SMĚJE SE VÍTĚZKA I PORAŽENÁ. Maria Šarapovová září štěstím po vítězství na French Open, radost ale má i její finálová soupeřka Sara Erraniová, která na začátku turnaje asi nepředpokládala, že by mohla dojít tak daleko. | foto: Reuters

Poraženou finalistkou je Šarapovová. Omyl při ceremoniálu zastavil slzy

  • 19
Padla do kolen, tvář schovala v dlaních. Plakala radostí a nevěřícně hleděla kolem sebe. Ruská tenistka Maria Šarapovová zkompletovala kariérní grandslam. Po finále Roland Garros ronila slzy i její soupeřka. Pláč Italky Sary Erraniové ukončil až omyl organizátorů při slavnostním ceremoniálu. To už se smály obě hráčky.

Na tuhle chvíli čekala osm let. V roce 2004 vyhrála jako sedmnáctiletá slavný Wimbledon. O dva roky později ovládla US Open a před čtyřmi lety se radovala i na Australian Open. Pak však její kariéru zabrzdilo zranění ramene.

Po operaci musela změnit techniku podání. Dřela a bojovala, aby se dostala zpět na vrchol. Tam se ocitla tuto sobotu. Po docela snadném vítězství nad Erraniovou získala první titul na pařížské antuce.

Ruska Šarapovová završila kariérní grandslam

Ve finále nedala soupeřce šanci

KONEČNĚ! Maria Šarapovová se dočkala, vyhrála Roland Garros a získala tak
DOKÁZALA JSEM TO! Maria Šarapovová se raduje, před pár vteřinami vyhrála Roland
ODEHRAJU TO A ZAKŘIČÍM SI. Maria Šarapovová i během finále French Open
BUM! Maria Šarapovová při servisu během finálového utkání na Roland Garros

"Opravdu nemám slov. Byla to pro mě těžké cesta na tohle pódium. Jsem šťastná, že se s vámi mohu podělit o svoji radost. Získat tenhle titul by bylo skvělé, i kdyby byl na grandslamu první a ne čtvrtý. Už se nemůžu dočkat, až se sem vrátím," říkala šampionka přímo na kurtu se stříbrnou trofejí v ruce.

Po mečbolu byla Šarapovová v transu. Málem ani nepodala ruku soupeřce a rozhodčí. V euforii na to zapomněla. Pak ladným trojskokem zamířila poděkovat do lóže svým nejbližším.

"Je spousta lidí, komu bych měla poděkovat, ale nejdůležitější je, že můj úžasný tým zůstal stát při mě," vyprávěla dojatě.

Při děkovné řeči pětadvacetiletá Ruska prokázala, že je nejen dobrá tenistka, krásná žena, ale i inteligentní dáma. Jakkoliv působí na turnajích nesympaticky a odtažitě. Mluvila totiž anglicky, španělsky, diváky si získala francouzštinou a rodičům poděkovala rodným jazykem.

Šarapovová také ocenila svou stejně starou soupeřku Erraniovou, senzaci letošního Roland Garros. "Byl to od tebe neuvěřitelný turnaj a finále pro mě bylo těžké. Doufám, že si spolu ještě zahrajeme. Gratuluju!" Italka už se v té chvíli usmívala, i když bezprostředně po prohře měla své modré oči červené a slzavé.

Erraniová jednu trofej získala

Ačkoliv italská tenistka Sara Erraniová po finále smutnila a v rukou třímala jen stříbrný talíř pro poraženou finalistku dvouhry, na Roland Garros jedu vítěznou trofej má. Spolu s Robertou Vinciovou totiž ovládla čtyřhru po vítězství nad ruským párem Kirilenková, Petrovová. Antuková specialistka tím jen potvrdila, že prožila vynikající turnaj. "Doufám, že mě to nezmění," řekla. Možná ne, ale soupeřky s ní musí příště počítat.

Pookřála až při omylu francouzských organizátorů, kteří vyhlásili: "Poraženou finalistkou je Maria Šarapovová!" Ruska pokrčila rameny a usmála se. "No, tak jo," myslela si. Erraniová se zase rozesmála a zvedla ruce. "Ano, jsem šampionka!"

Smáli se také diváci na kurtu Phillipa Chatriera. "Chci pogratulovat Marii a vám poděkovat za podporu," vzkázala jim italská hráčka. Prohra ji sice mrzí, ale zpětně si zřejmě uvědomí, co dokázala. Od příštího týdne bude v elitní desítce světového žebříčku. "Necítím se jako top ten, ale budu tam. Neuvěřitelné," tvrdí.

Novou vládkyní ženského tenisu bude Šarapovová. I díky tomu, že poprvé v životě na pařížské antuce vyhrála.

Pohár pro vítězku jí předala Monika Selešová, její dětský idol a inspirace. Selešová ovládla Roland Garros třikrát za sebou. Teď může jít Ruska v jejích stopách.

Na dotaz moderátora ceremoniálu, jestli sobotní triumf Šarapovová půjde oslavit, odpověděla se smíchem: "No jasně!" Vůbec v tu chvíli nepřipomínala chladnou rodačku ze Sibiře.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)