Útoků na tenisty přibývá: Chcípni. Zlomím ti ruku!

Lucie Šafá´řová se už kvůli nepěkným vzkazům od „fanoušků“ obrátila na policii. | foto: AP

28 2014
New York (Od našeho zpravodaje) - Miláčkové davů, se kterými se chce kdekdo vyfotit a jejichž podpis má cenu pokladu? Ne vždycky se tak tenisté cítí. Úspěch budí závist. A co dovedou zhrzení sázkaři... Škoda, že ses nezabila na dálnici, napsal jeden Kláře Koukalové.

Byly doby, kdy Koukalová nerada otevírala textovky na mobilu. Bála se, jaká nechutnost na ni vyskočí. Lucii Šafářové v létě začaly chodit vulgární maily. Petře Kvitové po druhém wimbledonském triumfu muž ze Zlínska vyhrožoval telefonicky přes prezidentskou kancelář „újmou na životě i zdraví“.

Radka Štěpánka, Tomáše Berdycha, Kristýnu Plíškovou i teenagerku Terezu Smitkovou přes sociální sítě bombardují anonymové. Čeští tenisté slouží jako terč lidské závisti a zloby sázkařů, kteří na ně svalují vinu za vlastní špatné tipy a za porážkami vidí levárny.

Skoro všichni krajani účastnící se US Open mají se zvrhlou pozorností veřejnosti neblahé zkušenosti. Občas je to drsné vyprávění.

Šafářová se obrátila na policii

Koukalová si „fanouškovský Facebook“ zavedla před čtyřmi měsíci. A zvažuje, že ho zase zruší. Není divu, když jí na něm přistávají vzkazy, ze kterých mrazí:

„Škoda, žes nechcípla na dálnici.“
„Doufám, že tě někdo zabije.“
„Počkám si na tebe na Spartě.“

Zprvu byla drobná žena šokovaná, časem lehce otupěla. Podobně jako ostatní prostě klikne na „odstranit“ a mávne rukou. Přesto se ptá: „Proč jsou lidi tak hnusní?“ Nedávno prohrála a kdosi po ní pod pohrůžkou smrti žádal náhradu vsazených 20 tisíc dolarů. Zmínila se o tom na WTA (asociaci tenisových profesionálek), dosáhla vymazání některých profilů. Jenže otrapové si založili nové a pokračují v činnosti. „Kdyby se to stupňovalo, obrátím se na policii,“ tvrdí.

To už ostatně udělala Šafářová. Milá a usměvavá slečna často používající v internetové komunikaci s příznivci zdrobněliny, žasla, jakým slovníkem jí někteří výtečníci odpovídají. „Asi mají problém sami se sebou,“ říká.

Nemravnosti se vyrojily po jejím průlomu do semifinále Wimbledonu. Sláva prostě sportovcům nepřináší jen prospěch a radost.

Váš Tomáš mě stál balík!

Berdych stále udiveně kulí oči, když vykládá o Peruánce, která v Madridu vypátrala jeho přítelkyni Ester a předala jí pro něj  tričko. „Pak jsem do Madridu přiletěl já a ona tam zase byla. To je hezký, až neuvěřitelný,“ říká.

Nejen oddané fanynky však obývají planetu Zemi. Berdychova maminka – lékařka – si v minulosti v ordinaci vyslechla řadu sázkařských stesků: „Váš Tomáš mě stál balík!“ „Jenže to bylo spíš z legrace. Co se děje v poslední době, by vydalo na knihu,“ řekl v New Yorku.

„Můj vztah k sázení je nula. Nezajímá mě a nikdy zajímat nebude! Neznám a nechci znát jeho systém a principy. Tak dost!“ rozlítil se na internetu kvůli smršti obvinění z prodávání zápasů po nezdarech na severoamerických betonech.
„Už se toho nahromadilo moc,“ vysvětlil v neděli, proč se ozval.

Pokleslá lidová tvořivost prožívá „boom“. Štěpánek si na svém Facebooku po překvapivém vypadnutí z US Open mohl přečíst: „Chcípni, hajzle. Děláš akorát ostudu!“

A to byl ještě jeden ze slušnějších projevů. Kristýnu Plíškovou nedávno kdosi upomínal: „Seš neschopná, zlomím ti ruku.“

Se svými pocity a touhami se jí osobitě svěřují sprosťáci v češtině, angličtině, polštině, ruštině či srbštině. „Mně to ale nevadí,“ říká ona. „Kašlu na ně. Občas se tomu i zasměju. A pak to smažu.“

Šťastná to povaha! Ne každý ji ovšem má. Kanaďanka Rebecca Marinová loni ve 22 letech ukončila kariéru. Už nesnesla výzvy, ať shoří v pekle a tak dále. V nejznámějším případě napadení tenistky Němec Günter Parche, duševně pomýlený přívrženec Steffi Grafové, bodl do zad Srbku Moniku Selešovou. Nemusí tedy zůstat jen u zbabělých nadávek a hrozeb.

Huml přiživil třídní nenávist

Kdekoho provokují výdělky, které v profesionálním sportu kynou do horentních částek. „Pak lidi špatně spí, když si přečtou o odměnách na grandslamu,“ říká Karolína Plíšková, druhé z dvojčat pocházejících z Loun. „Jsou zlí, nepřejou. Mamka to u nás na malém městě  slýchá pořád.“

Třídní nenávist o prázdninách oprášil Stanislav Huml. Poslanec ČSSD kritizoval Kvitovou, že z daňových důvodů přesídlila do Monaka. A pravil, že by měla být zbavena českého občanství. „Rozumně smýšlející člověk něco takového nemůže vypustit,“ řekl Berdych.

Ano, také na US Open vydělají šampioni přes 63 milionů korun a poražení v 1. kole 750 tisíc. Jenže hned na místě z té sumy nechají daň přesahující 30 procent (v Londýně to byla skoro polovina). Platí si trenéry, fyzioterapeuty, mentální kouče, letenky, často ubytování.

Rostou ve tvrdě konkurenčním prostředí. Neznají tábory, školy v přírodě, diskotéky. Na grandslamu neberou „ranec“ za porážku, nýbrž za to, že se na něj prodrali.

Chtějí zůstat v kontaktu s přáteli a fanoušky. Na druhou stranu se učí nečíst výplody mudrlantů na internetových diskuzích. A zvykají si – ač neradi – na občas neskutečně zle znějící vox populi.

Autor:

US Open 2019

Tenisový US Open se hraje ve Flushing Meadows v New Yorku na tvrdém povrchu DecoTurf od 26. srpna do 8. září. Vítězství z roku 2018 budou obhajovat Novak Djokovič a Naomi Ósakaová..

Nejčtenější

Střílí, střílí a střílí. Stomilionový Stanciu už táhl Slavii

Slávistický záložník Nicolae Stanciu

Požádal o číslo sedm, což slávistické fanoušky nijak zvlášť nepotěšilo. Spíš naopak. Sedmička je...

Mrzí to hodně. Přes Trabzonspor se postoupit dalo, řekl trenér Jílek

Sparťanský trenér Václav Jílek v odvetě na půdě Trabzonsporu.

VIDEO Trabzon (Od našeho zpravodaje) Sotva to pro Václava Jílka mohla být útěcha, byť slova uznání se mu od tureckých novinářů hezky...

(Ne)létám v oblacích. Francouz o uspokojení, dluhu i zvedání ramen

Pavel Francouz

Zažívá nejklidnější léto za poslední roky. „Dřív to byl chaos. Měl jsem pár týdnů volna, kdy jsem...

Po pěti letech s jediným pohárovým zástupcem. Česku zbyla jen Slavia

Zklamaný Tomáš Chorý.

VIDEO Ještě ani jednou v aktuálním pohárovém ročníku nekopli do míče, přesto už teď slávističtí...

Hněv v Opavě. Sudí prchali, zaskočený Csaplár reagoval: Míra zla je šílená

Spoluhráči i protivníci se snaží zastavit opavského záložníka Pavla Zavadila,...

Nadávky, výhrůžky, obrovská zloba. Na rozhodčí i na soupeře. Pořadatelé museli být v plné...

Další z rubriky

Bartyová se jedničkou nestane, v Cincinnati podlehla Kuzněcovové

Ashleigh Bartyová v semifinále na turnaji v Cincinnati

Ruská tenistka Světlana Kuzněcovová porazila na turnaji v Cincinnati po Karolíně Plíškové i nejvýše...

Čtrnáctiletá Fruhvirtová i Forejtek na Pardubické juniorce dominovali

Linda Fruhvirtová na Pardubické juniorce

Další, v pořadí již dvaadevadesátý ročník legendárního tenisového turnaje Pardubická juniorka má po...

Kvitová si před US Open zahraje na novém turnaji v Bronxu

Petra Kvitová podává ve 3. kole Wimbledonu.

Česká tenistka Petra Kvitová odehraje po nevydařeném vystoupení v Cincinnati generálku na US Open...

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?

Najdete na iDNES.cz