Tomáš Berdych

Tomáš Berdych | foto: AP

Berdych tentokrát úvod zvládl. Sousa ho však v Paříži potrápil

• 21
Na čtvrtý pokus prokletí úvodního zápasu zlomil, ale bezbolestné to nebylo. Tomáš Berdych postoupil na turnaji série Masters v Paříži do 3. kola. Portugalského tenistu Joaa Sousu porazil 6:3, 3:6, 7:5.

Berdych ještě živí šanci na Turnaj mistrů. Pokud se chce do Londýna kvalifikovat, musí ve francouzské metropoli postoupit minimálně do semifinále.

Nejlepší český tenista bojoval se 43. hráčem světa Sousou téměř dvě hodiny, ve třetím vzájemném duelu s ním poprvé ztratil set, ale i díky 14 esům se radoval z výhry. V posledním gamu, když už set směřoval k rozhodujícímu tie-breaku, si český tenista vypracoval dvěma vítěznými údery mečbol a Sousa zápas ukončil nevynucenou chybou z forhendu.

Berdych se tak dočkal výhry na tour po měsíci od zisku titulu v Šen-čenu. Na následujících třech turnajích prohrál vždy svůj první zápas a tento týden kvůli tomu vypadl po více než šesti letech ze světové desítky žebříčku. Zkomplikoval si také postup na Turnaj mistrů, kam se kvalifikoval pokaždé od svého přelomového roku 2010.

V třetím kole se Berdych utká s vítězem zápasu mezi Španělem Robertem Bautistou a Francouzem Gillesem Simonem. V případném čtvrtfinále mu hrozí duel s druhým nasazeným Andym Murraym z Británie.

„Můj postoj k Londýnu je velmi jednoduchý: musí se mi tady dařit. Musím hrát dobrý tenis, protože když nehrajete nejlépe, jak umíte, tak si nezasloužíte tam být,“ uvedl Berdych po vítězství nad Sousou.

„Naštěstí jsem zdravý a můžu hrát. Kdo by si pomyslel, že budu odpovídat na otázky na Londýn, když jsem byl v nemocnici v Cincinnati? Tohle je příjemný bonus,“ dodal český tenista s narážkou na zánět slepého střeva, který ho přepadl v srpnu v USA a na měsíc ho vyřadil z ATP Tour.