Rafael Nadal si váže čelenku na londýnském Turnaji mistrů.

Rafael Nadal si váže čelenku na londýnském Turnaji mistrů. | foto: Reuters

Turnaj mistrů: Nadal končí, semifinále si zahraje obhajující Zverev

• 6
První tenista světového žebříčku Španěl Rafael Nadal si nezahraje semifinále Turnaje mistrů. V Londýně postoupil obhájce titulu Alexander Zverev z Německa díky výhře nad Rusem Daniilem Medveděvem 6:4 a 7:6.

Nadal sice na závěr skupiny Andreho Agassiho porazil Řeka Stefanose Tsitsipase 6:7, 6:4 a 7:5, ale k postupu pak potřeboval výhru Medveděva. Zverev však výborně podával, v prvním setu využil jediný brejkbol a ve druhém získal tie break 7:4.

V semifinále se tak střetnou Tsitsipas s šestinásobným vítězem vrcholu sezony Švýcarem Rogerem Federerem a Zvereva čeká Dominic Thiem z Rakouska. V rámci sobotního programu se na kurtu rozloučí s kariérou Tomáš Berdych, ATP ocení i loni skončivšího Radka Štěpánka a Španěla Davida Ferrera.

Debutant na Masters Tsitsipas měl jistý postup ze skupiny již před zápasem s Nadalem a v prvním setu hrál výtečně. Sadu rozhodl v tie breaku, v kterém mu Španěl pomohl chybou a setbol Řek proměnil esem.

Nadalova enormní snaha ale slavila úspěch ve zbytku utkání. Král Roland Garros nečelil za celý zápas brejkbolu a sám si postupně připravoval příležitosti při Tsitsipasově servisu. V druhém setu uspěl v deváté hře a v rozhodující sadě v jedenácté poté, co při brejkbolu donutil soupeře k voleji do autu.

Po utkání Nadal dostal cenu za ukončení roku v čele žebříčku. „Je to pro mě velká čest a chtěl bych především z celého srdce poděkovat fanouškům z celého světa za podporu,“ řekl na kurtu a dodal: „Nevím, jestli se uvidíme v sobotu v utkání s Rogerem, což by bylo skvělé, ale dnes jsem dělal, co jsem mohl. Pokud to nevyjde, tak se na vás těším příští rok.“

V semifinále letos budou chyběl první i druhý hráč světa. Ze skupiny Björna Borga se totiž nedostal Srb Novak Djokovič.

Hodinu a 18 minut dlouhé večerní utkání začal Zverev prolomením Medveděvova servisu a nikdo netušil, že to bude jediná ztráta podání. Němec měl úspěšnost po prvním servisu 88 procent, z čehož těžil a nečelil ani jednomu brejkbolu.

Druhou šanci vzít servis finalistovi US Open Medveděvovi, který sice měl skvělou druhou půlku sezony, ale na Turnaji mistrů třikrát prohrál, měl v deváté hře druhé sady, ale Rus trefil eso. Zverev tak rozhodl až v tie breaku.