Švédský tenista Björn Borg na snímku z roku 1976

Švédský tenista Björn Borg na snímku z roku 1976 | foto: Profimedia.cz

STALO SE 3. ČERVENCE: První šampion s čistým štítem. Začíná Borgova dominance

  • 0
Svou nadvládu nad Wimbledonem odstartoval suverénním způsobem. Stal se prvním vítězem travnatého grandslamu v otevřené éře, který během svého tažení za titulem neztratil ani set, přivlastnil si také primát nejmladšího šampiona, měsíc před turnajem oslavil 20. narozeniny. Švédský tenista Björn Borg slavnému turnaji nepřetržitě kraloval po dobu pěti let, první pohár zvedl nad hlavu 3. července 1976.

Svým tenisovým uměním a fešným vzhledem, který podtrhovaly dlouhé blonďaté vlasy, okouzlil Borg celý svět.

Rázně se o místo na výsluní přihlásil tituly z Roland Garros z let 1974 a 1975 a když přesně před 44 lety dobyl i Wimbledon, stal se skutečnou celebritou.

Přitom rok 1976 se pro mladého Švéda nevyvíjel dobře.

Na antukovém grandslamu v Paříži Borg nezvládl obhájit titul a ani o měsíc později v Londýně nebyl v ideálním rozpoložení. Během turnaje se potýkal s bolavým břišním svalem, dostával injekce, aby mohl nastoupit.

„Navíc celá moje příprava na travnatých kurtech ten rok byla příšerná. Nemohl jsem trefit jediný míč,“ prozradil Švéd po letech.

Navzdory obtížím však tenista, který si svým chladným, až strojovým vystupováním vysloužil přezdívku Ledový muž, na zelených kurtech exceloval.

Do finále proplul bez ztráty setu, zbývala poslední překážka.

V souboji o trofej Borg vyzval o deset let staršího Rumuna Iliea Nastase, s nímž měl dosud nepříznivou bilanci 3:7.

Stalo se před lety

Historický speciál sportovní redakce iDNES.cz

Všechny díly naleznete přehledně ZDE.

Po necelých dvou hodinách a hladkém průběhu 6:4, 6:2, 9:7 se ale z trofeje raduje švédský mladík.

„Bylo neuvěřitelné, jak se situace obrátila. Před šesti měsíci jsem ho ve finále Masters naprosto zničil, a nyní jsem byl já tím, kdo nemohl hrát,“ vzpomínal Nastase ve své autobiografii. „Kdybychom hráli další den, možná by byl výsledek jiný, ale musím říct, že Borg hrál tehdy opravdu dobře.“

Klíčovou zbraní Švéda byl servis, na němž usilovně pracoval a přidal do své jisté hry od základní čáry další smrtící prvek. Právě přímým bodem z podání odvrátil Borg v prvním setu brejkbol na 0:4, čímž se nadobro zbavil ostychu a úvodní nervozity.

Bezchybná hra soupeře Nastase čím dál víc frustrovala, ve druhé sadě po dalším Borgově esu se Rumun na kurtu předklonil a držel se za břicho v imitaci problémů, které jeho švédského soka viditelně jinak neomezovaly. Injekce fungovaly výtečně.

Nastasovi svitla naděje na zvrat ve třetím dějství, v němž vedl 7:6, nicméně Borg v následujících třech hrách pustil jen tři fiftýny a otočil na 9:7. Po proměněném mečbolu vyhodil raketu do vzduchu a užíval si ovací tribun.

Stejně jako v příštích čtyřech letech.

Unikátní série a brzký konec

Borg dodnes zůstává druhým nejmladším šampionem Wimbledonu. Jeho úchvatnou bilanci pěti titulů za sebou a šňůru 41 zápasů bez prohry ukončí až ve finále v roce 1981 John McEnroe. Stejní soupeři se v boji o trofej střetli také o rok dříve, tehdy v pětisetové řeži, která je dodnes považována za jedno z nejlepších finále Wimbledonu, ještě slavil Švéd.

Dva roky po porážce z rakety amerického bouřliváka, v pouhých 26 letech, ukončuje dlouhovlasý idol kariéru kvůli psychickému vyčerpání a do milovaného areálu All England Clubu znovu zavítá až v roce 2000.

„Nemohl jsem se vrátit, Wimbledon byl pro mě jako posvátné území,“ vysvětloval. „Nebylo to tak, že jsem si Wimbledon znechutil, byl to můj nejoblíbenější turnaj. Ptali se mě mnoho let a já říkal ne, protože jsem nebyl připraven vrátit se.“

Svou kariéru Borg protkal 11 grandslamovými tituly, vedle pěti wimbledonských přidal ještě šest z Roland Garros. „Kéž bych vyhrál i US Open,“ lituje nekompletní sbírky. „Byl jsem tam ve finále čtyřikrát, z toho dvakrát jsem měl vyhrát. Ale nikdy bych nevyměnil Wimbledon za US Open.“


Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga