Britský tenista Andy Murray hrdě pózuje s trofejí pro vítěze turnaje v Paříži. | foto: AP

Když Murray jen vítězí. Nová světová jednička triumfovala i v Paříži

  • 11
Britský tenista Andy Murray vyhrál čtvrtý turnaj za sebou. Ve finále v Paříži zdolala nová světová jednička Američana Johna Isnera 6:3, 6:7, 6:4.

„Pro mne to byla neskutečná cesta až na vrchol. Ale že jsem teď opravdu na prvním místě žebříčku, za to musím poděkovat i svému týmu a rodině, bez nichž bych to nedokázal,“ řekl svěřenec Ivana Lendla.

Devětadvacetiletý Murray letos triumfoval poosmé a v kariéře už má na kontě 43 titulů. Za poslední měsíc vyhrál dvojnásobný olympijský vítěz a trojnásobný grandslamový šampion turnaje v Pekingu, Šanghaji, Vídni a Paříži, naposledy prohrál na začátku září ve čtvrtfinále US Open.

Fotogalerie

V pátečním čtvrtfinále ve francouzské metropoli Murray zastavil Tomáše Berdycha na cestě za Turnajem mistrů, v sobotu si pak zajistil vytoužený post světové jedničky. Do finále prošel bez boje po odstoupení zraněného Milose Raonice z Kanady. V čele pořadí ATP Tour Murray vystřídá Srba Novaka Djokoviče, jenž tenisu kraloval od července 2014.

„Chci si to hlavně užít a radovat se z nového postavení. Může to být jen na týden. Za týden na Turnaji mistrů o post jedničky můžu zase přijít a třeba už se tam nikdy nedostanu,“ řekl Murray.

Proti dvoumetrovému Isnerovi nastoupil Murray poosmé a udržel stoprocentní úspěšnost. Američan vzdoroval téměř dvě a půl hodiny, nastřílel 18 es a druhý set získal v tie-breaku, ale v desáté hře třetí sady přišel podruhé v zápase o servis a prohrál.

Murray v utkání odvrátil všech šest brejkbolů a za vítězství získal téměř 750 000 eur (přes 20 milionů korun). Letos si vydělal už bezmála 11 milionů dolarů, v této bilanci jen těsně zaostává za Djokovičem.

Pařížský turnaj Masters vyhrál Murray poprvé, loni podlehl ve finále Djokovičovi. Pozici světové jedničky bude přespříští týden hájit na Turnaji mistrů v Londýně, který také dosud nevyhrál.

Turnaj mužů v Paříži

tvrdý povrch, dotace 4 300 755 eur

Dvouhra - finále:
Murray (2-Brit.) - Isner (USA) 6:3, 6:7 (4:7), 6:4

Čtyřhra - finále:
Kontinen, Peers (Fin./Austr.) - Herbert, Mahut (1-Fr.) 6:4, 3:6, 10:6