NOVÝ TRUMF. Adam Pavlásek letos v Davis Cupu ukázal, že může být do budoucna přinejmenším velkou deblovou zbraní. | foto: AP

Býval jsem flink, uznává Pavlásek. Ale teď tenisový talent letí vzhůru

  • 5
Dillí (Od našeho zpravodaje) - Už dlouho je tenistou s pověstí obrovského talentu. A řadu let byl i hráčem, který nedokáže využít svůj potenciál. Letošek však znamenal pro dvacetiletého Adama Pavláska zlom. Začal sbírat výhry na challengerech, za rok vystoupal na žebříčku ATP o sto míst a o víkendu pomohl tenistům k udržení ve Světové skupině Davis Cupu.

Dokonce i Leander Paes, jeden z nejlepších deblistů všech dob, po sobotní čtyřhře prohlásil: „Na kurtu byli tři skvělí hráči a jeden mladík. A ten mladík vyčníval. Klobouk dolů před Adamem, hrál opravdu dobře.“

Drzým a spolehlivým výkonem zařídil Pavlásek spolu s Radkem Štěpánkem důležitý sobotní bod ve čtyřhře proti Indii, což byl zřejmě zlomový moment utkání. K daviscupovému zápasu přitom nastoupil teprve podruhé, opět se jednalo o čtyřhru - a zase vydřel výhru proti velkým jménům, tentokrát Paesovi s Bopannou.

Daviscupová střetnutí mají v Pavláskově vzestupu rovněž roli. Jeho premiérový triumf v týmové soutěži, který přišel v březnu po boku Jiřího Veselého proti Australanům Hewittovi s Grothem, mu dodal důležité sebevědomí. „Ukázalo mi to, že můžu hrát proti komukoliv,“ vyprávěl - a v Indii si to potvrdil.

Fotogalerie

Nešlo však o jediný impulz v jeho kariéře. Právem mu mnozí vyčítali, že ke svému talentu nepřidává stoprocentní dřinu. Což se letos změnilo. „Nebyl jsem úplně poctivák. Byl jsem flink. Ale v lednu jsem angažoval svůj tým, má to hlavu a patu a dělám pro tenis víc,“ říkal Pavlásek.

Na přelomu roku ho začal trénovat Michal Navrátil, syn daviscupového kapitána Jaroslava, o Pavláskovu kondici se od března stará Radek Štěpánek. Nikoliv stejnojmenný tenista, ale bývalý atlet. „Udělali jsme kus práce,“ líčí.

Na výsledcích je to znát. Před rokem touto dobou byl na 245. místě žebříčku. Letos v červnu už na 166. pozici. Nyní dokonce 147. Pozvolna se blíží elitní stovce, kterou má vytyčenou jako cíl.

„Letos ke konci roku by podle mě měl být minimálně do 120. místa. A začátkem příštího roku neobhajuje až do března moc bodů, to by mohl do stovky nakouknout,“ domnívá se Jaroslav Navrátil, který svému synovi s tréninkem Pavláska pomáhá.

A vidí u něj stále prostor ke zdokonalování. „Hodně se v přístupu k tenisu zlepšil. Ale měl by ještě přidat. Nemyslím v dávkách. Ale trénovat aktivněji. I v kondici zabrat, aby byl výbušnější. To mu přinese ten bonbonek, který od něho všichni očekávají.“

Pavlásek letos začal sbírat výhry na challengerech. Ovládl podnik ve slovenském Popradu. Konečně se trochu přiblížil svému kamarádovi Jiřímu Veselému, který už objíždí turnaje ATP a na žebříčku vyšplhal na 40. místo.

„Adam se pořád tahal za Jirkou. Viděl, jak se rychle vypracoval z prvního juniora světa a zabydlel se v první padesátce,“ popisoval Navrátil. „Nebylo dobré mu jen vykládat, že je všechno výborné. Bylo potřeba mu někdy říct, že je něco špatně. Tlačil jsem ho do toho, aby víc makal.“

Sotva mohl Pavlásek dostat lepší odměnu za svou dřinu než slova chvály od indické legendy Paese. Nejen mladý český talent ale věří, že může dosáhnout ještě mnohem výš.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)