TO JE PRŮŠVIH. Roger Federer ve třetím kole Australian Open.

TO JE PRŮŠVIH. Roger Federer ve třetím kole Australian Open. | foto: AP

Federer měl v Austrálii špatné předtuchy. Napodruhé se naplnily

  • 1
Ten den se George W. Bush ujal úřadu amerického prezidenta. Tehdy, 20. ledna 2001, také Roger Federer naposledy prohrál ve 3. kole Australian Open. To druhé platilo do pátku. Světová tenisová dvojka překvapivě padla s Andreasem Seppim, vytáhlým Italem, s nímž měl Federer bilanci 10:0.

„Špatný den. Kéž bych dokázal hrát lépe,“ smutnil třiatřicetiletý Federer po prohře 4:6, 6:7 (5:7), 6:4, 6:7 (5:7).

Už několik let fanoušci i odborníci stárnoucí švýcarskou legendu odepisovali. A tolikrát je „Fedex“ přesvědčil o opaku.

Loni se mu to povedlo obzvlášť rázně. Z osmého místa na žebříčku ATP vystoupal na druhé. Vyhrál pět turnajů, z toho dva podniky Masters. V úžasném finále Wimbledonu trápil „démona“ loňské sezony Novaka Djokoviče.

I proto před startem letošního Australian Open nebyl Federer jen mužem, který by mohl překvapit. Vedle Djokoviče se s ním počítalo jako s největším kandidátem na titul.

Jenže už ve 2. kole zažil nečekané trápení s jiným Italem. Simone Bolelli mu vzal první set. Federer nebyl v ideální formě. Cítil zvláštní bolest v pravém malíčku, který mu natekl. „Bylo to, jako by mě píchla včela,“ popisoval.

V hlavě už se smiřoval s porážkou. Představoval si, jak musí vysvětlovat svůj neúspěch. Jak neví, co odpovídat.

Ve středu nakonec ze složité situace utekl.

Jenže už ve čtvrtek měl jinou předtuchu - a ta se vyplnila. „Z nějakého důvodu jsem cítil, že další zápas nebude jednoduchý,“ říkal.

Sám sebe přesvědčoval, že to je jen pocit. Že to vůbec nebude pravda.

Byla.

JÁ TO DOKÁZAL. Andreas Seppi po vítězství nad Rogerem Federerem ve třetím kole...

JÁ TO DOKÁZAL. Andreas Seppi po vítězství nad Rogerem Federerem ve třetím kole Australian Open.

Stačily dvě hodiny 57 minut - a velký favorit byl ze hry venku. Padesátým vítězným úderem, senzačním forhendovým prohozem po čáře, Seppi dotáhl skvěle rozjetý zápas k výhře.

Pomohlo mu i nezvykle mnoho Federerových nevynucených chyb (55). Přesto je pozoruhodné, že v celkovém množství vyhraných bodů měl Federer o jeden víc (145-144).

„Měl jsem šance se vrátit do zápasu, ale nechal jsem si je utéct. Vyhrál jsem dnes ty špatné body,“ vykládal na tiskové konferenci Federer. „Z nějakého důvodu jsem nedokázal hrát svůj nejlepší tenis. A Andreas skvěle hrál.“

Federerovo brzké vyřazení překvapuje, přesto by bylo opět předčasné ho po jedné prohře odepisovat. Vždyť ještě počátkem ledna vyhrál turnaj v Brisbane, kde porazil silné soupeře Milose Raonice a Grigora Dimitrova.

„A kdybych si měl vsadit, tak ještě nějaký grandslam vyhraje,“ řekla světová šestka Andy Murray.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
5. - 8. 3. (Nové Město na Moravě)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)