Lavička českého tenisty Tomáše Berdycha (vlevo manželka Ester, vpravo kouč Goran Ivaniševič) sleduje jeho zápas s Federerem. | foto: Reuters

Nechte kouče koučovat, vybízí šéf ženského tenisu k revoluci

  • 54
Nechte zpívat zpěváky, vařit kuchaře, zametat metaře? Ironie v tomto případě není namístě, protože tenis právě zvažuje něco opravdu revolučního: že koučům dovolí koučovat. Naplno.

Jde zatím o jeho ženskou složku, jejíž šéf Steve Simon pro britská média prohlásil: „Tohle je něco, co bych rád viděl v širší podobě.“

Steve Simon

Role tenisového trenéra je leckdy podobná chytré horákyni. V mužských duelech nesmí oficiálně dělat vlastně nic, u žen od roku 2009 mohou jednou za set vkráčet na kurt. Třeba Ruska Jelena Vesninová letos po takovéto konzultaci s otcem-koučem Sergejem otočila finálový duel v Indian Wells proti krajance Světlaně Kuzněcovové.

„Máme na to pozitivní ohlasy. Nerozumím, proč nedovolujeme koučování také z hráčských boxů,“ uvedl Simon. „Vždyť se tahle otázka roky pořád a pořád objevuje. Dělají to, nebo ne? A jak? To ukazují banánem jednou doleva a pak doprava? Poškrábou se na hlavě? Nasadí si čepici do čela? Proboha!“

Tyhle debaty jsou staré téměř jako tenis sám. Novak Djokovič před dvěma lety před Wimbledonem vyvracel domněnky, že mu takto neférově pomáhá Boris Becker; za porušení pravidla se uděluje pokuta pět tisíc dolarů a může dokonce vést až k diskvalifikaci.

„Nemyslím si, že bychom podváděli. Ale také nelze předstírat, že se tohle v tenise neděje,“ pronesl Djokovič. „Tohle je extrémně soutěživý sport. Čas od času to dělají nejen hvězdy, ale i ostatní. Někdy si třeba jdete pro ručník a jste trenérovi blíž... Záleží na úhlu pohledu.“

Vtáhněme trenéry do hry

Další z logicky znějících argumentů přidal také šéf WTA Simon. „Buď koučování povolme, anebo ne. Ale pokud nemá být povoleno, tak zároveň zařiďme, ať trenéři sedí tam, kde je jejich svěřenci a svěřenkyně nenajdou pohledem,“ dodal. „Buďme prostě realisté.“

Líbilo by se vám aktivní zapojení trenérů v tenisových zápasech?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pondělí 3. dubna 2017. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1549
Ne
Ne 144

Jenže je tu i protipohled: zdánlivě malý krok by byl zásahem do tenisové DNA. Pravděpodobně neexistuje individualističtější sport, což má svoje pro i proti; za své (ne)úspěchy si každý může sám. Síla toho, že rozhodnutí činí každý za sebe, patří k výsadám tenisu. Pak je tu i finanční rozměr věci: ne každý si může dovolit přítomnost kouče na všech turnajích, což by zvýhodňovalo spíš elitní hráče a hráčky.

Podle Simona může větší zapojení trenérů sportu pomoci i co do jeho image: „Je mezi nimi spousta velkých osobností.“ Proč je mít stranou? A proč divákům nedopřát zvukovou stopu přímo z centra dění, jak to dělá řada jiných sportů?

Na probíhajícím turnaji v Miami se však ukázala i jiná stránka věci, když si fanoušci přes mikrofony vyslechli jadrnou hádku Garbine Muguruzaové s jejím koučem, jemuž vzkázala, ať „kur.. je zticha“, na což jí odsekl, „aby mu ona kur.. nikdy neříkala, kdy má být zticha“.

Něco podobného se odehrálo i při českém derby v Miami, v němž do čtvrtfinále postoupila Karolína Plíšková na úkor Barbory Strýcové - ta se dostala do „slovní přestřelky“ s trenérem Tomášem Krupou (více čtěte ZDE).

Nebyla to právě nejlepší reklama na rozšíření; na druhou stranu se tak dělo na rovinu, nikoli přes smluvená gesta z tribuny. A vyberte si.

Podívejte se na slovní výměnu Barbory Strýcové a jejího trenéra Tomáše Krupy:


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga