Serena obhájila wimbledonský titul

  • 5
Londýn - Američanka Serena Williamsová obhájila loňské vítězství na tenisovém turnaji ve Wimbledonu. Ve třísetovém finálovém utkání porazila svoji sestru Venus 4:6, 6:4, 6:2 a získala svůj šestý grandslamový titul v kariéře. Starší ze sesterské dvojice vyhrála první set, ale v dalším průběhu ji začaly trápit bolesti břišních svalů, kvůli kterým dokonce musela požádat o tříminutové přerušení zápasu. V mužské čtyřhře zvítězila švédsko-australská dvojice Jonas Björkman, Todd Woodbridge.

"Nastoupila jsem kvůli fanouškům, kteří se na finále těšili," vysvětlila starší ze sester Williamsových, která si zranění břišních svalů přivodila ve čtvrtečním semifinále proti Belgičance Kim Clijstersové. V pátek kvůli němu vůbec netrénovala a sobotní poslední zahřívací trénink před finálovým utkáním ukončila po deseti minutách.

Její postoj vítězka finále ocenila. "Venus dnes ukázala, jakou je šampionkou, a to je pro mě velkou inspirací," řekla Serena, které sestřino zranění trochu narušilo koncentraci. "Nebylo pro mě jednoduché vidět, že je Venus zraněná, ale donutila jsem se soustředit pouze na hru," dodala novopečená majitelka šeku na 535 000 liber.

Serena se vyrovnala sestře v počtu wimbledonských triumfů
Serena WilliamsováV třináctém vzájemném zápase a šestém finále obou sester na turnajích Grand Slamu vyhrála Serena nad Venus po osmé. Ve Wimbledonu spolu dosud dvakrát - v roce 2000 v semifinále vyhrála ve dvou setech Venus, o dva roky později jí to Serena ve finále oplatila.

Wimbledon nepoznal v posledních čtyřech letech jinou vítězku ženské dvouhry než Williamsovou, protože Venus dominovala v letech 2000 a 2001.

Serena má na svém kontě vedle dvou výher ve Wimbledonu i stejný počet skalpů na US Open (1999, 2002), jednou vyhrála na French Open (2002) a jednou na Australian Open (letos).

Poměr vítězných a prohraných zápasů nyní u Sereny činí 248:47.

Nejmladší z pěti sester Williamsových (narozena 26. září 1981, měří 173 cm a váží 59 kg) se poprvé v kariéře probojovala do čela žebříčku WTA loni.

V úvodu zápasu však herní projev wimbledonské vítězky z let 2000 a 2001 žádným zdravotním problémům nenasvědčoval - také zásluhou nepřesných úderů své sestry se Venus záhy dostala do vedení 3:0. Serena pak zpřesnila hru a vyrovnala na 3:3, v desáté hře však znovu ztratila podání a první set prohrála 4:6.

Od druhé sady začala mít starší ze sester Williamsových větší problémy s podáním, kterých Serena využila k vedení 5:2. Venus dokázala snížit na 4:5, ale to bylo z její strany vše. 

Svůj servis čtvrtá nasazená hráčka znovu ztratila hned v první hře rozhodujícího třetího setu a odešla s místní lékařkou do šaten na ošetření bolavého břišního svalu. V zápase pak sice pokračovala, dvojchybou však umožnila Sereně získat vedení 5:2, které světová jednička dokázala při vlastním podání proměnit ve vítězství.

"Dnes se utkání mělo hrát tak na jeden set, nikoliv na dva vítězné," komentovala Venus vývoj více než dvouhodinového utkání, které poznamenaly její zdravotní komplikace.

Na rozdíl od Australana Lleytona Hewitta, který jako obhájce vypadl hned v prvním kole, dokázala Serena Williamsová svůj loňský triumf zopakovat. Vítězné euforie se však diváci nedočkali, obě sestry se bez výraznějšího projevu emocí objaly u sítě.

Statistika utkání:
S. Williamsová (1-USA) - V. Williamsová (4-USA) 4:6, 6:4, 6:2.
Esa:
6:1. Dvojchyby: 4:8. Nevynucené chyby: 30:25. Vítězné údery: 31:19. Získané brejky: 6:4. Celkem získané míče: 99:93. Nejrychlejší servis: 180,8 km/hod. - 184. Čas: 2:03 hod.

Woodbridge vyrovnal rekord
V mužské čtyřhře zvítězila švédsko-australská dvojice Jonas Björkman, Todd Woodbridge. Ve finále čtvrtý nasazený pár porazil nejvýše nasazené Maheše Bhúpathího s Maxem Mirným 3:6, 6:3, 7:6 a 6:3.  Australan Woodbridge získal ve Wimbledonu už svůj osmý deblový titul, čímž vyrovnal rekord bratří Dohertyů z let 1897 až 1905.

Šest titulů vyhrál Woodbridge se svým dlouholetým partnerem a krajanem Markem Woodfordem, poslední dva získal po boku Švéda
Jonase Björkmana. "Nemůžu uvěřit tomu, že se mi něco podobného podařilo. Potřeboval jsem k tomu dobré partnery, ale na začátku kariéry jsem o podobných metách vůbec nepřemýšlel," svěřil se dvaatřicetiletý Australan, jenž celkem získal čtrnáct grandslamových titulů ve čtyřhře.

Woodbridge má přitom na dosah další rekordní metu. V éře otevřených turnajů totiž v deblu vyhrál již 76 turnajů, což ho řadí na třetí místo historických tabulek. O jedno vítězství více má Američan John McEnroe, 78 triumfů v kariéře získal Nizozemec Tom Okker.

Známý bouřlivák McEnroe přitom před časem řekl, že až Woodbridge získá 77. titul, nastoupí s ním ve čtyřhře a pokusí se společně vyrovnat Okkerův rekord. "Vždy to říká jakoby v žertu, ale když vezmeme v úvahu Johnovu soutěživost, asi to myslí vážně," komentoval tento úmysl Australan.

Böhmová ve finále juniorské čtyřhry
Česká tenistka Kateřina Böhmová postoupila ve Wimbledonu do finále juniorské čtyřhry. Společně s nevlastní sestrou Richarda Krajicka Michaelou porazily americko-španělský pár Megan Falconová, Adriana Gonzalezová-Peňasová dvakrát 6:2.

Böhmová s Krajickovou hrály finále čtyřhry juniorek i na červnovém French Open. Tehdy však na titul nedosáhly.

Další výsledky
Čtyřhra - finále:
Björkman, Woodbridge (4-Švéd./Austr.) - Bhúpathí, Mirnyj (1-Indie/Běl.) 3:6, 6:3, 7:6 (7:4), 6:3.

Smíšená čtyřhra, semifinále: Ram, Rodionová (Izr./Rus.) - Kerr, Sequerová (Austr./Ven.) 6:2, 6:3.
 
Juniorky:
Čtyřhra - semifinále:
Böhmová, Krajicková (ČR/Niz.) - Falconová, Gonzalezová-
Peňasová (USA/Šp.) 6:2, 6:2.

Serena Williamsová zahrává při vítězném finále Wimbledonu proti sestře Venus bekhend obouruč

Serena Williamsová si vychutnává první okamžika po sobotním vítězném wimbledonském finále nad sestrou Venus

Serena Williamsová se s trofejí nad hlavou raduje z wimbledonského vítězství

Finále ženské dvouhry ve Wimbledonu skončilo, vítězná Serena si fotí publikum na centrálním dvorci a její sestra Venus se zájmem přihlíží

Venus Williamsová je nešťastná po zkaženém míči v prohraném finále Wimbledonu se sestrou Serenou

Americká tenistka musela být během prohraného wimbledonského finále se sestrou Serenou ošetřena

Venus Williamsová měla během wimbledonského finále, ve kterém ji sestra Serena porazila, potíže s bolestmi břišních svalů, a musela být na začátku třetího setu ošetřena

Venus Wiliamsové to v sobotním prohraném finále ve Wimbledonu se setrou Serenou často nevycházelo a její gasta byla výmluvná...

Venus Williamsová při sobotním wimbledonském finále se setrou Serenou

Americká tenistka Serena Williamsová při sobotním wimbledonském finále se sestrou Venus

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
13. - 23. 2. 2020 (Anterselva)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)