Španělský tenista Rafael Nadal se raduje z vítězství nad Rusem Daniilem Medveděvem na Turnaji mistrů. | foto: Reuters

Ztrácel 1:5, přesto vyhrál. Ale už jsem se viděl v šatně, přiznal Nadal

  • 6
Ani on sám už v obrat nevěřil. „V takový moment si říkáte, že za pět minut budete nejspíš v šatně. Ale zase nehrajete pod takovým tlakem, protože už jste téměř poražen,“ popsal Rafael Nadal své myšlenky, když na Turnaji mistrů prohrával s Daniilem Medveděvem 1:5 ve třetím setu a čelil mečbolu. Španěl ovšem díky své pověstné urputnosti krajně nepříznivý stav otočil a zvítězil 6:7, 6:3 a 7:6.

Přestože se v duelu s Medveděvem otřepal ze ztráty úvodní sady a pohodlně vyrovnal, Nadal nástup do rozhodujícího dějství nezachytil. První hru vybojoval až za stavu 0:4, a to ještě čelil dvěma brejkbolům. „Ale nehrál jsem tak špatně,“ tvrdil po zápase Španěl. „On zkrátka hrál dobře a já udělal pár chyb.“

Rozjetý ruský mladík následně čistou hrou zvýšil na 5:1 a v dalším gamu při podání soupeře disponoval mečbolem. Šanci ovšem nevyužil a přišla chvíle světové jedničky. Nadal pěti hrami v řadě průběh setu zcela převrátil a v tiebreaku vyválčil výhru 7:4, ačkoli pohrával 3:4.

Fotogalerie

„Nejde lámat raketu, když prohráváte 1:5 ve třetím setu, nebo ztratit sebeovládání, když věci nejdou správným směrem. Je třeba stále zůstat pozitivní, akceptovat, že soupeř hraje o trochu lépe a přiznat si, že nejsi tak dobrý,“ vyprávěl 19násobný grandslamový vítěz.

Nadal svůj nejnovější přírůstek do působivé sbírky trofejí z turnajů velké čtyřky přidal právě proti Medveděvovi, ve finále letošního US Open jej zdolal v pěti setech. „Daniil je mentálně velmi odolný. Když nejste mentálně silní, nemůžete mít takové výsledky,“ narážel Nadal na protivníkův úspěšný rok, během kterého dobyl tři turnajové tituly a posunul se na čtvrtou příčku žebříčku.

„I navzdory této porážce může být na sebe pyšný. Takový zápas prohrajete jednou z tisíce a stalo se to zrovna dnes. Já jsem za to velmi šťastný, ale na druhou stranu je mi ho líto, protože ztratit zápas takovým způsobem je náročné a bolestivé.“

Famózní obrat. Nadal na Turnaji mistrů vydřel výhru nad Medveděvem

Nadal tak má na prestižním klání v Londýně vyrovnanou bilanci, v pondělí totiž ve dvou setech podlehl Němci Alexanderu Zverevovi. Díky vítězství nad Medveděvem ale stále živí naději na účast v semifinále i na to, že sezonu zakončí na prvním místě žebříčku.

„S Daniilem jsem hrál lépe než v prvním zápase. Ale měl jsem i štěstí, on pak udělal chyby a na konci jsem také já měl pár dobrých momentů. Před turnajem jsem nemohl trénovat tak, jak jsem chtěl, přesto se mi podařilo pozvednout úroveň hry proti prvnímu dni, což je velmi pozitivní a jsem za to rád.“

Pokud se Nadal udrží na této vzestupné tendenci, může dál pomýšlet na jediný velký titul, který mu ve vitrínce schází.

Sport v roce 2020

30. 11. 2019 - 22. 3. 2020 (přehled závodů)
26. 12. 2019 - 5. 1. 2020 (Ostrava a Třinec)
8. - 24. 5. 2020 (Švýcarsko)
12. 6. - 12. 7. 2020 (13 měst)
24. 7. - 9. 8. 2020 (Tokio)