FINÁLE! Čeští tenisté opět postoupili do finále Davis Cupu, rozhodující třetí bod přidali ve čtyřhře proti Argentině Radek Štěpánek (čelem) a Tomáš Berdych. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Čeští tenisté hladce vyhráli čtyřhru a jsou opět ve finále Davis Cupu

  • 21
Čeští tenisté budou po roce znovu bojovat o Davis Cup. V sobotní semifinálové čtyřhře Tomáš Berdych s Radkem Štěpánkem hladce porazili argentinský pár Carlos Berlocq, Horacio Zeballos 6:3, 6:4, 6:2 a zařídili tak českému týmu třetí rozhodující bod. Ve finále se Češi pokusí obhájit titul buď v Kanadě, nebo v Srbsku.

"Snad ani nemohl být lepší scénář. Radek přijel po vyhrané čtyřhře na US Open, měl sebevědomí a dokázal to," řekl Berdych. "Tahle soutěž pro nás moc znamená, vážíme si toho, že máme takovou vítěznou sérii a že můžeme hrát před našimi fanoušky," doplnil ho Štěpánek.

Češi prošli do třetího finále za posledních pět let. V roce 2009 prohráli ve Španělsku, loni stejnému soupeři doma porážku vrátili. Letos je čeká cesta buď do Kanady, nebo do Srbska, kde by zřejmě čekala i světová jednička Novak Djokovič.

"Gratuluju českému týmu. Hráli na vyšší úrovni, byli lepší," uznala i argentinská jednička Juan Mónaco.

Oslavy v šatně. Berdych se Štěpánkem to odnesli šampusovou sprchou:

Premiéra Berlocqa se Zeballosem v Davis Cupu nevyšla

Berlocq a Zeballos sice spolu v Davis Cupu dosud nehráli, první společný debl ale nezačali špatně. Slušně podávali, obstojně hráli na síti i od základní čáry. Přesto si oba páry zprvu držely své servisy. Českým fanouškům zatrnulo za stavu 3:2, když Štěpánek divně došlápl a na chvíli se svalil k zemi.

Daviscupová čtyřhra

Utkání Berdych, Štěpánek vs. Zeballos, Berlocq jsme sledovali on-line.

Naštěstí ale bez větších problémů vstal a žádné zranění na něm nebylo znát. Naopak: za chvíli mohl slavit, jelikož si za stavu 4:3 vybojoval s Berdychem brejkbol a jeho parťák ho forhendovým prohozem proměnil. Češi pak ovládli první set 6:3.

Argentince bouřlivě povzbuzoval hlouček příznivců, který oslavoval i každé zkažené první podání českého týmu a snažil se Berdycha se Štěpánkem rozhodit. To se jim ale příliš nedařilo.

Berlocq se Zeballosem zvládli uhrát opět pouze tři gamy, než jim domácí pár znovu vzal podání. Za stavu 3:3 měli Češi dva brejkboly, ten druhý využil skvělým bekhendovým returnem Berdych.

Hala bouřila - a za chvíli mohla znovu. Češi sice neproměnili tři setboly při podání Zeballose, pak ale Berdych druhý set bez problémů doservíroval - 6:4.

Fotogalerie

Třetí set už pak byl jasnou záležitostí pro české duo. Za stavu 3:2 získali servis soupeře poprvé, když Berdych nekompromisní ranou z forhendu propálil oba soupeře na síti. O dva gamy později pak return světové pětky znamenal zvýšení dokonce na 5:2.

Výhra byla na dosah. Argentinci si pak při Berdychově podání sice ještě vytvořili dva brejkboly, ale nedokázali je využít. Podávající hráč zakončil zápas skvělým podáním a Češi mohli slavit. Berdych se Štěpánkem vyhráli i třináctý společný debl v Davis Cupu, prohráli jen jednou, před čtyřmi lety ve Španělsku.

Po zápase si vychutnal celý tým vítězné kolečko, pak si spolu s fanoušky zakřičel: "Kdo neskáče, není Čech!" Bylo to zároveň pro letošní rok loučení s diváky v Česku: finále se totiž bude hrát buď v Srbsku, nebo Kanadě.

Semifinále tenisového Davis Cupu v Praze

(hala, tvrdý povrch)

ČR - Argentina 3:0 po čtyřhře 

Berdych, Štěpánek - Berlocq, Zeballos 6:3, 6:4, 6:2


Davisův pohár v novém formátu

Tenisová týmová soutěž Davis Cup 2019: poprvé v novém formátu. Finálový týdenní turnaj pro 18 týmů se odehraje od 18. do 24. listopadu v Madridu.