, ale je důležité, aby poznala svoje kořeny."

Rozmazlená celebrita?

Když se řekne Maria Šarapovová, kdekdo si představí vytáhlou blondýnu s pověstí rozmazlené celebrity, závislé na nákupech. Žije v Los Angeles, chodí se Sašou Vujačičem, basketbalistou místních Lakers, přitahuje pozornost, občas si zahraje na modelku.

Maria Šarapovová

Její jméno patří mezi nejvyhledávanější hesla na internetu. Přestože je až 17. na světě, na US Open ji pořadatelé nasazují na největší kurty, média se hrnou na její tiskovky. Vydělává 480 milionů korun ročně.

Má podepsané sponzorské smlouvy se společnostmi Nike, Sony Erisccon, Tiffany & Co., Tag Heuer, Prince, Land Rover. "Snažíme se, aby její byznys přežil její kariéru," prohlásil její agent Max Eisenbud z mocné společnosti IMG. Zdá se, že snaha bude úspěšná.

Cílevědomý dříč

Jenže pozor. Není správné řadit Šarapovovou do stejné kategorie s Annou Kurnikovovou! Ruská tenisová lolita nevyhrála ani jeden turnaj ve dvouhře. Jistě, patřila do širší špičky, ale proslavila se hlavně románky se sportovci či zpěváky. To Šarapovová je skutečná šampionka.

Už v sedmnácti ovládla Wimbledon, později i US Open (2006) a Australian Open (2008). Nyní se možná popáté vrací na špičku. "Vždycky je pěkné vrátit se na místo, kde se mi dařilo, kde jsem zvedala nad hlavu pohár," řekla v New Yorku.

Maria ŠarapovováMaria Šarapovová

Bylo by nespravedlivé označit Kurnikovou za lenošku, Šarapovová však patří do jiného ranku. V posledních letech ji trápilo zdraví, v říjnu 2008 podstoupila vážnou operaci ramena, která ji z tenisu vyřadila na 10 měsíců. Načež tvrdě dřela – ačkoliv by nemusela. Vyděláno má, populární by mohla zůstat i bez rakety.

"Jenže ona ten tenis asi má fakt ráda. Baví ji práce, baví ji vyhrávání," říká česká hráčka Iveta Benešová. "Zaslouží si za to uznání. Houževnatá je i na kurtu."

Černobylská dobrodějka

Šarapovová je jistě megastar. V šatně se s ostatními tenistkami příliš nevybavuje. Má svůj tým, svůj svět. Ale snaží se aspoň trochu zůstat v kontaktu s realitou.

Kromě pohodlného života celebrity se angažuje i jako dobročinná vyslankyně OSN. Výrazně přispívá třeba právě na nápravu škod, které napáchala havárie v Černobylu. I proto přiletěla v srpnu do Gomelu, kde stále žijí její předkové. Navštívila je, děti ve školách i v nemocnicích.

"Na Černobyl lidé zapomínají, ale já ne. Zkouším pomoct dětem, které se po té tragédii narodily, a dát jim naději." Ona měla štěstí. Rodiče ji později vzali na Floridu, kde se z ní stala tenisová hvězda. Nejbohatší sportovkyně světa.

Davisův pohár v novém formátu

Tenisová týmová soutěž Davis Cup 2019: poprvé v novém formátu. Finálový týdenní turnaj pro 18 týmů se odehraje od 18. do 24. listopadu v Madridu.