Tomáš Berdych slíbil, že daviscupovému týmu v příštím roce pomůže | foto: Reuters

Nadějná budoucnost českých tenistů. Ale jak hodně pomůže Berdych?

  • 43
Dillí (Od našeho zpravodaje) - Čeští tenisté odvrátili pád do temných daviscupových časů. Zvládli zrádnou baráž v rozpálené Indii a udrželi se mezi elitou. Oživí tím zase úspěšnou éru? To lze teď odhadnout stěží. Vrátí se však opora Tomáš Berdych, což vzbuzuje naději.

Obvykle se po vítězných kláních semkli do kruhu, radostně skákali a křičeli: „My tu mísu stejně vyhrajeme!“ V neděli ne. Ne snad že by čeští tenisté po výhře 3:1 nad Indií neslavili. Radost měli, byla velká a pochopitelná. Udrželi se ve Světové skupině Davis Cupu. Kdyby se jim to nepovedlo, čekala by nedávné šampiony rázem smutná éra. „Nevím, kdo by chodil na druhou divizi,“ řekl kapitán Navrátil.

Odvážných pokřiků a gest se však zdrželi. Tuší, že vítězné období se jen tak vrátit nemusí.

Zatímco ženský tenis zažívá úžasnou éru a v elitní stovce žebříčku má osm hráček, situace mužů je složitější. Mezi nejlepší stovkou jsou jen tři tenisté: Tomáš Berdych, Jiří Veselý a Lukáš Rosol. Z mladých hráčů vyčnívá vedle 22letého Veselého pouze 20letý Adam Pavlásek, jehož tenisový růst nabral grády až letos – a ozdobily ho dvě cenné výhry v daviscupových čtyřhrách.

Autor vítězných bodů z let 2012 a 2013 Radek Štěpánek v listopadu oslaví už 37. narozeniny, zatím navíc marně hledá ideální pohodu po sérii zdravotních trablů. „Příští rok bude nejdůležitější se vyhnout baráži,“ tuší Navrátil.

Fotogalerie

Berdych slíbil účast v 1. kole

O vyhlídkách jeho výběru do budoucna výrazně napoví středeční los ročníku 2016. Češi sice nemají tak silný výběr jako třeba Švýcarsko se superhvězdami Federerem a Wawrinkou, přesto nemusí hrát v Davis Cupu vedlejší roli.

Vždyť letos do semifinále prošly třeba Belgie (ta dokonce do finále) a Argentina, země bez hráčů absolutní špičky.

Česku se navíc vrátí jeho hlavní trumf, který letos poprvé od roku 2002 neodehrál v Davis Cupu ani jeden zápas. Tomáš Berdych slíbil účast v 1. kole ročníku 2016. Musí v něm hrát, aby si zajistil možnost startu na olympiádě v Riu.

Dlouholetý český tahoun oslavil před pár dny třicetiny. Chce se soustředit na individuální kariéru. Je možné, že případných dalších kol už by se nezúčastnil. I v tomto ohledu bude klíčový los. „Tomášův start se bude řešit zápas od zápasu. S ním zase můžeme uhrát dobrý výsledek,“ řekl Jaroslav Navrátil.

Zápas v Indii přinesl další zkušenosti i dvojici mladíků Veselému s Pavláskem. Ukazuje se, že by i na nich tým mohl stát, ač to asi nebude hned. „Veselý má ještě na víc. A Adamovi je teprve dvacet. Budoucnost máme,“ věří kapitán.