České tenistky zase ovládly Fed Cup. Rusky udolaly v závěrečné čtyřhře

ŠAMPIONI. Český tým s trofejí pro vítěze Fed Cupu. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

15 2015
Nadvláda žen pokračuje! Česko zvítězilo v nesmírně dramatické tenisové bitvě ve finále Fed Cupu nad Ruskem 3:2. V neděli domácí hráčky obrátily stav z 1:2, rozhodující bod získaly Karolína Plíšková s Barborou Strýcovou ve čtyřhře. Ruský pár Anastasija Pavljučenkovová, Jelena Vesninová přemohly 4:6, 6:3, 6:2. Český tým obhájil triumf z loňské sezony.

České tenistky znemožnily Ruskám odplatu za prohrané finále 2011 v Moskvě, kdy získaly první titul v historii samostatného státu a započaly úspěšnou éru.

Generace Kvitové a spol. přidala na výstavní fedcupový náhrdelník další zlatý korálek.

Počet vítězství ve Fed Cupu

17 - USA 9 - Česká republika (včetně Československa) 7 - Austrálie, 5 - Španělsko 4 - Rusko, Itálie 2 - Německo (včetně SRN), Francie 1 - JAR, Belgie a Slovensko.

Výběr kapitána Petra Pály zvítězil ve čtyřech z pěti posledních ročníků. Češky tak vyrovnaly počet triumfů Československa v 80. letech, pod kterými jsou podepsané především Helana Suková a Hana Mandlíková.

V O2 areně si Češky s fanoušky užívají vítězného opojení potřetí za sebou. A je dost možné, že celkově devátým titulem v týmové soutěži fenomenální tenisový „matriarchát“ nekončí.

Ale teď to s Ruskem zase byly pořádné nervy!

PLACHÝ ÚSMĚV ŠAMPIONKY. Karolína Plíšková s trofejí pro vítěze Fed Cupu.
OPORY. Petra Kvitová a Lucie Šafářová s trofejí pro vítěze Fed Cupu.
JÁSOT MEZI KONFETAMI. Barbora Strýcová s trofejí pro vítěze Fed Cupu.

Nedělní program dospěl do nejdramatičtějšího možného vyvrcholení. Ve dvouhrách nejprve Maria Šarapovová ve skvělé bitvě týmových jedniček porazila Petru Kvitovou 3:6, 6:4, 6:2. Ztrátu pak dohnala Karolína Plíšková proti Anastasiji Pavljučenkovové po výsledku 6:3, 6:4.

V deblu pak Plíšková nahradila vedle Barbory Strýcové zraněnou Lucii Šafářovou a stala se hrdinkou. Rusku se zase rozpadl sehraný deblový pár Jekatěrina Makarovová, Vesninová. Makarovovou nahradila smutná Pavljučenkovová, která prohrála v Praze, co se dalo.

„Je to zásluha holek, jsem na ně hrdý a jsem za ně šťastný,“ vyprávěl do kamery kapitán Pála. „Mám je rád. Vy ne?“ zavtipkoval s reportérem a přiznal, že trofeje snad kromě jedné rozdal. „Mám emoce a vzpomínky.“

Plíšková se Strýcovou hrály poprvé a slaví výhru

Do případného debla měly původně nastoupit Šafářová se Strýcovou na české straně. Avšak Plíšková ve vítězné euforii pravila: „Jsem připravená!“ Zraněná Šafářová se navíc vůbec nerozcvičovala.

Rusku se zase rozpadl sehraný deblový pár Jekatěrina Makarovová, Vesninová. Makarovovou nahradila Pavljučenkovová, která obě dvouhry prohrála.

On-line reportáž

Závěrečnou čtyřhru jsme sledovali v podrobné reportáži.

Český tým ze šatny vrthl na scénu hodně nabuzeně. K radosti diváků se domácí dvojice ujala vedení 2:0.

Plíšková dobře podávala, motivovaná Strýcová zase excelovala na síti.

Avšak rozjeté české duo Rusky zastavily. Vesninová po prvním ztraceném gamu při vlastním servisu ukázala, že je deblovou specialistkou, postupně se probouzela i Pavljučenkovová.

Klíčové bylo, že Plíškové v devátém gamu vůbec nefungoval první servis. Nedala jediný, ruský pár získal brejkbol a o krůček se přiblížil k triumfu.

Také ve druhém setu se dostala česká dvojice do náskoku 2:0, tentokrát však Strýcová servis udržela a zvýšila vedení. Diváci byli zase ve varu! Tribunami jela mexická vlna.

Plíšková se po útlumu chytla několika dobrými zásahy na síti a Češky měly setbol na 6:1. Pavljučenkovová s Vesninovou ještě zabojovaly, snížily na 3:5, ale vzápětí vysoká česká tenistka čistou hrou na podání druhý set ukončila.

Plíšková se Strýcovou se vezly na vlně sebevědomí a šly za vítězným obratem, zadrhly se až v šestém gamu. Ovšem náskok po dramatickém průběhu - tolik symbolickém pro tento víkend - udržely a po chvíli mohly opět křepčit ve vítězném kolečku.

„Cítíme se neuvěřitelně, nejde to popsat, nemám slova, hrát před takovým publikem v takové atmosféře, to je neuvěřitelné,“ sypala ze sebe po utkání Strýcová. „Poprvé jsem byla ve fedcupovém finále, jsem opravdu hrdá na to, jak jsem zahrála a jsem ráda, že máme trofej,“ doplnila Plíšková.

Plíšková těžkou situaci proti Pavljučenkovové zvládla

Třiadvacetiletá Plíšková se popasovala s rolí týmové dvojky velmi dobře. Zachránila naději na obrat a v rozhovoru na kurtu řekla: „Byl to jeden z nejlepších zápasů v mé kariéře. Nikdy jsem nehrála před takovým publikem, užila jsem si to.“

On-line reportáž

Utkání Plíšková vs. Pavljučenkovová jsme sledovali v podrobné reportáži.

Plíšková nastoupila se zatejpovaným ramenem, ale nezdálo se, že by jí zranění způsobovalo nějaká omezení. Přesto si hned na úvod zadělala na malér - ve třetím gamu chybovala a nabídla Pavljučenkovové dva brejkboly. Odvážnou hrou odmazala ten první a pak vypálila tři dobré servisy, vedla 2:1 a uklidnila se.

Hrála dál agresivíně, ruskou sokyni tlačila a v sedmém gamu vybojovala její servis.

RANAŘKA. Karolína Plíšková ve finále Fed Cupu.

Pavljučenkovová v další hře měla brejkbol, ovšem nepochopitelně selhala, když pustila dobrý míč. Plíšková toho využila a dotáhla první sadu k vítězství. Čeští fanoušci na tribunách opět křepčili.

Ve druhém setu si obě tenistky pozorně hlídaly servis.

Pravidelnost narušil až osmý game, kdy domácí hráčka ztratila vedení 40-0. Pavljučenkovová se prodrala k brejkové šanci.

Ovšem Plíšková se dál soustředila na svou silnou zbraň, z potíží ji opět dostal dělový servis. Měla i štěstí - to když se míček po jejím voleji odrazil z rakety na základní čáru.

Rusce pak vzala servis a s mírnými potížemi dopodávala utkání do šťastného konce - Plíšková vyhrála 9:1 na esa a 38:15 na vítězné míče. Naději na finálový obrat zachránila mohutnou ofenzívou.

Kvitová v krásné bitvě nestačila na Šarapovovou

„Pocity jsou smíšené. Myslím, že jsem tam nechala vše, bohužel to nestačilo. Přetlačila mě. Mrzí mě to, chtěla jsem přidat bod do šatny,“ řekla zklamaná Petra Kvitová v televizním rozhovoru po první nedělní dvouhře. (rozhovor si přečtěte ZDE)

Český tým nabudila při nástupu na kurt píseň Parní stroj. A tak nějak se na kurtu posléze chovala i Kvitová.

On-line reportáž

Utkání Kvitová vs. Šarapovová jsme sledovali v podrobné reportáži.

V hledišti měla podporu fanoušků, ti po upozornění moderátora a poučení ze soboty nerušili tak často tenistky mezi servisy, ale přesto se nechali pěknou podívanou unést a občas zakřičeli do výměny.

Atmosféra byla bouřlivá, Kvitová diváky svým výkonem ještě víc rozpumpovala.

Míče svištěly přes síť velkou rychlostí, Šarapovová navzdory sobotnímu přání měla opět problémy při vlastním servisu.

Česká jednička ruskou sokyni se zarputilým výrazem zasypala 13 vítěznými miči. Když už se trefila do prvního podání (úspěšnost pouze 35 procent), ztratila jediný balón. Úspěšně riskovala druhý servis.

Fotogalerie

První brejk potvrdila krásným stopvolejem na síti.

Kvitová si dokonce rychle vypracovala brejkboly na 3:0, avšak Šarapovová se stále držela na dohled.

Až v devátém gamu se opět hvězdná Ruska dostala (i kvůli dvojchybě) pod tlak, vysoký míč „zabila“ do sítě a první set zaslouženě vyhrála domácí oblíbenkyně.

Ve druhém setu utkání vygradovalo, hrál se ženský tenis světové úrovně. Soupeřky se tahaly o každý fiftýn. Šarapovová musela ve druhém gamu úporně bránit svůj servis. Gamy trvaly dlouho, byla dramatické.

Kvitová sice poprvé odevzdala Šarapovové servis, ale hned ztrátu umazala. V jednu chvíli se česká bojovnice dostala do „transu“ a v hlasitosti projevu se ruské „siréně“ vyrovnala. Do vítězného bekhendu po lajně dala veškeré úsilí a pak vyjíkla: „Pojď!“ V sedmém gamu Češka přežila dva brejkboly a šla do těsného vedení.

Jenže devátý game Kvitové vůbec nevyšel. Udělala dvě dvojchyby, promarnila vedení 40-15 a Šarapovová následně brejk potvrdila a vyrovnanou bitvu dovedla do třetího setu.

„Davaj! Rasíja! Máša!“ ozývalo se z tribun.

BEKHEND. Petra Kvitová ve finále Fed Cupu.
ZARYTÁ BOJOVNICE. Maria Šarapovová ve finále Fed Cupu.
TOHLE STÍHÁM. Petra Kvitová ve finále Fed Cupu.

Nadějný průběh rozhodující sady, před níž zmizela 25letá Češka v šatně, se začal hroutit v pátém gamu - Kvitová nejdřív podklouzla a obtížně se zvedala ze zelené plochy. Pak se předčasně zaradovala, rozhodčí totiž opravila čárového kolegu a stav byl 0-30.

Šarapovová nakonec urvala brejk a pak už nedovolila vyčerpané soupeřce ani game. Ruská hvězda zlepšila servis, zpřesnila hru a další úchvatnou bitvu proti české jedničce vyhrála. Roztáhla ruce a šla se objímat s lidmi na ruské lavičce.

„Máša! Máša!“ křičeli nadšení Rusové. Ale diváci v O2 areně ocenili i hrdinku domácího týmu. Jejich „Petra“ totiž prohrála od roku 2011 ve Fed Cupu teprve třetí zápas. Naposledy odešla poražena v dubnu 2013.

„Cítila jsem, že bych mohla hrát několik hodin, to pomohla,“ prohlásila vítězka na tiskové konferenci. (více čtěte ZDE)

Česko vs. Rusko 3:2

finále Fed Cupu, Praha, tvrdý povrch

Kvitová - Šarapovová 6:3, 4:6, 2:6
Karolína Plíšková - Pavljučenkovová 6:3, 6:4
Karolína Plíšková, Strýcová - Pavljučenkovová, Vesninová 4:6, 6:3, 6:2.

Davisův pohár v novém formátu

Tenisová týmová soutěž Davis Cup 2019: poprvé v novém formátu. Finálový týdenní turnaj pro 18 týmů se odehraje od 18. do 24. listopadu v Madridu.

  • Nejčtenější

Program MS v ragby 2019. Do semifinále Wales, Anglie, Jižní Afrika a Zéland

Mistrovství světa v ragby začalo 20. září, finále je na programu 2. listopadu. Jasně nejdelší a podle mnohých také...

Česko - S. Irsko 2:3, fotbalisté prožili poločas hrůzy, pak se zvedli

Pískot fanoušků už po deseti minutách, tři inkasované góly do poločasu. Čeští fotbalisté v přípravném utkání prožili...

Teplice - Sparta 1:1, hosté vedli, domácí srovnali minutu před koncem

Třináctý zápas, osmá ztráta. Sparťanští fotbalisté pokračují v klopýtání fotbalovým podzimem. V 13. kole Fortuna ligy...

ZVOLNĚNÍ: Jágr nastartoval vizi, přibude v extralize zápasů?

Když něco prohlásí Jaromír Jágr, má to velkou váhu. Legendární 68 nedávno vyjádřila přání, aby se v hokejové extralize...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Deset dní a Slavia mohla zmizet. Miliardář Šimáně exkluzivně vypráví

Jiří Šimáně, jeden z nejbohatších Čechů, koupil před pěti lety zadluženou Slavii. Klub nad propastí. Ta stejná Slavia,...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Vyčerpaný Medveděv před Turnajem mistrů odřekl i Vídeň

Čtvrtý tenista žebříčku Daniil Medveděv tři týdny před Turnajem mistrů nebude startovat ani ve Vídni. Třiadvacetiletý...

Premium

Hurá do Číny! Strýcová o smogu, lásce, penězích i neviditelném tetování

Venku končilo pošmourné říjnové dopoledne. V opotřebovaném těle po dalším náročném tréninku kynula únava. Elán v duši...

TURNAJ MISTRYŇ: Do Číny míří pět Češek, nechybějí Kvitová a Plíšková

Tenisová sezona vrcholí. Celkem 24 nejlepších hráček uplynulých měsíců se od neděle 27. října utká v čínském Šen-čenu v...

Muchová si finále nezahraje, Murray bude o titul bojovat v Antverpách

Karolína Muchová v Moskvě na své třetí finále v sezoně nedosáhla. V semifinále halového turnaje česká tenistka podlehla...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz