Bezprostředně po konci tohoto thrilleru zaplavily sociální sítě komentáře jiných tenistů, expertů i fanoušků. Všichni se shodovali, že šlo o jedno z nejlepších grandslamových finále v historii.
„Dejte trofej oběma,“ psala legendární Chris Evertová.
„Tohle byl určitě jeden z nejlepších zápasů všech dob. Byla čest ho sledovat,“ říkal ve vysílání TNT Sports jiný velikán John McEnroe.
Ta bitva totiž měla úplně všechno. Úchvatné výměny, absolutní nasazení, a především zázračný obrat. Skóre se zastavilo až na divoké podobě 4:6, 6:7, 6:4, 7:6 a 7:6 pro Alcaraze.
Epické finále Roland Garros! Sinner zahodil tři mečboly i vedení 2:0, titul slaví Alcaraz![]() |
„Určitě nejúžasnější zápas, jaký jsem kdy hrál,“ zářil 22letý Španěl.
Když se ho na tiskové konferenci ptali, jestli si myslí, že se na jeho řež se Sinnerem bude vzpomínat podobně jako na finále Borga a McEnroea ve Wimbledonu 1980, duel Federera s Nadalem ve Wimbledonu 2008 či na bitvu Nadala s Djokovičem o krále Australian Open 2012, odpověděl:
„Jestli nás přirovnávají k těmto zápasů, tak je to pro mě velká čest. Nevím, jestli jsme dokázali předvést stejnou úroveň hry, protože tahle zmíněná utkání jsou součástí tenisové historie. Nechám o tom lidi debatovat, já jsem rád, že jsou naše jména v grandslamové historii.“
O rok starší Sinner ve čtvrtém setu vedl 5:3 a 40:0 na returnu, v tu chvíli se na něj lákavě usmívaly tři mečboly. Zdálo se, že strojovou přesností přebije protivníkova kouzla, avšak ani jednu ze tří příležitostí získat trofej nevyužil.
Nejprve se neubránil v delší výměně, pak pokazil return druhého podání a nakonec nebyl dost důrazný, když dostal vyšší míč na střed kurtu. A vzápětí, při skóre 5:4, pohrdl také možností utkání dopodávat.
„Pořád jsem si věřil, nikdy jsem o sobě nepochyboval,“ popisoval Alcaraz klíčové momenty. „Zápas není u konce, dokud není odehraný poslední míč. Chtěl jsem prostě být jedním z těch hráčů, kteří v grandslamovém finále odvrátí mečbol a vyhrají.“
V rozhodujícím dějství za stavu 5:4 nezvládl tíhu okamžiku pro změnu on, když střetnutí rovněž nedoservíroval, ale v super tiebreaku už úřadoval. Brzy vedl 7:0 a nakonec triumfoval 10:2. První mečbol využil skvělým forhendovým prohozem po čáře přesně k lajně.
Když viděl, že tenisák skončil v kurtu, skácel se na antuku a užíval si ovace patnácti tisíc diváků v hledišti stadionu Philippa Chatriera. Fanoušci epochální bitvu bouřlivě prožívali a více podporovali Španěla, kterému přáli, ať obrat dokoná. A on se jim odvděčil svým druhým titulem z Roland Garros a pátým grandslamovým celkově, navíc si ve finále turnajů velké čtyřky udržel neporazitelnost.
„Skuteční šampioni se rodí tak, že zvládají situace, kdy jsou pod tlakem. Snažím se těchto momentů nebát,“ vysvětloval, proč už poněkolikáté vytasil svůj nejlepší tenis v těch nejvypjatějších okamžicích.
Mladí rivalové se přetahovali pět a půl hodiny, dohromady svedli 385 výměn. O jednu více – 193:192 – sice vyhrál Ital, ale na konci jen zklamaně klopil oči k zemi. Prováhal šanci ovládnout třetí grandslam v řadě, i když měl finále báječně rozehrané.
„Moc dobře spát nebudu,“ tušil při ceremoniálu. „Čtvrtý set mě samozřejmě mrzí, ale mentálně jsem v zápase zůstal a nedal mu žádné body zadarmo.“
„Jsem si jistý, že Jannik se poučí a příště bude proti mě ještě silnější,“ očekává Alcaraz, že zklamání nevydrží ryšavému Italovi dlouho. „Nebudu ho porážet věčně, to je jasné. I já se musím zlepšit. A snad spolu odehrajeme ještě mnoho grandslamových finále.“
Pokud budou všechna vypadat jako to nedělní, tak se rozhodně vyplatí tenis sledovat.