Kopii celého dokumentu na svém webu zveřejnil Guardian, PTPA v něm zmiňuje celkem 475 bodů, stížností a požadavků. „Dětem je předkládán sen o tom stát se tenisovou hvězdou. Někteří se stanou profesionály třeba ve 13, aniž by věděli, že se zavazují k profesi, která funguje ve zmanipulovaném ekonomickém systému,“ píše hned na začátku.
K žalobě se jmenovitě hlásí celkem dvanáct současných či bývalých tenistů a tenistek, mezi nimi třeba zmiňovaný Pospisil nebo Nick Kyrgios, Sorana Cirsteaová a Reilly Opelka.
„Je důležité poznamenat, že před zveřejněním jsme mluvili s více než 300 hráči, mezi nimiž byli i ti ze světové špičky, a všichni nás podpořili,“ napsal na síti X Pospisil. „Ale nechceme zveřejňovat jejich jména. WTA i ATP vytvořili během posledních let takovou atmosféru strachu, že by to pro ně mohlo být nebezpečné.“
Tenis je rozbitý. Djokovičova hráčská asociace žaluje zastřešující organizace![]() |
O co přesně v žalobě jde?
Ženské asociaci WTA, mužské ATP a mezinárodní ITF, jež má na starosti pořádání grandslamů a Davis Cupu s Billie Jean King Cupem, PTPA vyčítá kartelové chování a nevyhovující podmínky, které mají hráčům ničit fyzické i psychické zdraví.
„Nutí tenisty hrát v nebezpečných podmínkách. Třeba když nedávno během Australian Open teploty překročily 49 stupňů, hráči riskovali své zdraví. Často taky musí hrát dlouho do noci a na hotel přijíždějí až v brzkých ranních hodinách, což zhoršuje jejich regeneraci,“ zmiňuje žaloba.
„Hráči často soutěží v nestandardních podmínkách, těžší míče, které mají na svědomí úrazy zápěstí, loktů a ramen, jim zkracují (už tak krátkou) kariéru. Většina hráčů nemůže kvůli financím cestovat s rodinou, což jim zhoršuje psychické zdraví.“
Dále pak Asociace profesionálních hráčů tenisu upozorňuje na výši prize money, se kterou podle ní organizace schválně manipulují.
„Dopouští se nezákonného chování, protože omezují částku, na kterou mohou tenisté a tenistky dosáhnout,“ přibližuje. „Dohodli se na stanovení stropu pro prize money a na omezení možností vydělávat peníze mimo turnaje. Místo toho, aby výdělek hráčů závisel na tržních silách, je jejich odměna určována umělými limity.“
Jako příklad žaloba uvádí nedávný pokus miliardáře a majitele turnaje v Indian Wells Larryho Ellisona, který chtěl hráčům výdělky navýšit. Ale kvůli regulacím WTA a ATP nemohl.
Agenturu pro bezúhonnost tenisu ITIA asociace žaluje za to, že podrobuje hráče invazivním prohlídkám, opakovaným dopingovým testům a dlouhým výslechům bez právního zastoupení.
„Tato opatření jsou používána spíše jako nástroj kontroly než skutečná snaha o udržení integrity ve sportu.“
Organizace ITF a ITIA se k žalobě odmítly vyjadřovat, ženská i mužská asociace se v úterý ohradily. A ve večerních hodinách ATP dokonce pokračovala vyhrocenou reakcí.
„Zatímco ATP se celou dobu soustředila na uskutečňování reforem, které jsou pro hráče přínosem, PTPA místo pokroku volí dezinformace, které rozdělují tenisovou společnost.“
Výkonný ředitel PTPA Ahmad Nassar se na sociální síti X proti výroku ohradil a dlouhé vlákno zakončil slovy: „Bla, bla, bla.“
Ale i samotní hráči včetně těch nejlepších si na nevyhovující podmínky často stěžují a Djokovič býval už v minulosti za svou činnost v PTPA mnoha jeho soupeři vyzdvihován. „Je to jeho srdeční projekt. Miliardář na sklonku kariéry přece nepotřebuje vydupat lepší podmínky pro sebe,“ líčil dřív Saša Ozmo, uznávaný srbský reportér a spisovatel. „Chce za sebou nechat odkaz člověka, který pomáhal ostatním.“
Organizace bojuje především za práva hráčů a hráček níže postavených nebo teprve stoupajících pořadím, kteří si nemohou dovolit špičkový servis.
„Sám vzešel z chudých poměrů,“ vysvětloval Ozmo. „Musel projít obtížnými situacemi, což ho dělá citlivějším k problémům těch, kteří nemají peníze. Podle něj je ostuda, že 150. hráč světa si nemůže pořádně vydělat na živobytí.“
Takový případ zažil i spoluzakladatel PTPA Pospisil, vítěz wimbledonské čtyřhry z roku 2014.
Šampionova méně známá tvář. Djokovič se snaží zanechat výjimečný odkaz |
„V kariéře jsem měl často štěstí, ale stejně jsem musel spát v autě, když jsem dřív cestoval na turnaje,“ zmínil. „Představte si, že by hráči NFL někdo řekl, ať spí v autě. Je to absurdní. Žádný jiný velký sport se ke svým hráčům takhle nechová.“
Tenis je však specifický v tom, že všechny náklady si hráči platí sami, zařizují si dopravu na turnaje i ubytování.
„Právě proto by ale tenisové organizace neměly úmyslně snižovat prize money a nutit hráče, aby cestovali jedenáct měsíců v roce.“
V následujících dnech tak tenisové prostředí zřejmě čekají krušné chvíle.